Aslında aklımda daha başka konular vardı yazmak için ama bugün gittiğim çocuk mağazasında 2 ayrı hamile kadın ve annesinin yakında doğacakları bebeklerini nasıl giydirecekleri konusundaki konuşmalarına şahit olunca ‘bebeklerin nasıl giydirilmesi gerekir?’ sorusuna bildiğim, okuduğum,öğrendiğim ve uyguladığım kadarıyla buradan cevap vereceğim.

Fotoğraf: Heidi Hope

Başlamadan önce: Koray 2.5 hafta erken ve 2.5 kg doğdu. Ertesi gün hastaneden çıktığımızda yalnızca 2.300 gr idi. Kasım ayında New York’ta hava sıcaklığının 3 derece civarında olduğu kış günlerinin başında doğdu.

Yazıya Koray’ın hem Türkiye’deki doktorunun, hem de NY’daki doktorunun söyledikleriyle başlayacağım. Bunların hepsini, söylemeseler de biliyordum gerçi:

 • Bebeklerin fazla giydirilmesine gerek yoktur. Siz kaç kat giyiyorsanız, bebeğinizi de o şekilde giydirin. Soğuk kış günlerinde belki yeni doğan bebeği bir kat daha giydirebilirsiniz. INCE bir kat. O da bir kaç gün.
 • Yeni doğan bebeklerin vücut ısıları kolayca yükselebileceğinden dikkatli olmak gerekiyor. Yazın 27-28 derece üzerindeki havalarda KISA KOLLU İNCE PAMUKLU BODY yenidoğan için yeterli oluyor.
 • Kışın doğan bebeğinizin başına ilk 1,2 gün İNCE PAMUKLU bir şapka geçirmek yararlı olabilir. İşin gerçeği hastanelerde şapkanın takılma amacı bebeğin doğum sonrası şişik gibi duran başının gizlenmesiymiş. Zaten o defomasyon da 48 saate kalmadan geçiyor.
 • Yazın bebeğinizi hangi yaşta olursa olsun güneşten korumalısınız. Bunun için siperlikli bir şapka takın. YÜN BERE DEĞİL.
 • Bebeklerin elleri ve ayakları genelde vücudunun geri kalanına göre daha soğuktur çünkü yenidoğanın dolaşım sistemi yeterince olgunlaşmamıştır. Bebeğin ısınıp ısınmadığının ölçüsü olmamalıdır eller ve ayaklar.
 • Aşırı giydirmek, bebeğin ısı dengesini BOZAR.
 • Bebeğin her hapşırığı üşüdüğünün göstergesi değildir. Güneş ışığına tepki veya alerjik bir durum olabilir.
 • Yenidoğan bebeğe SU VERİLMEZ. Anne sütü hem besin, hem de su ihtiyacını fazlasıyla karşılar.
 • Bebek odasının ısısı 19-21° olmalıdır. YAZ & KIŞ.

Bu maddelere cerrah baba’dan ek:

 • Bebek her gün yıkanmalı. Yıkanmaktan hasta olunmaz. Pislikten ortaya çıkar hastalıklar.
 • Göğsünü sıcak tut ve çok soğuk rüzgarda kalmamasına dikkat et.

Ben bir blogger’a inanmam. Bu zaten az giydiren bir anne, diyorsanız buyrun size güvenilir kaynaklar. BURADA. BURADA. BURADA.

Koray’ı nasıl giydirdiğimi daha önce uzun uzun yazmıştım. Kısaca not düşüyorum:

Hastaneden çıkmaya hazırlanıyoruz.

Koray’ı kendimden daha kalın giydirmedim. Sarıp sarmalamadım. Kundak yaptığım zamanlar, ince kısa kollu body ve çorap giydirdim. Sadece doğduğu gün şapka takıldı hastanede. Eldiven giydirmedim. Onun yerine tırnaklarını kestim, törpüledim. Gaz sancısı olduğu ilk 3-4 ay, yatağını sıcak su torbası ile ısıtıp, ayaklarına ve karnına yine bu sıcak su torbalarından koydum. Kışın sokağa çıkacağımız zaman body, tulum ve palto kıvamında bir tulum daha giydirdim. Arabaya bindiğimizde en üst kat kıyafeti her zaman çıkarırım (kendim de öyle). Kışın pusetinde veya ana kucağında Bundle Melerden takıyorduk. Böylece kalın palto, tulum, battaniyeye gerek kalmıyordu. Yani body+tulum+çorap+gerekliyse bere BUNDLE MEiçin yeter de artardı zaten. Çok soğuk, karlı ve rüzgarlı günlerde ise pusetin-ana kucağının yağmurluğunu takıyorduk. Bu şekilde ierisi sauna gibi olduğundan şapkayı çoğu zaman çıkarmak zorunda kalıyorduk. Emzirdiğim sürece daha doğrusu katı gıdaya geçene kadar 1 damla su vermedim. Emeklemeye başladığından itibaren çoraplarını çıkardım. Parkede kaymasından korkuyordum. Koca kışı evde çıplak ayak geçirdi Koray.

Şimdi ben neden yine çoştum anlatayım: Konuşmalarına şahit olduğun her iki hamile ve annesi de 3-4 hafta içinde doğum yapacaklarından, bebeğin ilk 2-3 AY çok üşüyeceğinden uzun kollu ve 2 kat giydirilmesi gerektiğinden, çorap, eldiven ve şapkanın unutulmaması gerektiğinden, battaniyeLERe saracaklarından bahsettiler de o yüzden bu hale geldim.

3-4 hafta sonra TEMMUZ oluyor kadııınn. İstanbul kavrulur. Yazık değil mi o miniklere kat kat? Dertlerini de anlatamazlar. Sıcaktan bayılacak durumagelirler, vücut ısıları yükselir, kulakları, yanakları kıpkırmızı olur. Bu sefer de ‘eyvah hasta ettik, az giydirdik, hemen bir kat daha giydirelim’ derler. Çocukağlamaya başlayınca anne-anneanne panik olup en sonunda doktoru ararlar. Ama doktora söylemezler telefonda çocuğa yaptıkları ‘lahana’ işkencesini. Ne zamanki yanına giderler, doktor (umarım) müdahale eder. Doktordan çıkınca bu huylarından vaz geçerler mi? Yok, zor. O çocuk HEP hasta olur. Devamlı giydirildiğinden, havadan bulut geçse, çocuk gölgede kalsa ateşi çıkar.

Yani tüm bu bilgilerin ışığında ne yapıyor muşuz? Çocuğu kendimizden daha kalın giydirmiyormuşuz. Kışın ince bir battaniye ile daha kolay ısınmasını sağlayabiliyormuşuz. Bebekler çıplaklığı seviyormuş-bunu ben ekledim. Ama gerçekten. Soyun bebeşinizi nasıl mutlu oluyor değil mi? Çocuk ince giydirince hasta olmazmış. Örnekler: bu blogun sahibesi, kardeşi ve oğlu.