Son günlerde aklımda hep aynı sorular, elimin altında bir sürü kitap. Çocuklarla doğru iletişimin yollarını arıyorum. Onları yetişkinliğe en doğru şekilde nasıl hazırlarımın formüllerine bakınırken karşıma çıkan küçücük bir kitap bana rehber olacağının garantisini verdi. Yazmasam olmazdı.

Çocuklarınızda Nasıl Travma Yaratırsınız?

Çocuklarınızı Kasıtlı Olarak ve Ustalıkla Yoldan Çıkarmak için Kanıtlanmış 7 Yöntem

Bildiklerimizin okuduklarımızın tam aksine yepyeni bir bakış açısıyla diyor ki kitap bilinçli ebeveyn olmanın yolu çocuğa en doğru travma metoduyla yaklaşmaktan geçer. Terapiye değer bir yetişkin hayatı için her çocuğun düzenli miktarda travma dozuna ihtiyacı vardır.

Travmanın temelinin oluşturulması için ebeveynin güvenilmezlik, kafa karışıklığı, tutarsızlık, öngörülmezlik ve ihtiyaçları görmezden gelme dinamiklerini yerine getirmesi gerekiyor. Böylece çocukta yaşam boyu taşıyacak izler oluşturmak mümkün olacaktır. Örneğin asla bir rutin oluşturmayı çünkü rutin travma yaratmanın önündeki en büyük engellerden biridir. Yemek ve uyku zamanlarının düzenli olması travmaya uğramış bir çocuğun nefret ettiği şeylerdir. Bir gün şımartan ebeveyn olup çocuğun kendi kendimi sakinleştime yöntemlerini geliştirmesine izin vermeyin bir gün aşırı katı bir tutum sergileyip kendi adına düşünmesini engelleyin. Kimi zaman da umursamayın. Böylece size güvenemesin. Her an tetikte olsun.

Gelelim kitabın başlığındaki 7 yönteme. Bunlar çocuğun travma yaşamasında son derece etkili olabilecek 7 ebeveynlik şeklidir.

  1. Kontrolcü Ebeveyn. Sizin çocuğunuz, sizin mülkiyetinizdir. Yani çocuk ebeveynin malıdır. Karşıt fikirler asla kabul edilmez. Bolca eleştirmek de özgüveni sarsar. Özgüveni sarsılmış bir çocuğu yönetmek, övgü ve bağımsızca dünyayı keşfetmesi izin verilmiş bir çocuğu yönetmekten daha kolaydır.
  2. Zorlayıcı Ebeveyn. Talepkar, mükemmelliyetçi ve çocuğun bir mühendislik projesi olduğuna inanan ebeveyn tipidir. Okulda veya sporda aldığı başarı asla yeterli değildir. Notlar 99 değil 100 olmalıdır. ¨Sevgi kazananlar içindir¨ en büyük mottodur ve toplum beğenisi her şeyin üzerindedir.
  3. Narsist Ebeveyn. Narsist ebeveynler çocuklarının ihtiyaçlarını birinci plana almadıkları için travmatik etkinin en geniş alanlarından birine sebep olur. Narsist ebeveyn çocuğun her davranışını kendine hakaret veya terslik olarak algılar neyseki çocuk anne babasına hayran olarak doğmuştur ve her koşulda sevmek zorundadır. Çocuğun söz hakkı son derece kısıtlıdır o yüzden sık sık ¨Kapa çeneni, kes sesini¨ demek önemlidir.
  4. Şımartan Ebeveyn. Sınırlar koymak için ebeveyn olmadık sonuçta. Şımartan Ebeveynlerin çoğu daha yüksek gelir kademelerinden gelmedir. Çocuğa sadece kitap okuyarak, özel okula para vererek çocuk yetiştirmede mükemmel olacaklarına inanırlar. Üstelik disiplin kalpsiz ve kötü ebeveynler içindir. İstediği her şeyi vermeli. Hiçbir zaman hiçbir şey çocuğun suçu olamaz o yüzden de herhangi bir şeyden sorumlu tutulamaz.
  5. En Yakın Arkadaş Olan Ebeveyn. Çocuklar ebeveyn arasında hiçbir sınır yoktur. Büyümüş de küçülmüş yavrusu asla birbirinden ayrılmazlar. Sırdaştırlar. Çocukla her şey paylaşın, onları her yere götürün asla kısıtlama olmamalı.  Sosyal ihtiyaçlarınız için tümüyle çocuklarınıza bağımlı olacaksınız ve bunu bilmelerini sağlayın.
  6. Özgüven Düşmanı Ebeveyn. ¨Onay sadece resmi vergilere verilir.¨ Çocuğunuz özel değildir ve bunu vakit kaybetmeden öğrenmesi gerekir. Her şeyin bir bedeli vardır. Eleştiriyi başkalarından duymasındansa sizden duysun. O yüzden sürekli eleştirin, asla övmeyin. Hep başkalarıyla karşılaştırın. Kendini değersiz ve işe yaramaz hissetmesini sağlayın. Kardeş rekabetini teşvik edin.
  7. İhmalkar Ebeveyn. Bu yöntemi kullanan ebeveynlerin çoğu kendi çocukluklarında da ihmal edilmiştir ve travmayı çok güzel yaşamışlardır. Çocuklarınızı ihmal ettiğinizde onlara zaman ayırıp şefkatinizi vermenize değer olmadıklarını göstermiş olursunuz. Doğaları gereği sevecendir bu yüzden erkenden ¨Uzak dur¨mesajı vererek duygusal kopukluğu sağlamanın ilk aşamasını geçmiş olursunuz.

Bu yöntemlerden herhangi biri veya birkaçı doğru uygulandığında ileride kendine yetemeyen, öfkeli, depresif, özgüveni düşük, iş ahlakı olmayan, cinsel hayatı sorunlu yetişkinler olacağı kesin.

Peki bazı satırlarda kendinizi gördünüz mü? Ben gördüm. Kafamı nereye vuracağımı bilemedim hatta. Öyleyse ne yapıyoruz? Yukarıda yazılanların hiçbirini yapmıyoruz. En iyisi kitapçığı alın okuyun. Tersten yazılmış, sarkastik bir ebeveynlik kitabı duvara çarpma hissine sebep oluyormuş.

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

1 Comment

Leave a Response