Sabahları güne ılık limonlu su ile başlamanın onlarca yararı olduğuna inanılıyor. Çok su içen biri olarak ılık limon suya biraz uzak durdum oysa annem ile babam yıllardır her sabah kahvaltıdan önce koca bir bardak limonlu su ile güne başlarlar. Niye? diye sorduğumda ise babam kısaca tansiyonu düzenlediğini, sindirim sistemini çalıştırdığını söylüyordu. Artık diş fırçalamak gibi bir şey haline geldi onlar için. Bağımlı oldular bence:)
Ben ise şekersiz günlük ile başlamaya karar verdim. Güne taze bir başlangıç yapmak istedim. Limonun zaten C vitamini deposu olduğunu, birçok besleyici mineraller içerdiğini biliyoruz. Kahvaltıdan 15-20 dakika önce ılık limonlu su içmek bütün bu yararlı içeriklerin vücudumuza geçmesi için yeterliymiş. Bir sürü kaynaktan okuduğum, babamdan aldığım bilgileri kendime saklamak yerine Şekersiz Günlük için yazmak istedim. İşte limonun faydaları:

Limonlu su sindirime yardımcı oluyor

Sanırım en çok yararını gördüğüm bu oldu benim de. Sadece düzenlemekle kalmıyormuş üstelik, toksinleri sistemden arındırıyormuş. Böylece mide yanması, şişkinlik, gaz sancısı gibi rahatsızlıkların önüne geçilebiliyor.

Bağışıklık sistemini destekliyor

Limon gibi meyveler Vitamin C kaynağıdır ve soğuk algınlığına karşı savaştığı aynı zamanda da demir emilimine yardımcı olduğu için de bağışıklık sistemini güçlendirdiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Aynı zamanda limonun karaciğeri temizlediğine de inanılıyor.

Bedeni alkali yapıyor

Alkali kelimesini ilk defa duyanlara şu yazımı öneriyorum. Bu arada alkali beslenme konusunda okumadığım kitap, kaynak kalmadı. Besinlerin alkali ve asidik diye ayrıldığını ve bunları dengede tüketerek sağlıklı kalınabileceğini öğrendim. Örneğin koyu yeşil yapraklı besinler en çok tüketilmesi gerekenler listesinde. Bizi sağlıklı yapacak, hastalıklara karşı savaşmada yardımcı olacak her şey bunlarda. O yeşil yapraklıların içine bir de limonu koyuyoruz. Limonun asitli olması kafanızı karıştırmasın. Bedene yarattığı etki tam tersi. Vücudun ph seviyesini yükseltecek şey limonlu sudur. Kolay ve masrafsız. Aslında sadece sabahları değil, gün içinde mümkün olduğunca çok benim instagram hesabımda zaman zaman paylaştığım detoks sularında içilmeli. En azından 1,1.5 litre.

Bedeni toksinlerden arındırır

Yukarıda da bahsettiğim gibi karaciğeri temizlediğine inanılıyor. Enzimler sayesinde toksinlerden vücüdu arındırıyormuş. Doğal bir diüretik olduğu için de limonlu su böbreklerin kanı daha çok temizlemisine yardımcıymış.

Cildi güzelleştirir

Nemsizlik cildi daha yaşlı ve soluk gösterir. Güne limonlu su ile başlamak vucuda olduğu kadar cilde de nem takviyesi yapmamızı sağlıyor. Ayrıca Vitamin C’nin yaşlanmaya karşı cildi koruyan etkileri olduğu da biliniyor. Piyasadaki anti-aging yani yaşlanma etkilerine karşı diye sunulan kremlerin veya serumların formüllerine bakarsanız Vitamin C olduğunu göreceksiniz.

Gives you an energy boost.

Limon suyu gerçekten ama gerçekten enerji veriyor. Sanırım tazelik hissi ile beraber geliyor. Sindirim sistemini hareketlendirip düzenlemesiyle başlayan iyilik insanın kendini gerçekten iyi hissetmesine sebep oluyor zaten. Limonlu su her şekilde bize iyi geliyor. Güne ılık limonlu su ile içerek başlamayı ihmal etmeyin. Hatta gün içinde benim gibi birkaç sefer daha bunu tekrarlarsanız nasıl fark ettiğimi kısa sürede anlayacaksınız.

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

4 Comments

  1. Ben her sabah alkali su ile hazirlanmis ilik limonlu su icerek ve gun icinde yemeklerden once de icmeye devam ederek kilo da verdim. Ama tabii spor da yaptim. Mumkun mertebe alkali beslenmeye de calisilirsa cok hizli da kilo verilebiliyor.

  2. Ben genelde ağır bır yemek sonrası içerim yada hamurlu birşey yediysem susuzluğum hiç geçmez bir bardak suya bir limon sıkıp içince sanki bir sürahi su içmiş gibi oluyorum tabiri caizse harareti alıyor :)

Leave a Response