Diyet yaptığınız dönemlerde ¨O kadar dikkatli besleniyorum, yine de istediğim gibi kilo veremiyorum¨ dediğiniz olmadı mı?

Şekersiz beslenmeye başladığımdan beri öğrendiğim en önemli kural ¨eğer paketliyse büyük ihtimalle şeker içeriyordur¨ oldu. Bu da demek oluyor ki şeker sadece kekte, çikolatada, pastada yok her yerde var. O yüzden daha da dikkatli olmalıyız çünkü hiç tahmin etmediğimiz gıdaların içinde bile şeker olabilir. Hem internet araştırmalarım hem de markette dakikalarca oyalanmama sebep olan ambalaj okumalarım sonucunda yaptığım listeye göre işte gizli şeker bombaları:

Hazır soslar
Hazır her türlü sos şeker içeriyor. Barbekü sos, soya sosu, teriyakiden tutun da salata soslarına kadar hepsi birer şeker bombası. Hele ketçap. Evinizde varsa, hemen gidin bakın içindeki şeker oranına. Benim en çok şaşırdığım ise hardal oldu. Hepsinde yok, daha doğrusu ucuz markaların hepsi şekerli. Ambalaj okumanın önemini bir kez daha anlıyoruz. Bu yüzden dışarıda yemek yiyeceğiniz zaman etlerin marine edildiği sosların içeriğini sormayı ihmal etmeyin. Salatanıza zeytinyağı, limondan başka bir şey ekletmeyin. Kontrol sizde değil çünkü.

Meyveli yoğurtlar
Ben zaten sevmem de sevenler için yazıyorum, yoğurt kelimesi sizi yanıltmasın. O ambalajlı ve çocuklar yesin diye pazarlanan meyveli yoğurtlar şeker bombası. Yoğurttan ziyade tatlı desek daha doğru olur. Evde yapmaya kalkın ve şeker eklemeyin; hazır meyveli yoğurda alışmış çocuğunuz sadece meyve ve yoğurttan oluşan o kaseden hiç zevk alamayacak emin olun. Böyle zamanlar için size önerim şu tarif: slingomom.com/tarifler/atistirmalik-yogurt-taneleri/

Krakerler
Tuzlu diyerek geçme hemen içeriğine bak. Krakerler bir yana hazır kızarmış ekmekler vardır ya hani diyetlerde yazar. Ben bayılırdım üstelik meğer gizli şeker kaynağıymış.

Kola, gazoz, buzlu çaylar
Gerçi kola ve türevlerini gizli diye yazmaya gerek yok biliyoruz ama buzlu Çayı daha masum zannedip içen, çocuklarına içiren öyle çok insan var ki yazmadan edemedim. En az kola kadar şeker içeriyor hepsi. Bu arada diet olanlarını da hayatınızdan çıkarın lütfen.
Tatlandırıcılar bizim şeker tadından kurtulmamızı engelliyor en başta. Sağlığa zararları tartışma konusu. En iyisi bol su, biraz maden suyu.

Dondurulmuş hazır öğünler
Hazırlaması, pişirmesi kolay paket dondurulmuş gıdaların bir kısmı şeker veya benzeri içerikle tatlandırılmış oluyor.

Kahvaltılık gevrekler
Bazıları çikolatalı, ballı oluyor şeker içerdiğini biliyoruz da sıradan, sade mısır gevreğinde de şeker olduğunu biliyor muydunuz? Hatta müslilerde bile var.

Yağsız/az yağlı ürünler
Gıda sanayicileri diyet ürünler hazırlarken kaloriyi düşürmek için yağı azaltıyorlar. Dikkat edin diyet ürünlerin çoğunun ambalajında yağ oranının düşüklüğüne dikkat çekilir ama kimse şekerden bahsetmez. Esas tehlikeli olanın şeker olduğu konuşulmaz.

Konserveler
Maalesef raf ömrü daha uzun olsun diye üretim aşamasında şeker ekleniyor birçoğuna.

Bitter Çikolata
Acı tadı yüzünden şekeri de az zannediyoruz. Oysa şeker oranı aynen kalırken sütü azaltıyorlar. O yüzden bitter çikolata alırken ambalajın üzerindeki şeker oranına bakmayı unutmayın.

Bir de Çin yemeği ve Sushi var.
Bu yemek çeşitlerini herkes tercih etmiyordur, yemiyordur belki ama benim gibi sevenler için kötü bir haberim var. Çin yemeğinin tadını veren soslar ve içerdikleri şeker maalesef. Peki ya buharda haşlanmış pirinç ve çiğ balıktan yapılan sushi? Soya sosunu zaten biliyoruz da esas gizli şeker masum gibi görünen buharda haşlanmış pirinç ki aslında şekerin ta kendisi, şekerli bir karışımla hafif de olsa marine ediliyor. O yüzden evde yapmaya kalktığınızda aynı lezzeti alamıyorsunuz.

Ne kadar az o kadar iyi.
Peki şekersiz beslenmeyen ama dikkat eden birisinin günde en fazla ne kadar şeker tüketebileceğini biliyor musunu? Amerikan Kalp Derneği’ne göre meyvelerdeki ve süt ürünlerindeki doğal şeker haricinde günlük kalorinin %6-7’sini geçmemesi gerekiyor şeker alımının.

Şeker üzerine araştırma yapan beslenme uzmanı Dr. Rosemary Stanton şöyle diyor: “Şeker bağımlılık yapmıyor daha kötüsü, alışkanlığa sebep oluyor.  Sizi kötü alışkanlıklara itiyor”