5 günlük New York seyahati şekersizliğime iyi gelmedi elbette. Herkesin bir direnç noktası var, benimki de Magnolia Bakery Banana Pudding oldu. Yemezsem olmazdı. Bir kaşıkla da kalmadım hani, güzelce bitirdim bana düşen porsiyonu. Peki sonra? Ağzımda tuhaf bir tat kaldı. Şekerin yoğunluğu rahatsız etti ama pişman olmadım. İki gün sonra bir daha yedim, his devam etti ama bu sefer tuhaf bir şey oldu canım daha fazlasını istedi. İşte o an anladım ki şekerin bağımlılık yapan uyuşturucu maddelerden gerçekten de farkı yok. Çabucak alışıyorsun, sonra günlerce hatta aylarca uğraşıyorsun kurtulmak için. Şekeri hayatından çıkarmadan yaşamaya devam edersen de içten içe seni öldürdüğünü çok sonra anlıyorsun.

Ben de ne zamandır aklımda olan sıvı detoks programını yapmaya karar verdim dönünce. Sıvı detoks diğerlerinden farklı bir sistem. Amaç sindirim sistemine mola verdirmek, vücudu dinlendirmek ve vücudu toksinlerden arındırarak en doğal haline geri döndürmek. Çünkü günlük hayatta tükettiğimiz işlenmiş gıdalar yüzünden vücudumuz toksik hale geliyor. Sıvı detoks sayesinde arınma işlemi hücrelerimizin yenilenmesine olanak tanıyor. Ancak anladım ki bunun için hem bedenen hem de ruhen hazır olmak gerekiyor. Diet gibi değil çünkü en az 3 gün boyunca sebze ve meyve suyu karışımlarıyla beslenmek kolay değil. Değilmiş. Bir anda sevdiğiniz her şeyi elinizin tersiyle itip sıvılara koşamıyorsunuz.

Detoksa hazırlık günlerimde et ve süt ürünlerinden mümkün olduğunca uzak durdum. Şekeri tamamen kestim. O yediğim bir iki parça en yoğun bitter çikolatadan bile uzak durdum. Günde 3 fincan içtiğim kahveyi teke düşürdüm. Bolca çiğ sebze ve meyve yemeye gayret ettim. Ekmek ve türevlerini yemedim. Onun yerine badem, fındık tükettim. Artık hazırım. ¨Amaç aç kalmak, zayıflamak değil. Temizlenmek, yenilenmek ve vücuduma sinsice yayılan toksinlerden arınmak.¨  Bunu kendime tekrar edip duruyorum.

Peki sıvı detoks menülerim nedir? Aslında evde de kendinize hazırlayabileceğiniz tarifler mevcut. ‘Detox juice /smoothie’ diye arattırdığınızda yüzlerce şey çıkıyor karşınıza ama ben ilk defa deneyeceğim bu süreç için tercihimi Juice.La’den yana kullandım.

Juice.La, Los Angeles’ta doğmuş İstanbullu bir marka. %100 doğal, katkı maddesi içermeyen ve pastörize edilmemiş taze ve ham meyve, sebze, baharat ve kuruyemişlerden oluşan soğuk sıkım meyve-sebze suyu markası. Soğuk sıkma yöntemi (Coldpress) ile hazırlanan içecekler en taze şekilde kapıya teslim ediliyor. Markanın en büyük iddiası ise Türkiye’de bir eşi daha bulunmayan özel soğuk sıkma makineleri. Mineral ve vitaminlerini koruyarak üretilen meyve-sebze suları, hijyenik unsurlara dikkat edilerek şişeleniyormuş. Gerçi sebze ve meyvelerin suyu anında içilmeli denir her zaman ama ne olursa olsun rafine herhangi bir besinden çok daha yararlı oldukları kesin bu içeceklerin.

juicela2

Kurucularından sevgili Irem Tucaltan’a aklıma ilk gelen soruları sordum:

1. Detoks nedir?

Juice cleanse olarak adlandırdığımız sıvı detoks, sağlıklı beslenmeyi bir adım öteye taşıyarak belirli bir süre boyunca katı yiyecek tüketmeyerek sindirim sisteminize mola verdirir ve vücudunuzun sağlıksız, işenmiş besinlere olan bağlılığını azaltmaya yardımcı olur. JUICE Los Angeles olarak sizlere yemek yeme alışkanlıklarınıza ve damak zevkinize göre kişiselleştirilebilir cleanse programları sunuyoruz. 

Cleanse paketlerimiz günlük altı adet, 500 ml’lik şişelerden oluşuyor. Her biri hidrolik presimiz ile hazırlanarak en taze, sağlıklı ve besin değeri en yüksek formunda anında şişelenip kapınıza teslim ediliyor. 

2. Kaç gün sürer ve yılda ne sıklıkla yapılmalı?

1’den 5 güne kadar sürebilir, tamamen size kalmış. İlk kez deneyecek olan müşterilerimize 1-2 gün ile başlamalarını öneriyoruz, ancak vücudun gerçekten arınabilmesi için 3 güne ihtiyacı oluyor. Ayda 1-2 kez yeterlidir.

3. Kimler detoks yapabilir?

Hamileler, bebek emzirenler ve gelişme çağındaki çocuklar normalden çok daha fazla besine ihtiyaç duydukları için cleanse yapmamalı. Ama gündelik beslenmelerine eklemeleri çok faydalı olacaktır. Onun dışında diyabet hastaları ve kan sulandırıcı kullananların da doktorlarından izin almadan cleanse yapmalarını önermiyoruz.

4. Devamlı sıvı tüketmek bağırsaklar için iyi midir? Kabızlığa sebep olur derler. 

Tam tersi :) bağırsaklarınızın çok daha iyi çalıştığını göreceksiniz. Sindirim sistemine mola verdirdiğiniz için tüm vücudunuz toksinleri atmaya konsantre olabilecek.

5. Detoks içeceklerini neye göre hazırladınız?

Amerika’daki en büyük cold-pressed juice firmalarını ziyaret ettikten sonra bir çok tarif topladık, ülkemizdeki meyve sebzelere göre eledik ve menümüzü oluşturduk. Cleanse setlerimizdeki tüm içecekeler vücudunuzun ihtiyacı olan besin değerlerine göre bir araya getirilmiştir.

6. Soğuk sıkım ne anlama geliyor? Evde kullandığımız katı meyve sıkacaklarından farkı nedir?

‘Cold press’, soğuk sıkım olarak adlandırılan JUICE Los Angeles içeceklerinin hazırlanma yöntemidir. Marketlerde satılan meyve ve sebze suları raf ömürlerini arttırmak için pastörize edilmişlerdir. Pastörizasyon, ısı yardımı ile taze meyve sebze sularındaki vitamin ve minerallerin büyük bir kısmını yok eder. Oysaki bizim juice’larımızdaki meyve ve sebzeler cold-press yöntemine özel hidrolik bir presle soğuk olarak preslendikleri için çoğumuzun evlerinde bulunan normal bir katı meyve sıkacağı tarafından hazırlanan içeceklere göre 4- 5 kat daha fazla canlı vitamin, mineral ve enzim içerirler

7. Juice.la’de birkaç tane cleanse kürü var. Hangisini nasıl seçeceğiz?

1. seviyeden 4. seviye olan Amazon’a doğru ilerliyor programlarımız. İlk kez deneyen müşterilerimize Juice.la ya da Los Angeles, tecrübeli müşterilerimize ise İstanbul ve en derinlemesine temizliği sağlayan Amazon’u öneriyoruz.

8. Detoks Programında kilo verilir mi?

Asıl amaç kilo vermek değildir ancak kilo verilir. Kaç gün yapılıyorsa o kadar kilo veriliyor gibi bir durum gözlemleniyor.

 9. Program bitince nasıl beslenmeliyiz?

Cleanse programınızın harika etkilerini devam ettirmek için katı yiyeceklere yavaş bir geçiş yapmak gerekiyor.  Öğünlerinize hem katı hem sıvı yiyecekleri dahil etmenizi öneriyoruz. Sabahları meyve ve bitki çaylarını, öğlen hafif bir salata ve çiğ ya da haşlanmış sebzeleri, akşam ise sebze çorbası, salata veya hafif zeytinyağlı yemekleri tercih edebilirsiniz.

10. Siz bu işe nasıl girdiniz? Los Angeles’tan İstanbul’a olan hikayenizi merak ediyorum.

Ben aslında Koç Üniversitesi hukuk fakültesi mezunuyum :) Ancak avukatlık ruhsatımı aldıktan sonra bu işe devam etmek istemediğimi farkettim. İnternet ve e-ticaret sektörü çok ilgimi çekti ve bu alana yönelmek istedim. 1 buçuk sene kadar Lidyana.com‘da çalıştım, ardından Monitise’da (eski adıyla Pozitron) marketing communications specialist olarak çalıştım. Fakat hep Amerika’da popüler olan cold-pressed juice akımını takip ediyordum ve niye kimse yapmıyor diye düşünüyordum. Monitise’da çalıştığım dönemde bir gün CEO’muz Fatih beyin juice cleanse macerasını dinledim ve bunu bir işaret olarak alıp araştırmaya koyuldum. Tarifler, şişeler, etiketler derken bu işi yapmak isteyen bir kaç arkadaşım daha olduğu ortaya çıktı ve birlikte JUİCE Los Angeles’ı kurduk. Ekibimiz: Lorenzo Bouchetta (kendisi Los Angeles’ta yaşıyor, yarı Fas’lı, yarı Portekiz’li, eşi Türk, Mmle kadın giyim markasını eşi ile kurdu), Tahir Küçükel (Demlik girişiminin kurucusu) ve Ekin Gültepe (şu an Vestel Münih’te çalışıyor), ben de operasyonun başındayım.

Tüm üretimi İstanbul’da, İstinye’deki mutfağımızda gerçekleştiriyoruz. İstanbullular ile böyle bir mucizeyi buluşturabildiğimiz için çok sevinçliyiz.

İşte böyle. Daha detaylı bilgiyi Juice.La‘de bulabilirsiniz.

Ben şimdi sıvı detoksumun ilk içeceği olan ‘Yeşil’i alıyorum elime ve serüvenime başlıyorum. Takipte kalın :)