6 aylık Alin, katı gıdalara hazır. Hatta yavaş yavaş çorba, yoğurt ve onun kemirmesine uygun atıştırmalıklar verdiğimi yazmıştım. Sonuna da eklemiştim, çorbadan nefret ettiğini. İstemiyor, elime vuruyor ve birkaç kaşık aldıktan sonra ağlamaya başlıyor. Ben de Alin’e çorba vermekten vazgeçmiştim. Biraz yoğurt yiyor, meyve atıştırıyor şimdi muzu minik minik veriyorum. Her ne kadar anne sütünü yavaş yavaş kesmek istesem de bu beslenme düzeni yüzünden yapamayacağımı anladım. Anladım da aklımda hep soru işareti var. Çünkü Alin katı gıdaya karşı ilgili değil. İlgili aslında da kaşıkla beslenmek istemiyor. Eline verdiklerimizin ise çoğunluğu mideye inemeden yere düşüyor. Sonuç olarak ana menü, anne sütü.

Ne zaman yemek yiyecek, Nasıl alışacak, Yeterli beslenebiliyor mu?  Ben bunlara cevap ararken Gün Yayıncılık bana en son kitabını gönderdi: O tabak bitecek! mi? Bebek beslenmesi uzmanı Gill Rapley ve Tracey Murkett’in kontrolü tamamen bebeğe bırakılmış bir beslenme düzenini anlattıkları kitap.

Bebeği katı gıdaya geçmeye hazırlanan ya da bu süreci sancılı da olsa kolay da olsa bir şekilde atlatmış her ebeveynin okuması gereken bir kitap. Sorularım birer birer cevap buluyor çünkü tam da anlatıldığı gibi bir kızım var. Alin 6 aylık, katı gıdaya hazır çünkü dik oturabiliyor, sofra ile yakından ilgileniyor, kimin ne yediğini inceliyor, talep ediyor, eline aldığı yiyecek olsun olmasın tadına bakmak istiyor ve Alin, kaşık ile püre ile kesinlikle beslenmek istemiyor. İstemiyor.

Kitabı alın okuyun mutlaka ama ben kısaca Baby Led Weaning yani beslenme sürecini bebeğe bırakmak yöntemini biraz anlatmak istiyorum.

Püre ile beslemek yok dolayısıyla kasıkla beslemek yok. Kısacası bebeği beslemek yok.

gy-banner-mama-anons-yok

Ona iç güdülerini ve yeteneklerini kullanma fırsatı veriyorsunuz. Sürecin tamamen onun kontrolünde olmasını sağlıyorsunuz. Bebeğiniz ilk gerçek gıdası olan anne sütünden katı gıdaya kendi istediği zaman istediğ sürede ve istediği şekilde geçecek. Peki bu nasıl olacak? Tüm süreci nasıl bırakacağız? Elbette bebek katı gıda ile tanışırken yiyeceklerini önüne koyup keşfetmesine izin veriyoruz ama bir yandan da karnını doyurması için kaşık kaşık püre, çorba, yoğurt, muhallebi veriyoruz. Öyle değil mi? Ben Koray’da aynen bu şekildeydim. Hem besliyordum hem eline veriyordum. Bana göre doğrusu buydu. Oysa kitabı okuyunca anladım ki ona gerçekten yiyecekleri tanıması, kendi yeteneklerini keşfetmesi ve yemek saatlerinden keyif almasını sağlamak için bir şey yapmamışım.

Bebek doğru zaman geldiğinde yuvarlanmaya, emeklemeye ve yürümeye başlar. Doğru zamanı da kendisi belirler. Beslenmenin de bundan hiçbir farkı olmadığını söylüyor kitap. Bebeği sütten kesmenin ve ardından kaşıkla beslemenin annenin kararına bağlı bir şey olmadığını savunuyor. Çünkü bu bebeğin cesaretini kırmaktan başka bir işe yaramaz. Bebek kendi kendine yiyebildiğini gösterdiğinde katı gıdalara başlanır ve verdiği ipuçlarına göre ilerletilir. Bebek aile bireylerini taklit ederek öğrenir ve doğal yolla beslenme becerilerini geliştirir. 

Bebek ne zaman katı gıdaya başlamalı? İşte en önemli soru. Kitapta ilk 6 ay anne sütü/mama dışında bebeğin başka bir gıdaya ihtiyacı olmadığı da anlatılıyor. Bebeklerin çiğnemeyi öğrenmeden önce yumuşak yiyeceklere alışması gerektiği düşünüldüğünden 4-6 ay arası püre ile katı gıdaya başlanabilir dendi pek çoğumuza. Çünkü 6 aydan önce bebek tam olarak dik oturamaz, çiğneme işini yapmaya başlamaz. Böyle olunca arkası yatan mama sandalyesine koyup kaşık ile püreyi boğazına akıttık. Yavaş yavaş alıştı belki ama yaptığımız tamamen onu kontrol dışı bırakmaktı aslına bakarsanız.

Bebeğin kendi kendine yemesi nedir? Yemek vaktinde aile ile birlikte masaya oturur, ilgisini çeken bir yiyeceği eline alıp onu inceler, bunun için onu teşvik etmek gerekir. Yiyeceği yemeyebilir hemen ama eline alacak, dudağına götürecek, sıkacak, ezecek. Kısacası ne olduğunu anlamaya çalışacak. Daha sonra zaten her şeyi taklit ile öğrenen bebek aile bireylerine bakarak yiyecekleri ağzına almaya başlayacak. Yutacak, belki ilk başta biraz öğürecek ama sonra ağzını ve dilini kullanmayı öğrenecek. Neyi ne kadar yiyeceğini zaman içinde kendisi belirleyecek. Etraf biraz batacak. Ve en önemlisi, bebek ne zaman isterse anne sütü ya da mamayla beslenmeye devam edecek.

Kaşık ile beslemek yok. Bebeklere kendi kendilerine yeme şansı verilirse büyük parçaları nasıl yiyeceklerini daha hızlı ve iyi öğrenirler. Kaşıkla beslenen bebekler yiyecekler konusunda söz sahibi değildir. Bu da yemek zamanlarının bir süre sonra hem bebek için hem de anne için sıkıntı anlamına gelmesine sebep olur. Oysa bebekler keşfetmek ve denemek isterler. Yemek vakitleri daha eğlenceli hale geldiğinde bebeklerin yiyeceklere karşı güveni gelişir ve yeni tatlara daha açık olurlar.
Nasıl başlamalı?
* Bebeğiniz dik oturuyor olmalı. Belki de en iyisi mama sandalyesi yerine sizin kucağınızda oturması başlangıç için iyi olabilir.
* Tutulması kolay yiyecekler vererek başlamalı.
* Yavaş yavaş önüne koyacağınız yiyecekleri çeşitlendirin. Farklı tatları vermekten çekinmeyin. Ne de olsa bebek hem anne karnında hem de anne sütü alırken değişik tatlarla karşılaşıyordu.
* Anne sütü ve/veya mama hala esas gıdası.
* Sizin dışınızda bebekle ilgilenen herkesin konuya yaklaşımı aynı olmalı.

Kendi kendine yemeye başlayan bebekler birkaç ay sonra neyi ne kadar yiyeceklerini açıkça belli ederler. Yemek vakitlerinde yedikleri miktar arttıkça anne sütü ve mamaya karşı ihtiyaçları azalacaktır. Bunun süresi bebekten bebeğe değişir. Kendi kendine yemenin doğal sonucu bebeğin emmeyi ne zaman bırakacağına kendisinin karar vermesidir. (Buraya bir soru işareti koymak istiyorum. Tamam her şey iyi hoş da bebek 2 sene emmek isterse ve anne istemezse ne olacak?!? Ben 1 seneden daha fazla emzirmek istemiyorum örneğin. Bu kısmı daha iyi öğrenmem gerekiyor.)

Kısaca baby led weaning yani beslenme sürecini bebeğin kontrolüne bırakmak aslında en doğal yöntem çünkü her bebek farklıdır. Becerileri farklı şekilde farklı zamanlarda gelişir. Kendi kendisine yemek yemesine izin verilen bebek de en uygun şekilde, sürede ve miktarda katı gıdaları beslenme zincirine ekleyecektir. Bunun için ona herkesten ayrı bir menü hazırlayıp, püre haline getirip kaşıkla vermemizin bir gereği yok. Ilk birkaç hafta sadece yemekle oyun oynayan bebek yavaş yavaş tadına bakacak, seçimler yapacak, elleriyle yiyeceği kontrol etmeyi ve diliyle ağzında çevirip doğru şekilde yutmayı öğrenecek. Zaten bir süre sonra keyif aldıkça miktarı da arttıracak ve doyacak. Süte gereksinimi azalacak ve katı gıdaya kolayca ve keyifli bir geçiş yapacak. Bence burada en önemli sorunlardan biri anne dışında herhangi birinin özellikle aile büyüklerinin olaya bakış açısı ve müdahalesi. Çünkü onlar için 7-8 aylık bebeğin sadece elleriyle yemesine izin vermek, püre vermemek tahammül etmesi zor olabiliyor. En iyisi bebek tam anlamıyla öğünlerini doldurana kadar konuya onları dahil etmemek sanırım.

Alin şu anda ne durumda?
Mama sandalyesini kaldırdım tabi ki. Onun yerine, Koray’ın neredeyse 3 sene tepe tepe kullandığı sandalyeye bağlanan adaptörü çıkarttım ortaya. Tepsisini de takmadım ki masada kendisine yer açılsın. Koydum önüne muzu ve elma dilimlerini bugün. Yakalayabildiği parçaları ağzına götürdü, biraz emdi kemirdi, düşürdü, ağladı. Sonra muzu eline aldı, ezdi, bir güzel parmaklarını emdi. Elbette doymadı, biraz sonra benden süt talep etti ama onu masa başında seyrettiğim 15 dakikada öyle keyifliydi ki, doğru bir iş yaptığımı hissettim.

 

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

24 Comments

 1. Sırf içgüdülerimle bu yöntemle yedirdim içirdim efeyi. Yani kendi yedi içti:)) Kayda değer şekilde rahat ettik ikimiz de.

 2. İyi hoşta ya lokmaları büyük koparıp boğazına kaçırırsa?

  1. cok minik parçalar halinde sunuyorsunuz yemekleri. zaten once eliyle mıncıklayıp şeklini ve ebadını ölçer bebekler. ona gore ağzına sokmaya karar verir ve cok sert gıda değilse genelde mudahalesiz öksürerek tahliye ederler

 3. Çok mutluyum bu kitabı Türkiyede de çıktı. Ben de bu metoduyla çocuklarımızı besledim, tavsiye ediyorum!

 4. Ben BLW uyguladım. 15 aylık kızım her öğününü kendisi yer ve hiç yemek seçmez. ;) herkese tavsiye ediyorum.

  Boğazına kaçmaz. tek kural fındık gibi sert ve yusyuvarlak besinlerin verilmemesi ve ilk 1-2 ay havuç gibi sert besinleri çiğ vermemek o kadar. ;) Bebeğin öğürmesi onun ağzında besini ne kadar geriye götüreceğini öğrenme sürecinin bir parçasıdır. çok geriye kaçarsa öğürür. Ama göreceksiniz ki öğürüp yemeye devam edecek :) Ve siz bir restorana bile gittiğinizde rahatça sohbet edip yemek yiyebileceksiniz. O da neşeyle size katılacak. Stres yok dert yok. Şiddetle tavsiye ediyorum.

 5. Ben BLW uyguladım. 15 aylık kızım 6. aydan beri her öğününü kendisi yer ve hiç yemek seçmez. ;) herkese tavsiye ediyorum.

  Boğazına kaçmaz. tek kural fındık gibi sert ve yusyuvarlak besinlerin verilmemesi ve ilk 1-2 ay havuç gibi sert besinleri çiğ vermemek o kadar. ;) Bebeğin öğürmesi onun ağzında besini ne kadar geriye götüreceğini öğrenme sürecinin bir parçasıdır. çok geriye kaçarsa öğürür. Ama göreceksiniz ki öğürüp yemeye devam edecek :) Ve siz bir restorana bile gittiğinizde rahatça sohbet edip yemek yiyebileceksiniz. O da neşeyle size katılacak. Stres yok dert yok. Şiddetle tavsiye ediyorum.

 6. Şunu da eklemek isterim. Hiç müdahale edilmediğinde çocukların kendileri için faydalı olan besinleri, o an metabolizmalarının ihtiyaçları olan besinleri, kendiliklerinden nasıl da seçtiklerine çok şaşıracaksınız. Büyüme ataklarında sürekli et yumurta peynir yoğurt yiyen, hareketlendikten sonra aldığı karbonhidratı kendisi artırtan, kabız olduysa şeftali, muz asla yemeyip, armut, kayısı veya kuru meyve tercih eden bir kızım var. 9. aya kadar böğürtlen, çilek gibi alerji riski yüksek gıdalara elini sürmedi önüne koyduğum halde. Şekere,şeker içeren gıdalara hiç yönelmedi. Çikolata yerine hurma tercih ediyor, dondurma yerine donmuş ev yapımı meyve püresi.. kek, pasta yemiyor. Önüne sağlıklı seçenekler koyarsanız..onlardan birini seçip devam ediyor işte. doyunca da bırakıyor :) Dediğim gibi herkese çok ama çok tavsiye ediyorum.

  1. merhaba,bunlar dışında 6 ayını dolduran bebeğe ekmek içi,taze kaşar,labne peyniri(süt alerjisi yoksa) verebilirsiniz,bunları kendisi elle yiyebilir.Bizim dr umuz tavsiye etmişti.

 7. Burcu Apak Sukusu yedirmeyin derim. yediği kadar yesin ve sonra kendisi yemek talep etsin. Biraz ona bırakın ve aç mı acaba ebdişesine kapıldığınızda “hiçbir çocuk annesi bu kadar yedirmeye meraklıyken açlıktan ölmeeezz.” diyerekten sakinleştirin :) 3-4 güne kendi ritmini bulup ihtiyacı kadarını yiyecektir ancak eline birşeyler vermekten vazgeçmeli ve yemeğe odaklanmasını sağlamalısınız. Çocukların eline birşeyler vererek dikkatlerini dağıtmak onların doyma hissini köreltir ve ileride yeme problemlerine neden olur. Ona güvenmeniz gerek. İhtiyacı kadar yiyeceğine önce siz inanmalısınız. (ben ne kadar BLW uygulamış olsam da 1 yaşından sonra ani iştah düşüşünde panik oldum ve sürekli yemek teklif ettim o istemeden.. sonra farkettim ki ana öğünlerde yemesi iyice azaldı. Kendi kendimi bir şekilde sakinleştirip acıktığında isteyecektir dedim. Nasıl bebekken meme istiyordu? aynen öyle işte.) Çok zor bunu başarmak bir anne için. Çok sabır gerektiriyor. Kendi kendimizle uğraşmamız gerekiyor. Sorunun çocukta değil bizim endişemizde olduğunu anlamamız gerekiyor. Bir de ulaşabildiği yiyecekleri sağlıklı hale getirmenizi tavsiye ederim. Sağlıklı yiyecekler inanın ki çocuğun daha düzenli beslenmesini, daha iyi öğrenmesini ve daha az ağlama krizini getiriyor :)

  1. Şule Hanım merhaba. İrem Hanım çok güzel yazmış ama o da yeni başlamış sonuçta. Kitap bilgisi teorik gibi geliyor insana. Böyle uygulamış ve olumlu etkilerini görmüş birisinden deneyimleri okumak ayrıca tatmin etti beni. Bebeğim 5 aylık, biz de 1 ay sonra başlayacağız bu maratona, o yüzden araştırmaya başlamıştım ki bu yazıyla karşılaştım. İrem Hn size de Şule hn. size de teşekkür ederim. Sevgiler

 8. Hakkaten neden anneler bebeğin beslenmesine karar veriyor? Öğüren çocuğa zorla yemek yediren anne gördüm, hatta eğik bir şekilde. Çok üzülmüştüm, doğrusunun o olduğuna o kadar inanmışki…

 9. Annem bana çocukken bir çok yemeği zorla yedirirdi. Yemezdim, yediğimi kusardım bir daha yedirirdi bu sebeple çok yemek seçen bir oldum sanırsam. Büyük bir ders aldım çocuğuma asla zorla yemek yedirmiycem.

 10. ben kaşık ve bebeğin eliyle yemesinin birarada olup olamayacağını merak ediyorum. Bizim iki aydır yapmaya çalıştığımız bu aslında. Yoğurt gibi, kıymalı sebze yemeği gibi çeşitleri kaşıkla, muz gibi, elma gibi, ekmek, brokoli gibi tutabileceği her şeyi de önüne koyarak onun almasını bekleyerek veriyoruz. Kaşığı da ancak o kaşığa hamle yapar, ağzını açarsa veriyoruz, çoğunlukla eliyle tutuyor, istemiyorsa uzaklaştırıyor, istiyorsa kendi tutup götürüyor (tabi bir yandan ben de tutuyorum). Böyle ara yollar uygulamış ama çocuğu daha büyüklerin tecrübeleri varsa çok merak ediyorum.

  Birkaç kere eliyle yediğinde büyük parça kopardığı için öğürdü, bazı öğürmeler kusmasına da yol açtı. Ama baktım hiç keyfi bozulmadı, yemeye devam etti, gittikçe daha az öğürüyor, tükürüğünü kullanmasını, çiğnemeyi çok hızlı öğrendi, pütür derdi yok vs. Kaşığa da elle yenen bir besin muamelesi yapıp ancak istediğinde verirsek, bu da kendini doyurmaya kendi karar vermesi sürecine denk düşmez mi?

 11. Gördüğümüz biz öğretilen hep bebeği annenin yedirmesi oldu oyle sandim ben de. Hatta ben vericem kızım yiyecek, once yogurt sonra pureler vs. Hiç oyle olmadı iste. Ve maalesef ben de yogurt yesin diy zorladım. Ve su an 18aylik hanım asla asla asla yogurt yemiyor. Yemekleri kendi kendine ve isterse yiyor. Cok az yiyor ama saglıgı yerinde. 6. ayda cok cok büyük hata yaptım ben bence. Oysa sütun boldu ve emzirmeyi seviyordum. 1 hatta 2yasina kadar sadece anne sutuyle bile beslenme olabilir.
  Ben de biraz geç kalanlardanim. Ama simdi herseye kendi karar veriyor. Bazen cok zor oluyor ciddi anlamda hiç bir sey yemiyor ve insan ister istemez çocuğunu beslemek doyurmak hatta zorlamak istiyor:)) öğünler uzun sürüyor bazen onaylamasam da tv iPad çizgi film müzik dans ekleniyor ama hep kendi kendine yiyor.
  Ben de bu kitapla ve BLW ile daha once tanışmış olmak isterdim.

 12. bakalım ben de deneyeceğim, evde sürekli hem bebeyle uğraşıp hem de mama hazırlamak zor oluyor daha verimli ve organik yesin diye hazır mama da mı eklesem diye düşünüyordum ki arkadaşıma danıştım nasıl yapıyorsun bu yöntemi önerdi, ben de şimdi hem sulu mamayı kaşıkla yediricem sonra eline bu tarz sebzeler vericem, henüz 6.aydayız geç kalmış sayılmayız. çocuk bugün öğürmeye başladı ve neredeyse zorla yedirdim hatta çıkanları yediriyorum bu yüzden kendmi biraz kötü hissediyorum o hep bahsedilen kötü annelerden olmuş olabilirim, bunu engelleyeceğimi düşünüyorum.

 13. Merhaba, ben de sabah oğluma muz verdim, 6,5 aylık fakat çok büyük parça kopartıp boğazına dizdi ve hepsini ağzından çıkarmsam boğulacak gibi oldu, sizin başınıza geldi mi?

 14. Ben kızımda bir haftadır blw uyguluyorum ama benim kızım ne verirsem emmeye çalışıyor buharda haşlanmış elma,havuç balkabağı denedik şimdiye kadar hep böyle.. çiğnemeyi nasıl öğretebilirim yaşayan varmı böyle bişey

  1. işin zor kısmı da bu anne için. Ekmek veriyordum eline bana bana yiyordu. Zaten kaşıkla döke saça yemeye başlıyor hemen. Biraz sabır gerekiyor :)

Leave a Response