Sosyal medya nedir? Bize ne yapıyor? Çocuklarımızın onlarca fotoğrafını ortalara saçtığımız, yediğimiz içtiğimizi paylaştığımız, zaman zaman politik görüşlerin tartışıldığı, uzaktaki arkadaş ve arkadaşlarla iletişim kurmak için kullandığımız paralel bir dünya desek. Sanal mı gerçek mi tam olarak karar veremiyoruz ama bizi bir şekilde mutlu ediyor. Dengeyi kurduğumuz müddetçe sosyal medya bize iyi geliyor özellikle de kadınlara.

Bunu ben değil yeni yapılan bir araştırma söylüyor üstelik. Pew Research tarafından yapılan anket her şeyi ortaya koyuyor: ¨Sosyal medya kadının stresini azaltıyor.¨

Araştırma ABD genelinde 1801 yetişkinle yapılmış ve onlara nasıl ne sıklıklıkla sosyal medyada varlık gösterdikleri sorulmuş. Sonuçlar çarpıcı. Arkadaşlarıyla iletişim kurmak, ailesi hakkında bilgi almak için sosyal medyayı sıklıkla kullanan kadınların, nadiren kullananlara göre daha az stres yaşadıkları ortaya konmuş. Telefonundaki fotoğrafları paylaşmak, Twitter’da vakit geçirmek kadınları mutlu ediyormuş. (Aramızda itirazı olan var mı?) New Jersey Rutgers Üniversitesi de benzer bir araştırma yapmış ve stres ile sosyal medya arasındaki kadınları ilgilendiren aynı ilişkiyi bulmuş.

Pew Araştırma Merkezinin sonuçları son yıllarda Facebook ve Twitter’ı hedef alan olumsuz bildirimlerin önüne geçiyor. Öyle ki stres, narsizm, depresyon gibi psikolojik rahatsızlara sebep olduğu bile iddia edilmişti sosyal medyanın. Kaldı ki geçen haftalarda yazdığım Sosyal Medya Bağımlılığı yazım da benzer noktaları ortaya koymuştum. Ebeveyn olarak sosyal medyanın bizden çok fazla şey götürdüğünü düşünüyorum çünkü. Ama seviyor muyum? Evet. Eğleniyor muyum? Evet. Sevdiğim insanlarla bir şekilde iletişimde olmaktan mutluluk duyuyorum. Zaten sorun da bu. Zamanın nasıl geçip gittiğini anlayamıyoruz ve bir bakmışız yapmamız gerekenler bir kenarda bizi bekliyor.

Sosyal medya biz kadınları mutlu ediyor. Buna katılıyorum ama zamanımızı da çok fazla alıyor.

Pew Araştırma Merkezin’den Lee Rainie’ye göre teknolojinin sayısız yararı olduğu gibi sosyal bir maliyeti de olabilir bize. Kısaca internet ve teknoloji olduğu gibi iyi veya kötü değil. Madalyonun her iki tarafını da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Yapılan bütün araştırmalar kadınların erkeklere oranla daha fazla stres yaşadığı, olaylardan çok daha fazla etkilendiklerini gösteriyor. Ancak sosyal medyayı kullanan kadınların kullanmayanlara göre daha az stres yaşadıkları gerçeği de önümüzde duruyor. Neden sizce? Kendimi düşünüyorum benim için hem stres kaynağı hem de keyif alanım sosyal medya. Araştırmaya tam uyuyorum sanırım. Facebook’ta tanıdığım birinin başına bir şey geldiğini okuduğumda sıkıntı yaşıyorum, Facebook olmasa belki de hiç haberim olmayacaktı ben de daha az bilgiyle hayatıma devam edecektim.

Artık her şeyden herkesten haberimiz var. Esas stres kaynağı bu zaten. Keyif kısmı ise kadınların dedikodu, sohbet gibi günlük aktivitelerini sosyal medya sayesinde daha çok kişiyle yapabilme imkanına sahip olması. Kadın dediğin sosyal varlık zaten. Arkadaş kadınlar için erkeklere göre daha önemli düşünüyorum. İste bu yüzden sosyal medya kadınlar için vazgeçilmez oldu. Ama dediğim gibi bu sefer de bağımlı olmadan devam etmeliyiz hayata. Dışarıdaki gerçek hayat geçip gidiyor çünkü.

Pew tarafından yapılmış olan araştırmanın detayını buradan okuyabilirsiniz.