Çıkarılır. Uzman olduğum için söylemiyorum. Bunun için uzman olmaya da gerek yok. 40 gün evden çıkmamak kişiye kalmış. 41. gün sokağa atınca kendini ve bebeği o güne kadar sakındığın mikroplar daha mı az zararlı ki?!?

Şimdi nereden geldi aklıma? Eski mankenlerden Pınar Tezcan 5 günlük bebeği ile görüntülenmiş Nişantaşı sokaklarında. Fotoğrafları gazetelere basımış, internet sayfalarında yayınlanmış. Çoğunun altındaki yazı aynen şöyle:

Pınar Tezcan, daha 5 gün önce kucağına aldığı bebeğiyle soğuk havada mağaza mağaza gezdi!

Kadın alıp da çocuğunu sigara içilen bir yere mi sokmuş? Giydirmiş, korunaklı pusetine yerleştirmiş ve dışarı çıkmış. 5 günlük bebek ile dışarı çıkılmazmış ama aynı bebeği alıp hastanelere/sağlık ocaklarına götürebiliyoruz sorun olmuyor. Pınar Tezcan mağaza gezerken değil de hastaneden çıkarken fotoğraflansaydı bu kadar konuşmayacaktı kimse.

Gerçekten çok kızıyorum bu tip çıkışlara. Kadınların üzerine her konuda bu kadar çok gidilmesine, her harekette bir hata aranmasına. Kadının da ihtiyacı olabilir hava almaya. Kırk gün evde oturmak zorunda mı? Kendini iyi hissediyorsa neden dışarı çıkmasın ki?!?

Hem bir şey diyeyim mi;

Sokağa çıkmaktan kimse hasta olmaz. Hava sıcaklığına göre uygun kıyafetleri giydirdiğinizde üşüyüp hasta olmaz çocuk.

Banyo yapılınca da hasta olunmaz. Yani bebeğinizi her gün banyoya sokabilirsiniz. Uyku rutini için de iyi bir başlangıç olur. Kirli olması gerkemiyor, rahatlaması için en iyi çözümdür banyo.

Bebeği 4-5 kat giydirince da hasta olunması engellenmez. Siz kaç kat giyiyorsanız çocuğunuzu da öyle giydirin. Daha kalın değil.

 

Yukarıda da bahsettiğim gibi ben en çok hastanelerden sakınırım. Koray’ı doktor kontrolüne götürdüğümde bile içim içimi yer ¨ya hastalık kaparsa¨ diye çünkü kimse dikkat etmez kendine. Sokağın ortasında hapşırır, ağzını kapamaz, elini yıkamaz. Koray’ı kucağımda doktorun yanına sokup kucağımda çıkartırım, ödüm patlar sağa sola dokunacak, o elini ben fark etmeden ağzına götürecek diye. Ben rahat ve sakin bir anneyim ama o kadar da değil.

Ben Koray’ı üç günlükken doktor kontrolüne Slingo’nun içinde yürüyerek götürdüm. Zaten sonra bir daha da eve girmedik.

Eğer kendinizi iyi hissediyorsanız kimsenin size karışmasına izin vermeyin. Anne doğruyu bilir, hisseder. Annenin desteğe ihtiyacı vardır, her hareketinin eleştirilmesine değil.

Yeni Anne için yazdığım şu yazıyı bir okuyun derim :))

 

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

19 Comments

 1. lohusayken çıkma derler ya , 14.gün bırakıp işe gelmiştim ama büyüklerin lafları yüzünden 40 gün içim şişmişti ,tabiki oğlumu da çıkardım :))

 2. Size kesinlikle katiliyorum. Zaten 40 gun evde oturunca Anne iyice bunalir bence. Disari cikip hava almasi, insan gormesi lazim, aksi takdirde dogum sonrasi depresyon kacinilmaz. Ben de 1 haftalik bebegimi disari cikardim diye annanemden azar isitmistim :)

 3. Ya beş günlük bebekle alışverişte başlığını görünce bende yadırgamıştım aslında. Ama sizin yazınızdan sonra büyüklerimin sözünü dinleyip kırk gün evden dışarı çıkmadığım o kırk gün nasıl bunalmıştım onu hatırladım.

 4. Hay ağzına sağlık.
  Dün Elif’in statüsüne yazdığım yorum da aynen buydu; “Çocukları ne kadar nazik yetiştirisek o kadar hastalıklara davetiye çıkarmış oluyoruz.”
  Bizimkisi düşük kilo doğduğu için bize doktor bir tek AVM’lere girmeyi uyarısı yapmıştı. Nedense oralarda saatler geçirmeyi biz çocuktan önce de çok sevmezdik.
  Kuzu Temmuz çocuğu olduğu için doktora vesaireye aynen dediğin gibi çıkarttık. E dolayısıyla yanlıiş hatırlamıyorsam 40 günü dolmadan hava almaya kuzuyla birlikte çıkmıştık. Elbette yeni acemi bir anne olarak bir sürü endişelerim olmadı dersem yalan olur. İkinci çocuklar birinci ç.ocuklara göre daha rahat yetişiyorlar çünkü anne artık acemiliğini atmış oluyor :)
  Bu arada biz hala mecburiyet olmadığı sürece AVM olayından çok fazla haz etmiyoruz. bkz; http://evaciton.wordpress.com/2011/11/09/oyun-alani-acik-mi-kapali-mi/
  Kuzum artık büyüdüğü için insan bazı eski endişelerini unutuyor :) ve ancak böyle okudukça hatyrlıyor.

 5. 10 günlükken hava ve güneşin vitaminlerini almaya çıkmıştık evin önüne..:) komşuların ilk tepkisi ‘üşütürsün bebeği’ *o gün bu gün en nefret ettiğim laftır o ve bizim evde yasaklandı ..babaanne bile kullanmıyor artık :))

 6. 6.gunuydu dışlarda yemeğe çıktık bı daha da eve girmedik ztn.1.ay kontrolüne evden bavullarla çıkıp,kontrolden sonra arabayla İdo’ya atlayıp çeşmeye,orda 1hafta kalıp ordanda Antalya ya(40ini Antalya’da çıkarttı kuzum:)),ordan tekrar çeşmeye bı 15 gün daha,ordan da en nihayet evin yolun bulduk.yarinda kismetse Dubai ye yolculuk:) ela 7.ayini bitirdi,her aksam banyosunu yapıp peteği kapalı 19-20 derece civarı bı odada yatar.hic hasta olmadı cok şükür,onun yerine ben oluyorum bol bol:))
  Ha hamileyken senin yazılarını okumamda bunda büyük etken oldu tabi;)

 7. 8 gunluktu kendimizi dışarı attık. Temmuzdu zaten ve hava 35 dereceydi. İnsanlar delirmişim gibi bakmışlardı çünkü sadece yarım kollu body vardı üzerinde. Doğduğundan beri de hergun banyo yapar misler gibi uyur. Kulaklarım tikali aksi görüşlere. :)

 8. 7 Ocak doğumlu benim serseri. Tam kara kışa denk geldi. Ben korktum sokağa çıkartmaya. Gerçi 10 günlükken doktora gitti, 20 günlükken şöyle bir dışarı çıktı. 30 günlükten itibaren de geziyor :)

 9. İlk gunden beri sokaktayiz o yuzde sokak delisi benimki eve sokamiyorum :))

 10. 5 gunluk iken cocuk doktoruna cikardim.21 gunlukten itibaren avm’e goturmeye basladim.dogdugundan beri sadece birkez antibiyotik icirdim.evet aile buyukleri ve beni avm’de goren bazilari yuzume tuhaf tuhaf bakti.ama iyi ki de cikarmissim hicde pisman degilim.

 11. kızım 3 günlükken bırakın sokağa çıkmayı,izmirden kuşadasına gidip geldik.daha sonrasında ise çalıştığım için hergün benimle dışarıdaydı.gayet sağlıklı büyüdü ve büyüyor.

 12. Kesinlikle KA-TIL-MI-UM… Bu da benim fikrim tabii..
  1.si, sokaktaki mikrop hep aynı olsa bile çocuk ilk doğduğunda daha dışarıdaki mikroplara alışkın değil. AVMlere ben g6t sem, ben fena oluyorumi . O kırk gün adeti aslında Ara plardan gelmedir. 40 gün boyunca kadın annesinin evinde kalır , düzelene kadar cinsel ilişkide bile bulunulmaz. Bizler adeti sadece 40 gün sokağa çıkmama yapmışız daha ılımlı… Adetimizi bile ayarlamışız. Yeni anne de otursun evinde bebeğe alışsın, kitap okusun , TV izlesin, egzersiz yapsın (karnını toparlasın)
  40 gün evde kaldınız diye incileriniz dökülmez…

  1. Sevgili MOZECK,
   Düşüncenize saygı duyuyorum ancak düzeltilmesi gereken bir kaç bilgi olduğunu söylemem gerekir.
   1. Sokakta ayrı evde ayrı mikrop olmaz. Hele üşütmeyeceğim diye evin kapı penceresi az açılıp hava tazelenmezse evdeki mikrop konsantrasyonu daha fazla olur.
   2. Yeni doğan annesinden aldığı bağışıklık cisimleri (antikor) en az altı ay daha korunur.
   3. AVM lerden bende hoşlanmıyorum, Çocuklarla gidilecek başka havadar mekanlar da var.
   4. Cinsel ilişki konusu dediğiniz gibi yumuşatılmış bir durum, hijjen şok önemli.
   5. Karın adelelerinin ve derisinin toparlaması yürümekle daha kolaydır.
   Ek bilgiler: Yazarın dediği gibi banyo uyku için ideal bir hazırlıktır. Yatak odası 21 C dereceden daha sıcak 19 C dereceden daha soğuk olmamalı.
   İyi günler dilerim.

 13. Cinsel ilişkide bulunulamaz çünkü olduka uzun bir süre kanama olur. İkinci bir sebep yeni bir hayata alışmak ve her an bebeğin ağlayabileceği endişesiyle tetikte beklerken bir hanımın kendini rahat bırakıp olaya konsantre olabilmesi pek mümkün olmayabilmesidir Bir üçüncüsü ise pek bahsedilemekle birlike hanımların bir çoğu hormonları sebebiyle kuruluk yaşadıklarından hamileliğin hemen akabinde cinsellik yaşamak onlar açısından çok kolay olmamaktadır. Bu konu bir nevi tabudur, üzerinde kimse konuşmaz. Ama biri bunu blogunda yazmıştı, kimdi acaba Derya’mıydı?

 14. @ Eva Çiton: Ben yazmıştım blogumda: http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2010/04/dogum-sonras-cinsel-iliski-ac-verir-mi.html

  Ben o haberleri okuyunca kıskandım resmen kadını: Sezaryenle doğum yaptım ve değil 5. gün, 15. gün bile tek başma sokak sokak gezecek durumda değildim. Köşedeki bakkala kadar gidip ancak eve dönebiliyordum. Şimdi kimse kalkıp da “Aaa, ben eve geldim de süpürge vurdum” demesin lütfen. Rahim ameliyatı olup da ertesi gün evine süpürge vuran kişilerle muhattap olmak istemiyorum :)))

Leave a Response