Erkek çocuğa sahip her anne babanın hatta öncesinde bebek bekleyenlerin bile aklındaki en önemli sorudur: Ne zaman sünnet ettirmeli?

Son yıllarda bebek doğar doğmaz sünnet ediliyor bebekler. Biz ettirmedik. Biraz daha büyüsün, durumu anlatalım, diye düşündük. Kardeşim de geç sünnet olmuştu. 10 yaşındaydı. Hatırlıyorum, yalvarıyordu babama ‘ben de sünnet olayım’ diye.  Sarp da 10 yaşındaymış meğer.

Bilincinde olmak, neden yapıldığını bilmek iyidir öyle değil mi? Elbette bebek henüz çok küçükken yapıldığında da hatırlamıyor olacak ne acısını ne ağrısını. Doğumla beraber sünneti  de aradan çıkmış oluyor, hepsi birlikte kutlanıyor. Anne babaya sonradan derdi tasası kalmıyor.  Eğer herhangi bir problem çıkmazsa. İşte, ya problem çıkarsa?!? Bu sefer minicik bir oğlanı daha büyük sıkıntılar bekliyor olacak.

 

Açıkçası yeni doğanı sünnet ettirmek doğru gelmedi bana. Zaten bunun kararını veriyor olmak da hoşuma gitmiyor. 9 -10 yaşına geldiğinde kendisi istese de ben tatmin olmayacağım çünkü okulda arkadaşları arasında muhtemelen sünnet olmamış bir kendisi kalacağı için isteyecek. Yoksa neden yapıldığından, ne anlama geldiğini bildiğinden değil. Tam anlamıyla ‘mahalle baskısı’ndan.

Dini kuralları geçiyorum. Yurt dışında yaşayan bir sürü müslüman arkadaşım var, çocuklarını sünnet ettirmeyi bile düşünmediklerinden bahsetmişlerdi.

‘Sağlık için gerekli’ diyen de var, tam tersine ‘ilgisi yok, zorunlu olmadıkça yapılmasa da olur’ diyen de.

Biz? Elbette yaptıracağız. Mahalle baskısı yüzünden daha çok.

Peki ya siz? Konuyla ilgili fikirleriniz neler?

Yenidoğan bebeği sünnet ettirmek daha mı kolay? Yoksa biraz daha beklemek gerçekten de daha mı akıllıca? Çocuklarını geç sünnet edenler ne düşünüyor? Veya toptan bu sünnet konusunda ne düşünüyorsunuz?