Halk dilinde ‘ağız’ olarak da söylenen Kolostrum genel olarak tüm memelilerde, genellikle doğumun birinci gününde gelen, süt bezleri tarafından üretilen sütün değişik bir formudur. Yenidoğan bebeklerin son derece küçük bir sindirim sistemleri vardır ve kolostrumun içinde oldukça konsantre ama bir o kadar da yoğunluğu az besleyici maddeler bulunmaktadır. Aynı zamanda laksatif etkisiyle de bebeğin ilk kakasını, mekonyumu kolayca çıkarmasını sağlar. Bu nedenle doğumdan sonra ilk yarım saat içinde bebek emzirilmesi için anneye verilmelidir. Başlangıçta az miktarda gelen kolostrum esas anne sütü gelene kadar bebek için yeterlidir. Başka herhangi bir ek mamaya ihtiyaç yoktur. Bebek emdikçe miktarı giderek artar.

Kimyasal olarak, kolostrum proteinler, A vitamini ve sodyum klorid’in yanı sıra normal anne sütüne göre daha düşük oranda karbonhidratlar, yağlar ve potasyum içerir. En önemli bioaktif bileşenler ise büyüme faktörleri ve anti-mikrobiyal faktörlerdir. Kolostrumun içindeki büyüme faktörleri sindirim sisteminin gelişimini desteklerken, antikorlar pasif bir bağışıklık sağlar. Daha açık anlatmak gerekirse, bebeği sık görülen enfeksiyon hastalıklarına karşı korur.

Kaynak: www.wikipedia.org

Anne sütünde olduğu gibi kolostrum da güçlü beyaz kan hücreleri ile bebeğe sayısız antikorlar sağlar. Bu hücreler, dünyadaki ilk günlerinde bebeği hasta edebilecek zararlı bakterilerle savaşır. Bu yüzden hem kolostrum, hem de anne sütü insan kanına diğer tüm ek mamalardan kat kat daha fazla benzer. Laksatif  etkisiyle bebeğin bağırsaklarını çalıştırır ve bebek dünyadaki ilk bir kaç gün bilirubin içeren mekonyumu dışarı atar. Biluribin dışkı ve idrar ile atılmazsa yenidoğan sarılığına sebep olur. Eğer bebeğinizi ilk bir kaç gün sık sık emzirirseniz, sarılık olma riskini düşürmeye yardımcı olursunuz.
Kolostrum yeni doğan için sağlıklı besinler içerir. Şeker ve yağdan fakir, proteinlerden zengin içeriği ile sindirim sistemin henüz gelişmemiş olan yenidoğan için ek mamalara göre daha rahat sindirebileceği bir besin olur.

Kolostrum bebeğin sindirim sistemini iyi bakterilerle doldurur böylece bebek potansiyel hastalıklardan da korunmuş olur.

Kaynak: Suite101.com