MEKONYUM, bebeğin ilk dışkısına verilen addır. Yapışkan kıvamda, koyu yeşil renktedir. Bağırsak epitel hücreleri, lanugo, mukus ve bağırsak sekresyonlarından  oluşmaktadır. %90’ı sudan oluşur. Doğum sırasında kan yoğunluğundaki düşüş ile büyük miktarlarda üretilen ölü kırmızı hücrelerin atığı olan biluribin vücuttan mekonyum ile atılır ve bebeğin sarılık olma riski düşer.

İsim kökeni: görünüşünün benzerliğinden ötürü; eski yunancada haşhaş anlamına gelen “mekon” kelimesinin, küçültme eki almış hali olan “mekonion”dan türemiştir.

Kaynak: Wikipedia.org


VERNIX CASEOSA (Verniks Kazeoza), anne karnındaki dönemde fetusu koruma görevinin yanısıra antioksidan, yara iyileşmesini kolaylaştırma, su geçirmezlik özellikleri de olan fizyolojik bariyerdir. Doğumda deri, verniks kazeoza ile kaplıdır. Bu beyazımsı yağlı tabaka tüm vücudu örtebilir veya sadece kıvrım bölgelerinde var olabilir. Doğumu izleyen saatlerde kurur ve dökülür. Rengi anne karnındaki dönemdeki problemleri yansıtabilir.  Genellikle doğumdan hemen sonra temiz bir havlu ile silinir.

Esas olarak Verniks sebum yani yağ hücrelerinden oluşur. Bebeğin cildini nemlendirme görevinin yanı sıra doğum sırasında doğum kanalından daha kolay geçmesini sağlar. Diğer yandan Verniks’in anti-bakteriyel etkisi olduğu da düşünülmektedir. Bakterilerin bebeğe geçmesini engelleyerek enfeksiyonlara karşı da koruyormuş.

İsim kökeni: Latincede vernix  vernik veya cila,  caseosa da peynirimsi anlamına geliyor.

Kaynak: Bebekveanne.com
Wikipedia.org


LANUGO: Anne karnında bebeğin özellikle sırtı, omuzları ve yüzü lanugo denilen kıllarla kaplıdır. Bu kıllar normalde doğumdan bir ay önce yaklaşık 33-36. haftalarda dökülür ve yerine, zamanında doğanlarda görülen daha kısa tüyler çıkar. Saçlar gibi bunlarda ilk aylar içinde yenilenir.

Kaynak: Bebekveanne.com