Konuya önce sıvı detoksun zorluğundan bahsederek girmek istiyorum. Çünkü bu göz ardı edilmemesi gereken ve yapmayı düşünenlerin bilmesi gereken bir gerçek. Ve benim bu 3 gün içinde öğrendiğim bir şey varsa o da sıvı detoksa 7 gün dayanabilen biri bence, bu dünyada her şeyin üstesinden gelebileceği.  Çünkü bu bir sınav. Meydan okuma. Yapabilirim diye başlıyorsunuz, of çok zor diye devam ediyor. Sonlara doğru ¨değer mi bu sıkıntıya¨ diyorsunuz, tam vaz geçmek üzereyken iç ses sizi doğru yönlendirirse üstesinden gelebilirsiniz yoksa detoksu denemiş ama bitirememiş olursunuz.

Detoks öncesi

Bahsettiğim sadece 3 gün. 3 kısacık gün. Günlerce yaptığımız diyetlerin yanında bu ne ki diyebilirsiniz. Tam öyle değil. Sadece sıvıyla daha doğrusu sebze-meyve suyuyla beslenmek benim gibi meyvenin kendisini, kahveyi, peyniri çok seven biri için kolay değil. Zaten biraz da bu yüzden detoksa başlamadan en az iki üç gün hatta bence daha uzun bir süre hem bedenen hem zihnen hazırlanmak gerekiyor. Kahve ve çayı azaltmak, et ve süt ürünlerini kesmek, daha çok salata ve çorba ile beslenmek en iyi yöntem. Çünkü sonrasında vücuttaki toksinlerde arınmak, mideyi ve bağırsakları dinlendirmek için sıvıya yöneliyorsunuz. Ben bu ilk sefer için hazır olarak satışa sunuşan detoks içeceklerini seçtim. Ancak siz isterseniz evde katı meyve sıkacağı veya blender ile hazırlayabileceğiniz içeceklerle de yapabilirsiniz.

Detoks günlerim

Güne her zaman olduğu gibi ılık limonlu su ile başladım. Sonra bir bardak da soğuk su içtim. Ardından ilk içeceğimi aldım elime. Gün boyu yaklaşık 2 saatte bir detoks içeceğimi içtim. Bolca da su. Çok acıktığımda veya canım sadece bir şeyler yemek çektiğinde 1-2 salatalık veya 1-2 dilim yeşil elma yedim. Yeme sebebim sanırım nefsimi bastırmaktı. Acıkma hissi ikinci yoktu çünkü. Bir de kahve. Dayanamadım. İkinci gün iki yudum türk kahvemden içtim. Nasıl mutlu oldum, içim ısındı resmen. Belki biraz da motivasyon ama bitirmedim fincanımı. İki küçük yudum yetti bana.

2.gün ¨bıraksam ne olur ki¨ diye düşünmeye başladım. Sonra bunun diyet değil sağlık kürü olduğunu hatırlattım kendime.  Buzdolabını açıp peynir ekmek yememek için birkaç sefer kendimle kavga ettim :) En iyisi gidip erkenden yatmak. 3.gün ise saatleri saydım desem yanlış olmaz. Ben yine de tam olarak yapabildim diye düşünmüyorum. Kahve, elma, salatalık arada ağzıma attığım 4-5 bademin de olmadığı bir başka seri daha yapmaya kararlıyım.

Detoks sonrası

Sindirim sistemim gayet güzel çalıştı, kendimi iyi hissediyorum. Yorgunluk, halsizlik yok. Güne yeşil sebze ve meyvelerle yapılmış olan içecek veya smoothie ile başlamak enerji ve bağışıklık sistemi için harika.

Yapmak isteyenlere önerim 1 gün ile sıvı detoks yapmaya başlayın, hadi 2 gün olsun. Ciddiyim. Kendinizi bir deneyin. Ne hissediyorsunuz, vücudunuz nasıl tepki veriyor iyice anlamak için deneyin. Toksinlerden arınmak ve kolon temizliği için en az 3 gün gerektiğini okuyoruz her yerde ama dediğim gibi bunu başarabilmek için hazır olmak şart. Bir de sıvı içeceklerin yanı sıra ¨Smoothie¨ denilen sebze ve meyvenin posasının da olduğu daha yoğun kıvamlı olanları da menüye ekleyin.

Artık her ay en az  3 gün detoks yapmaya kararlıyım. Zorluğu bir kenara koyarsam fiziksel olarak yararlarıyla birlikte manevi olarak hissettirdikleri için yapacağım. Bu 3 gün kendim için bir şey yaptım, kendime döndüm, sadece kendimi düşündüm. Arada gerekiyor :)

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

1 Comment

Leave a Response