Yazının başlığı migren ile baş etmek olmalı aslında ama ben tedavisi olmayan ya da olmadığı iddia edilen bu hastalıkla yaşamayı öğrendim. Eskiden bir çeşit baş ağrısı olarak görülürken artık tıp dunyası bunu hastalık olarak tanımış durumda.

Yaşamayan bilmez, anlayamaz. Baş ağrısı değil bu çünkü. Başka bir şey. Enseden başlıyor sonra genellikle başın bir yarısından yukarı doğru ilerliyor. Gözünüzü açamıyorsunuz, yüzünüz uyuşuyor. Kalbiniz beyninizde atıyor gibi hissediyorsunuz. Nabzınız alnınızda, acı veriyor. Sanki biri bıçak saplıyor beyninize. Abartmıyorum.
Işığa, sese ve bazen de kokulara karşı hassasiyet oluyor. En kötüsü ışık zaten. Karanlık bir odaya kendinizi kapatıp uyumaya çalışmaktan başka çare yok. Yanlışlıkla ışık kaynağına maruz kaldığınızda hissettiğiniz ağrı-acı karışımı midenize vuruyor.

İlaçlar? Bir takım ağrı kesiciler var elbette ama hiçbiri tedavi amaçlı değil, tüm bu belirtileri azaltmaya yarıyor etkileri. Bir sonraki migren atağını engellemiyor hiçbir ilaç. 4 saat de sürebiliyor bu ataklar, 3 gün de. Bir atak geçtiğinde sonrakinin ne zaman geleceğini bilemiyorsunuz. Endişe ile bekliyorsunuz sadece. Hayat standardınız düşüyor. Sosyal ilişkileriniz sınırlanıyor. Beynine saplanan(!) ağrının karanlık ve sessiz bir odada geçmesini bekleyen biri oluyorsunuz saatler boyunca.

Alternatif tıp? İşe yarayabilir. Tamamen tedavi ediyor mu yoksa atakların sıklığını ve etkisini mı azaltıyor bilmiyorum ama kendimi toparladığımda yapacağım ilk şey bunu araştırmak olacak.

Sanırım genetik olma ihtimali de var. Annem de migren ile boğuşur kendimi bildim bileli. Zaten kadınlarda daha sık görülüyormuş.
Neden oluyor, ne oluyor tahminlerden ibaret ama hava değişimi, hormonal değişiklikler, bir şeye aniden sinirlenme sayılıyor tetikleyen nedenler içinde.

Yani baş ağrısı değil migren dedikleri. İnsanı delirten, sabrını sınayan, dayanıklılığını ölçen bir tuhaf durum. Benim durumumda işler daha da karışık. Grip ve sinüzit ile başlayan bir sürecin sok halkası bu geçirdiğim atak. Anladığım kadarıyla sinüzit ve yorgunluk tetiklemiş. Üzerine bir de hamilelik. Hormonlar zaten havada. Yaklaşık 48 saati yarasa gibi karanlıkta geçirdikten sonra bu sabah daha iyi uyandım. Grip devam ediyor ama hiç değilse migren azaldı. Gözümü açabiliyorum, ışığa bakabiliyorum. Hamileliği boyunca defalarca migren atakları geçirenler olduğunu biliyorum ama ben onlardan biri olmak istemiyorum. Bana önereceğiniz alternatif yöntemler, tedaviler varsa duymaya okumaya hazırım.

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

18 Comments

 1. lavanata kesleri yapmıştım ben lavanta kokusu aromaterapi bir nevi bana iyi geliyordu.Mide srunum için zencefilli şeker paracetomalli ağrı kesici gavıscon şurup

 2. Merhaba öncelikle geçmiş olsun… Hamile olduğunuz için alternatif tıpı bilinçsiz kullanmayacağınız tahmin ediyorum o sebeple paylaşmak istedim. Migrenden çok çekmiş birisiyim artık ağrıdan istifra edecek hallere gelirdim. Bana çare biberiye çayı kürü oldu. Hergün 2 nescafe fincanı (sabah ve akşam) büyüklğünde biberiye çayı içtim. Bu kürü 1 ay boyunca her gün tekrar ettim ve gerçekten çok faydasını gördüm. Evet tamamen tabiki geçmedi ama daha kolay atlatmamı sağladı hala da atak gelecek gibi olursa önce biberiye çayımı içiyorum sonra gerek olursa ilaçlara başvuruyorum. Aman dikkat lütfen hamilelikte kullanılırmı emin değilim ama.

  1. Merhabalar,

   Benim kayınvalidemin de şiddetli migren ağrıları olur ve Kader hanım gibi kendisi de 2 ay gibi bir sürede biberiye çayı içerek daha rahatladığını iletmişti. Ancak biberiye tansiyonu çıkardığı için kullanacak kişinin çok dikkatli tüketmesi gerekir.
   Özellikle hamileler için uygun olduğunu düşünmüyorum.

   Ama bence gözünüzü korkutmayın. Hamilelikte salgılanan hormonlar ağrı kesici etkiye sahip olduklarından belki de daha az yaşarsınız. Benim de korkularımdan biriydi, hamileyken migrenim tutarsa ve başedemezsem diye. Çok şükür olmadı umarım sizin de olmaz.

   İyi düşünün iyi şeyler olsun :)

 3. Merhaba,
  Ben Hamileliğimin ilk 6 ayı ayında ayda en az 2-3 defa bu illetle mücadele etmek zorunda kaldım. Atak geldiğinde kullandığım çok güçlü ilaçlarımı hamilelikten dolayı kullanamadığım için 3 gün boyunca 1 lokma birşey yiyemeden istifra ederek yataktan çıkamadığımı hatırladıkça tüylerim diken diken oluyor adeta. Çok şükür son 3. trimesterde hiç olmadı.
  Şimdi size bir kaç küçük önerim olacak..
  Avcunuzun içi kadar 2 parça pamuk koparıyorsunuz pamukların 1 tanesini düzleştirip üzerine yarım çay kaşığı toz karabiber serpiyorsunuz karabiberin üzerine limon kolonyası diğer pamuk parçasını bunun üzerine kapatıyorsunuz ağrının bulunduğu konuma göre bu pamuk parçasını şakaklarınıza sıkıca tülbetle bağlıyorsunuz 2 ayrı pamuk hazırlayıp 2 şakağınıza birden yaparsanız daha etkili oluyor. bu halde yarım saat kadar karanlık odanızda uyuyorsunuz. Kalktığınızda neredeyse hiç birşey kalmamış olacak..
  Burda dikkat etmeniz gereken limon kolonyası ile karışan karabiber cildinize temas ederse orasını yakıyor. Çok defa alnımda kahverengi lekelerle gezdim çünkü karabiber ne kadar çok yakarsa o kadar ağrılarım geçiyordu ve o ağrıların geçmesi de herşeye değerdi.. lekerle 3-4 günde geçiyor..
  Migren atakları yaşayanlar artık ağrıların gelişini anlarlar aura belirtilerini hissettiğiniz anda kendinize hemen bol köpüklü şekerli bir türk kahvesi ısmarlayın. Hamileliğimin başlarında daha çay kahve sigara 3lüsünü yasaklayan doktorum türk kahvesi ve migren krizlerim arasındaki ilişkiyi farkedince “yaşadığın bu stresi bebeğine yansıtmandansa her gün 1 fincan türk kahvesi içeblirsin” demişti çünkü çok defa ataklarıma şahit olmuştu..
  Birde eczanede satılan ağrı bantları var. Çocukların ayağı burkulduğunda falanda yapıştırılır belki bilirsiniz. Ağrıyı geçirmiyor ama alnınıza yapıştırdığınızda size verdiği ferahlık hissi mide bulantılarınızı rahatlatıyor. Gözlerinizi daha rahat açabiliyorsunuz. Kısmen rahatlatıyor yani. Aynı etkiyi aktarlarda satılan migren taşlarıda yaşatıyor. En azından benim migren taşını keşfedene kadar alnımda yapıştırılı kocaman bir bantla ortalıkta gezdiğim gülünç durumlara düşmemiş olursunuz.
  Şimdilik bunlar aklıma gelen olursa yine yazarım.. Denemenizi şiddetle tavsiye ederim. Tabi denemek için bir daha hiiiç imkanınız olmaması temennimdir :))

 4. merhaba irem hnm öncelikle gecmis olsun.7 senedir ciddi migren hastsiyim denemesinin kullanmadığım İlac kalmadı sayılır. Piyasadaki tüm ürünleri denedim. Sırf migren yüzünden hamileligimi geciktirdim çünkü hamileyken bu acıya nasıl katlanabilirdim :( neyseki hamileliğimdeki ataklar kısa sürdü:) zaten hamileyken alabileceğiniz tek İlac parol. Onun dısında alternatif topta pek bı ise yaramıyor akupunktur gibi anliycaniz bu migrenin kesin bir tedavisi yok:( bununla yasamayı öğrenmek lazım.ben migraine therapy cooling gel patch kullanıyorum bunları anlıma yapistirip bornoz kemeriyle basımı bağlayıp yatıyorum. Birde melisa ve papatya cayı iciyorum

 5. Gecen hafta tam 4 gun kesintisiz yasadim bu agriyi.ama agri demek hafif kalir.

 6. Ben de 6 yıldır migrenle yaşıyorum,en kötüsü de hamileliğin ilk 3 ayıydı.6 gün aralıksız atak yaşadığım oldu,parol(2şer alıyodum dr tavsiyesiyle),minoset,sıkıştırılmış mentol taşları,carmol,soğuk kompresten başka yapcak pek bi şey yok bildıgim kadarıyla

 7. Ben yaşamadım ama migren ağrısı çeken bir annenin çoçuğunun neler hissettiğini iyi bilirim anneniz ağrıdan ağlar 3 gün karanlık odada deli gibi ağlıyarak durur ve siz ne olduğunu anlamadan öle sesizce ve korkarak beklersiniz Allah düşmanımın başına vermesin ama annem hem norolog hemde diyetle kurtuldu darısı başına

 8. İkinci hamilelikten önce botoks yada akupunktur denemek istiyorum.ben de boyun fıtığı var,o da etkiliyo atakları:(masaj da geçici olarak rahatlatıyor

 9. Ben kendimi bildim bileli başağrım var ama hiç bir zaman son noktaya kadar migreni kondurmadım kendime çünkü ne bir mide bulantısı ne bir ışıktan rahatsızlık ama sonu hep acillerde biten sizinde tarif ettiğiniz o iğrenç ağrı biçimi ama en sonunda bu konuda en iyi prof. u buldum ve ona gittim şimdi ilaçlarla tedavi oluyorum evet eskiye nazaran süperim .9-12 ay tedavi süresi verdi şu an 6.aydayım.

  Alternatif olarak ta bana botox ve akupunktur dediler ama hamilelikte oluyormudur bilmiyorum ben de 2.ye hamile kalmak istiyorum ama tedavimi bekliyorum :(

  Bu arada anneden kız çoçuğuna mirasmış migren ağrısı :((

 10. İrem’cim,

  yoga yapmanı tavsiye ederim. Şuan 30’a yakın öğrencim var. İçlerinden bir bey, Avukat. Migren şikayeti vardı. Yoga’nın migren’e iyi geldiğini bilyordum, ama hiç bu şikayette öğrencim olmamıştı. Yoga’da kasları yormadan rahatlatmak “laktik asit olulumuna sebep vermeden”, zihinsel olarak odaklanma ve ruhsal dinginlik her türlü ağrıya iyi geldiği gibi migrene de çok iyi geliyor. Bu arada önümüzdeki ay ayrıca konuda ustalaşmak adına “hamile yoga” eğitimi mi alacağım. Seninde mutlaka yapmanı tavsiye ederim. İstanbul’da olduğun için,bu konuda daha şanslısın zaten. Yine de ihtiyacın olursa tavsiye edeceğim yerler var. Ağrı ile yaşamak çok zor; umarım faydası olur.Sevgiler;
  Dilek Nassaghi Asl

 11. Damdan düşenin halini damdan düşen anlarmış ancak. Bir migren muzdaribi ve bir hekim olarak
  şunu söyleyebilirim ki henüz atağı önleyecek ilaçlar yok ama atakları çook kısa sürede sonlandıracak ilaçlar var. Hamile olmadığınız dönemde onları kullanabilirsiniz. Bir de migreninizi tetikleyen bir şeyler mutlaka vardır.Onlardan kaçınmak iyi ve ilgili bir nöroloğa takip olmak nacizane benim önerilerim…Ataksız günler dileğiyle….

 12. Öncelikle çok geçmiş olsun. Migren bence bir insanın yaşayabileceği en büyük ağrı ve sıkıntılardan biri. Bugün ilk kez, ağrı belirtilerim başladığında,aağrımaya başlayan şakağımın üzerine bir miktar “çin yağı” sürdüm. Kokusu mentollü, yıkama durulamam filan gerektirmiyor, hatta bir süre sonra kendiliğinden kokusu uçup gidiyor. Çin yağını eşim boyun ve baş ağrısında kullanır ve ağrısının geçtiğini söylerdi. Bana etkili olmayacağına o kadar emindim ki. Ama yanılmışım. İyi ki ağrı kesici yerine yağı sürmüşüm. Tabii sen hamilesin lütfen ndoktoruna danış ya da iyice araştır. En azından içmediğin için ağrı kesiciler kadar zararı olamaz diye düşünüyorum ama doktor değilim ne söylesem boş.

  Bir de mümkün mertebe stresten ve kokulardan (mesela kuruyan çamaşır kokusu gibi ) uzak kalmaya çalış. ben ne zaman fazla deterjan kokusuna maruzkalsam migrenim tutar. üstelik maalesef gözüm de ağrır, açamam gözlerimi.

  İyilikler diliyorum…

 13. Irem cok geçmiş olsun.

  Bu illeti yaşayan bilir.

  1 Ocak günü bende de oldu griple birleşen migren. Benimkini lodos ya da basınç değişikliği de tetikliyor.

  Nörologa gittim, agrı baslayınca cok ufak doz agrikesici bile alsanız olur, basladıktan sonra bosuna ilac almayın fazını tamamlar, ancak biter dedi.

  Maalesef basinc degikligi ve lodosa ilacsız cozum onerim yok.

  Ancak, Mehmet Oz’de adını hatırlamadığım bir doktor (Pakistanlı ancak İngiltere’de tedavilerini yapıyor, doktor da degil ama immunoloji ile ugrasan biriydi sanırım) su oneriyi yaptı:
  Adetinden bir gun once kulak memenin arkasındaki yere parmaginla basınc uyguluyor ve ceneni 15-20 kez acip kapıyorsun. Hadi canım deyip denediğimde adetin tetiklediği migreni yaşamadığımı gördüm.

  Her yorum cok onemli, umarım baska oneriler de duyarız.
  Ya da biri lodosları durdursun ne olur!

  Tekrar gecmis olsun.

 14. Merhaba ben şebnem 32 yaşındayım ve öğretmenim. ve 17 yaşımdan beri,hayatı bana tam anlamıyla zehir eden MİGRENLE YAŞIYORUM.içmediğim migren ilacı ve destek olsun diye nörologların verdiği antidepresan kalmadı.
  Alternatif tıp dedikleri akapunktur, nöral terapi, reiki vs. Tedavi oldum fakat hiç bir sonuç alamadım.
  Şimdi uygur türkü bir dr. bana yine akupunktur tedavisi yapıyor.fakat mıknatıs yöntemiyle uyguluyor acı veren bir yöntem hala şiddetle ve benim artık psikolojimi ruh sağlığımı bozacak şiddette ağrılarım var. Artık gerçekten çare aramaktan güçsüz ve yorgun düştüm.dr çok iddialı bense güvensiz bu acıları çekiyorum.lütfen bildiğiniz farklı bir yöntem varsa bana yazın eğer tedavimden olumlu bir sonuç alabilirsem bende yazarım.

 15. Merhaba arkadaşlar.Bende yaklaşık 5 yıldır migrenle yasıyorum hem de auralı olanından..yani ataklarınız gelmeden yarım saat önce gözleriniz görmez olur,zikzaklar,çakmak çakmaları gibi bir sürü belirti vereninden..tv.deibrahim sraçoğlundan biberiyenin iyi geldiğini duyup denemeye karar verdim ve şimdi o hocaya dua ediyorum.biberiyeyi ilk önce günde 3 defa yemeklerden sonra içtim başagrım dahada arttı ve bıraktım..fakat baktımki ondan sonra 6ay migren geçirmedim.daha sonra dedimki galiba bunu 1 e düşürmeliyim lakin öylede yaotım şimdi haftaa bir iki kere biberiye cayı içiyorum ve inanın migreni unuttum..haa eklemeden geçmeyeyeyim şu an ramazan olduğu için uzun süreli açlıktan ötürü ve biberiye cayımı içemediğim için hafif hafif agrı yasıyorum ama önceki ağrıyla kıyaslanamaz bile..1 tatlı kaşığı biberiyeyi bir bardak suda 9 dk kaynatıp içiyorum..

Leave a Response