Şekersiz beslenmeye başlamak son derece radikal bir karar günümüzde. Çünkü hepimiz şeker bağımlısıyız. Paketli ürünlerin hemen hepsine rafine şeker ve türevleri eklenmiş. Çocuklu evlerde bile ‘enerji olsun, büyüme çağında’ diye her an hazırda kek, kurabiye, puding oluyor. Öyle görmüşüz öyle alıştırılmışız. Benim şekersiz hikayem belli. Sağlıklı uzun bir ömür istiyorum. Ailemdeki kanser vakaları yüzünden de potansiyel bir kanser hastasıyım ama ben beslenme ile bundan uzak durabileceğimi düşünüyorum. Umarım.

Rafine şeker bağımlılık yapıyor. Yedikçe daha çok istiyorsunuz. 

Şekersiz beslenmek insanın sadece bedenine değil zihnine de iyi geliyor. Arınma her yerde oluyor. Eğer siz de şekerden kurtulmak istiyorsanız bunu zayıflamak için değil geleceğiniz için yapın. Yoksa bir gün kendinizi yeniden ‘Nutella’ kavanozunu kaşıklarken bulabilirsiniz. Şekeri benim gibi bir anda da bırakabilirsiniz veya hem kendizi hem de çevrenizi alıştıra alıştıra da yapabilirsiniz.

sugarintake
Dünya Sağlık Örgütü’nin yetişkin için belirlediği günlük şeker tüketimi 6 çay kaşığı.

Yapılan araştırmalara göre rafine şekeri en çok sıvılardan alıyormuşuz. O yüzden yapılacak ilk şey şekerli veya tatlandırıcılı içeceklerden uzak durmak.

Kola, gazoz, ice-tea ve benzerlerinin yanından bile geçmemek gerekiyor. Kolayı çok severek içerdim ben. Sonra şekere kafayı taktım ve ilk terk ettiğim de kola oldu. Bu arada taze veya hazır meyve sularından da uzak duruyorum. Ne demişler meyveyi yiyin sebzenin suyunu için :)
Ayrıca kahve ve çayı şekersiz tüketmeye başlayın. İlk deneme çok acı gelebilir. Kahve veya çay keyfiniz yerle bir olabilir ama pes etmeyin. Yanında birkaç çiğ badem veya kuru kayısı yiyin.

Evdeki şeker ve türevlerinden kurtulun. Dolabınızı açın şeker, tatlandırıcı, çikolata, fındık kreması başta olmak üzere şekerli olduğunu bizdiğiniz her şeyi atın. Sonra da diğer ambalajları kontrol edin. Örneğin ketçabın ne kadar şekerli olduğunu biliyor musunuz? Ekmekler, kahvaltılık gevrekler, meyveli yoğurtlar, meyveli sodalar, hazır soslar… içindekiler kısmında yazanları görünce çok şaşıracaksınız. Ambalaj okumayı alışkanlık haline getirin.

Buzdolabınızı, kiler dolabınızı iyi ve sağlıklı yiyeceklerle doldurun. Sebze, meyve, kuruyemiş, tahıllar alın. Hayatımda hiç yemediğim kadar badem ve ceviz yiyorum bu aralar. Yemeklerde baharat kullanın. Zeytinyağının yanı sıra hindistan cevizi yağını da bir deneyin derim. Tereyağını kahvaltılık olarak kullanıyoruz. Diğer çiçek yağlarını almıyorum. Zaten kızartma da yapmıyorum hiç.

Sosyal olarak biraz sıkıntı yaratıyor. İnsanlara ¨Ben şekersiz besleniyorum¨ dediğimde bir acayip bakıyorlar. Sonra ¨Bir şey olmaz bir lokmadan ye¨ diyorlar. İnanmıyorlar önce hatta bazen alınganlık yapıyorlar. İster istemez açıklama yapmak zorunda kaldığım da oldu önceleri çünkü sert ve kesin bir şekilde ¨Hayır yemeyeceğim¨ dedim. Artık herkes alıştı bana, ‘Sen yemezsin zaten’ diyorlar. Bu arada en büyük sorunu alkolde yaşadım. Neredeyse 7-8 ay alkol sürmedim ağzıma. Akşam dışarı çıkıyoruz ben soda ile takılıyorum, büyük tepki aldım. Kocam başta olmak üzere kuzenlerim falan¨Böyle çok sıkıcısın¨ dediler ciddi ciddi. Sosyal içiciyim onu da tüketmeyince asosyal oldum. Olsun iyi bir amacım var. Hem artık özel günlerde, düğünlerde, yılbaşında birkaç kadeh içiyorum. Üstelik bu benim için daha değerli oldu. Bir kutlama aracı yaptım içkiyi.

Çevrenizdekileri de ikna etmeye çalışın. Bunun zayıflamak için olmadığını, sağlıklı bir yaşam sürmek için yapılması gereken bir şey olduğunu anlatmaya çalışın. Sizinle birlikte denemeye davet edin. Sarp ilk günden beri bana çok destek oldu. Benimle beraber şekersiz besleniyor ki tatlıyı çok sever. Hala yiyor ama neredeyse yarı yarıya porsiyonları azaltmış olarak ve çok daha az sıklıkta. Ben 3-4 kilo verdim o 6-7 kilo birden verdi. Kendimizi şimdi çok daha iyi hissediyoruz. Beslenme düzenini değiştirirken sizin yanınızda biri olması çok önemli.

Ekşi yiyin. Diyorlar ki ekşi yedikçe tatlı isteği azalıyormuş. Doğru sanırım. Gerçi bir süre şekersiz beslenince vücut unutmaya başlıyor o tadı ve istemiyorsunuz. Bu dönemi kolayca atlatmak için canınız tatlı çektiğince ekşi yeşil elma dilimleri üzerine tarçın serpip yiyebilirsiniz.

Şekersiz beslenmek demek tatlı yememek değildir. Benim tariflerime göz atabilirsiniz :)

Çok su için. 

Uykusuz kalmayın çünkü insan yorgunken, uykusuzken enerji ihtiyacı da artıyor. Böyle zamanlarda taze meyve yiyin yoksa birkaç tane kuru meyve atın ağzınıza. Bolca su içmeyi ihmal etmeyin.

Beklemeyin, acaba yapabilir miyim diye düşünmeyin. Zaman kaybetmeyin. Hemen bugün bırakın. 

Şekeri hemen bırakamıyor musunuz? Öyleyse azaltın. 

Kahveye bir kaşık şeker mi ekliyorsunuz? Yarım kaşığa düşürün. Sonra biraz daha azaltın. Birkaç hafta içinde şekersiz içmeye başlayabilirsiniz.

Rafine şekerden her ne olursa olsun uzak durun. Onun yerine bal, agave, akçaağaç şurubu veya gerçek şeker eklenmemiş pekmez tüketin. Her seferinde miktarı daha da azaltmayı ihmal etmeyin. Reçel yemeyin.

Tatlandırıcı kullanmayın. Stevia doğal ve kalorisiz tatlandırıcı diyorlar ama o da kenarda dursun. Stevia ile ilgili çalışmalar henüz netleşmiş değil.

Tariflerden şekeri çıkarmaya çalışın. Krep tarifinde şekere gerek yok örneğin. Zeytinyağlılara da şeker eklemeyin veya evdekilerin tepkisini çekmemek için azaltmaya başlayın.

Dışarıda yemek yiyecekseniz haşlanmış veya ızgara tercih edin. Salataları sossuz isteyin. Zeytinyağı ve limonunu siz ekleyin.

Şekeri tamamen bırakmak

Şekeri tamamen bırakmak en ideali belki de ama sürdürülebilirliğe inanıyorum ben. O yüzden %90 şekersizim. Arada bir dilim kek yediğim oluyor. Her gün değil hatta her hafta da değil ama canım çektiğinde ucundan bakıyorum tadına. Zaten fazlasını da istemiyorum. Vücudum da kurtulmuş şekerin etkisinden. Biraz fazla yediğimde hemen alarm veriyor midem bulanıyor, başım ağrıyor. Kocaman bir bardak su ve yeşil sebze-meyve suyu içiyorum böyle anlarda ki zehri bir an önce atayım diye. Benim hikayem böyle devam ediyor. Çocuklarımı da bu şekilde beslemeye çalışıyorum. Eve gelen misafirlerime de kek, pasta yerine meyve ikram ediyorum. Farklı tarifler deniyorum. Yemeklerden aldığım tat değişti resmen. Daha zindeyim. Cildim, saçlarım da daha parlak sanki. Hiçbir şey olmasa ferahlık hissi yetiyor. Deneyin, şekeri bırakın anlayacaksınız ne demek istediğimi.