3 aydır rafine şeker içeren herhangi bir şey yemiyorum ve hatta içmiyorum. İlk birkaç gün zor gelse de bunun, zayıflamak için değil sağlıklı yaşam gereği olduğunu kendime hatırlatınca alışkanlık haline gelmeye ve canım tatlı bir besin istememeye başladı. Hasta olsam ve tedavi için¨şekersiz besleneceksin¨ deseler bırakmayacak mıydım şekeri? İşte ben, hasta olmayı beklemeden, birileri beni zorlamadan, bana yasak koymadan kendim çıkarmaya karar verdim hayatımdan beyaz zehiri. 

Çevremdeki çoğu kişi önce hayretle karşıladı kararımı. Nasıl olabilirdi? Nutella’dan, kekten, dondurmadan, çilekli margaritadan nasıl uzak durulabilirdi? Dedim, yapacağım. En azından deneyeceğim. Başardım sanırım. Şekerli yiyecek içecekler pek ilgi alanıma girmiyor artık. Aklıma gelmiyor desem daha doğru olur. ‘Vücut bir süre sonra şeker tadını unutuyor’ demişlerdi. Doğruymuş. İnanın, siz de vücudunuza ve beyninize unutturabilirsiniz.

21 gün detoks

Ertelemeyin. Amacımız kilo vermek değil. Arınmak, temizlenmek, hastalıklardan korunmak, sağlıklı yaşamak için şekeri hayatımızdan çıkarıyoruz.

Kahve ve çayı şekersiz içmeye alışın. Taze olanlar dahil her türlü meyve suyu ve gazlı içeceği hayatınızdan çıkarın. Bu maddeyi yerine getirmeden yazının devamını okumayın. Şekersiz hayatın gerçek ilk adımı bu çünkü.

Kalori hesabı yapmayın. Tekrar edin kendinize: ‘Bu sağlık için!’ Kalori hesabı yapmaya gerek yok diyette değiliz çünkü. Zaten günlük aldığımız gereksiz kalorinin sebebi şeker. Tüketmeyi bırakınca otomatik olarak alınan kalori de düşüyor. Hemen değil ama bir süre sonra tartı çok fark edecek. Ciddiyim :)

Çok su için. Çok. Vücuttaki ödemi atmak, yenilenmek tazelenmek için su içmek önemli. Abartmadan elbette. Ben en az 3 lt içiyorum. Bunun 1 litresi de hazırladığım detoks suyu. Detoks suyu da ne? Detaylı bir yazı yazacağım ama kısaca şöyle: Limon, salatalık dilimleri ve taze nane yaprakları diyebilirim. En az iki saat bekletin ve için. Ben bittikçe üzerine su eklemeye devam ediyorum gün boyu. Birçok çeşidini de yapabilirsiniz. Örneğin, elma-tarçın.

Alkol almayın.

Karbonhidratlara dikkat edin. Tamam ilk hedef şekeri kesmek ama beyaz una da dikkat etmeli. Meyve ve sebzelerden de ihtiyacımız olan karbonhidratı alabiliyoruz zaten.

Beyaz ekmek yemeyin çünkü içinde şeker var. Bu kesin. Beyaz ekmeği hayatınızdan çıkarın. Çıkarmaya çalışın lütfen. Beyaz ekmeğin içinde şeker olduğunu bu 21 günlük detoksun sonunda anlayacaksınız zaten. Çünkü eser miktarda da olsa şekeri hemen fark edecek ve rahatsız olacaksınız.

Ambalaj okumayı alışkanlık edinin. Tahmin etmediğiniz gıdalarda şeker olduğunu görünce daha da dikkatli olmaya başlayacaksınız. Ton balığı, hardal, kraker, her türlü hazır soslar, soya sosu gibi tuzlu gıda olarak elinize aldığınız birçok şeye şeker katıldığını göreceksiniz. Paketli gıdaların çoğunda bu durum var ne yazık ki. Artık daha dikkatli ve daha seçiciyiz.

Hazır paket yani işlenmiş gıdadan uzak durun. İçine ne konduğundan emin değiliz ve birçoğunda şeker, glikoz, fruktoz var.

Kuru meyve değil taze meyve. Doğal bile olsa şeker eklenmemiş bile olsa kurutulmuş meyve, tazesine göre daha yoğun şeker içerir. Tek bir kuru kayısı size yetecekse problem yok ama 5-6 tane kuru kayısı yerine koca bir elmayı tercih etmekte fayda var.

Atıştırmalıklarınızı yanınızda taşıyın. Ev dışında kontrol sizde olmayacağı için 21 günlük detoksunuz tehlike altında demektir. Annenizin evinde bile istediğinizi bulamayabilirsiniz. Onun için taze meyvenizi, kuru yemişinizi yanınızdan eksik etmeyin.

Şekeri bırakmak ilk günler zorlayıcı olabilir ama geçecek. Dayanın. Herkeste aynı etkileri göstermiyor. Ben yoksunluk, baş ağrısı yaşamadım; duvarları tırmalamadım ama sizin başınıza gelebilir. Sigarayı bırakmak gibi olduğunu söylüyorlar. Olsun, geçecek. Zor bir şeyi başarıyorsunuz.

Vazgeçmeyin. 

 

Bal ve pekmez konusu

Kafalar karışıyor çünkü bizim asıl savaşımız beyaz şeker, rafine şeker ve şeker eklenmiş bütün gıdalar. Bal ve pekmez doğal şeker öyleyse zararı yok. Evet ama tadı var. Hem de oldukça yoğun. Şekersiz hayattaki ilk adım 21 günlük detoksta hedefimiz şekeri unutmak, unutturmak, şeker tadından kurtulmak. Öyleyse bal ve pekmezden de uzak durabiliriz. Reçel zaten yok.

Kilo verdim mi?

Herkesin merak ettiği de bu sanırım. İnanır mısınız, bilmiyorum. Yani sayısal olarak ne kadar kilo verdiğimi bilmiyorum ama hissediyorum. Kıyafetlerimden anlıyorum.

Son olarak

Sabah ilk iş koca bir bardak ılık su için. 

Akşam yatmadan da koca bir bardak ılık su için.