Şekersiz 21 gün.

Rafine şeker olmadan, şeker eklenmiş gıdalar tüketmeden 21 gün geçti. İlk hedefimi başarıyla gerçekleştirdim. Zorlanmadım, aşermedim, moralim bozulmadı, başım ağrımadı, geceleri rüyama çikolata pasta girmedi. Sanırım zayıflama hedefiyle başlamadığım için de hem zihnen hem de bedenen daha kolay kabullendim. Zaten kalori saymadım. Şekeri bırakınca doğal olarak günlük aldığım gereksiz(!) kalori azaldı.

Neden 21 gün? Söylendiğine göre insanın bir şeye alışma ve bu yeni durumu hayatına yerleştirme süresi buymuş. Yani zihnin bir şeyi/durumu kendi gerçekliği olarak kabul etmesi için ihtiyacı olan zaman 21 günmüş. Hem kendimi denemek hem de sürdürülebilir olması için uygun bir zaman dilimi olarak düşündüm ve başladım.

Güne detoks su ile başlıyorum. Sonra da karnımı tıka basa doyuran bir kahvaltı yapıyorum. Çoğu zaman ekmek olmuyor ama ‘ben ekmeksiz yapamam’ diyenlerdenseniz ince bir dilim tam buğday unu ekmeği tercih edebilirsiniz. Ben ekmeği de çıkarmak niyetindeyim hayatımdan ama daha erken. Önce şekersizliğe iyice alışmam gerekiyor. İnternette okuduğum şekeri bırakma hikayelerinin çoğunda ilk haftalar çılgın baş ağrıları, asabiyet, huzursuzluk gibi şikayetler vardı. Sigara bırakma gibi diyorlardı. Bende bunların hiçbiri olmadı. Belki de herhangi bir maddeye bağımlılığım olmadığı için sıkıntı yaşamadım. Sigara içmiyorum, alkolü canım isterse alıyorum, şekerli gazlı içecekleri zaten 3 senedir ağzıma koymuyorum kalan kısım rafine şekeri çıkarmak oldu sadece. Zor olan asıl neydi biliyor musunuz? Şekersiz gıda bulmak. Ambalajları okumaya başladığınızda dehşete düşüyorsunuz çünkü aklınıza gelmeyen bir sürü şeye şeker eklenmiş durumda. Bebek ve çocuk ürünleri dahil üstelik.

Şekersiz beden

Cildim kesin olarak çok daha güzel. Sofradan kalktığımda o eski şişkinlik hissi yok. Sabahları daha enerjik ve hafif uyanıyorum. Herkesin en çok merak ettiği ise kilo olarak durumum nedir? Tartıda fark oldu mu? Evet oldu. 3 haftada 3 kilo verdim. Sadece şekeri çıkararak başka hiçbir diyet yapmadan bir anda 3 kilo kaybettim ama görenler daha fazla olduğunu söylüyorlar. Dedim ya daha şişkinlik hissi artık yok diye, işte her gün içtiğim detoks su sayesinde ödemi de attım vücuttan.

Çikolata ne olacak?

Bir şey olmayacak. Kendime %85 kakaolu bir çikolata buldum. İçindeki şeker oranı çok düşük. Ve olan şeker de işlenmemiş bambu şekeriymiş üzerinde yazdığına göre. Zaten kahvenin yanında aldığım bir parça bitter çikolata benim şekersiz dünyamı bozmuyor. Diğer o ismi lazım değil kakolu fındık kremalarını ise canım istemiyor. Doğru söylüyorum.

Meyve?

Kuru meyve zaten pek sevme ben taze olanını tercih ediyorum. Günde iki porsiyon meyve alışkanlığım değişmedi. Sadece her gün buna ek sabahları bir tane de yeşil elma yiyorum daha doğrusu Alin ile paylaşıyorum. Her gün bir elma iyi geliyor.

21 gün sonunda besinlerin gerçek tadını alabiliyorum. Şeker canım istemiyor. Hatta bazı meyveler fazla tatlı gelir oldu. Üzüm yiyemiyorum örneğin. Ağzımda sevimsiz bir tat bıraktı. İnanılmaz geliyor kulağa biliyorum ama emin olun herkes benim yaptığımı yapabilir. Her şey zihinde başlıyor zaten. Gerçekten istiyorsanız ve kararlıysanız hemen bugün siz de şekeri bırakın. Ya da yumuşak bir geçiş yapın şekeri içmeyin. Taze meyve suyu dahil şekerli içecekleri hayatınızdan çıkarın. Tatlandırıcı kullanmayın çünkü amaç zaten şekerin tadından da kurtulmak. Kahve ve çayı şekersiz için. Çikolatayı mümkün olduğunca kako oranı yüksek olandan tercih edin. Bunları yaparak başlayın bence.

Ben şekersiz beslenmeye devam edeceğim. Kendime ödül bir dilim kek vermeyi  de planlıyorum ama bunun için ikinci hedefim ise yılbaşı.