SlingoMOM’ı sosyal medyadan takip edenler bir kaç gündür Koray’ın hastalığı ile uğraştığımı biliyor. Hava sıcaklığının bir gecede 10 derece düşmesi, aşırı rüzgara maruz kalmak ve belki de bilmediğimiz fark etmediğimiz başka nedenlerden dolayı ateşi çıktı. Serin su banyosu-ateş düşürücü eşliğinde savaş verdik. Bu arada ikinci bir savaşı da Koray’ın kendisine karşı verdik. Ateş düşürücü şurubunu içmek istemez, kaçar, tükürür; ateşine baktırtmaz, suyun altına girmek istemez. Bir de kuvvetli, iki kişi zor tutuyoruz. Ağzından girdik burnundan çıktık ateş düşürücüyü verdik.

Ateşi kontrol altına alınca keyfi biraz yerine gelir gibi oldu. Bu sefer de iştahsızlık başladı. Daha doğrusu istiyor da yiyemiyor. Su bile içemiyor. Ağzını, dilini gösteriyor ama bakmamız için yeterli yardımı da yapmıyor. Bu yaştaki çocuk hem inatçı, hem asi hem de tahminlerin üstünde bir güce sahip oluyormuş. Anladım ben bunu. Sonuç olarak bu isteyip de yiyememe ve zaman zaman bulantının nedeninin ‘aft’ olduğunu anladık. Ateş sonrası çıkması normal. Doktorumuzu aradık. Bize dut şurubunu önerdi. ¨Parmağınızla ağzının içine, her yerine sürün bir kaç kez¨ dedi.

Tahmin edin, ne oldu?

Karadut şurubunu çok zorlanmadan ağzının içine her yere sürdükten 10 dakika sonra Koray su içmek istedi. Canı yanacak korkusuyla minicik bir yudum aldı. Baktı ki ağrı sızı yok, kocaman bi’bardak su, üzerinde de bir biberon süt içti. Hepimiz rahatladık ve geceyi kolay atlattık. Sabah dilini göstererek ekşi bir suratla uyandı. Karadutlu bir operasyon daha ve… her şey yolunda. Geriye hastalığın olağan yan etkisi huysuzluk ve yorgunluk kaldı. İyiyiz.

Karadutun antioksidan özelliklerini ve kansere karşı önlem olarak önerildiğini biliyordum da ağız içi yaralarda kısa sürede bu kadar etkili olabileceğini tahmin etmemiştim.

Prof. Dr. Erkan Topuz’un bu mucizevi meyveyle ilgili söylediklerini okudum, paylaşmak istiyorum:

Karadut meyvesinin içeriğinde çok güçlü antioksidanlar bulunmaktadır. Bu güçlü antioksidanlar vücudumuzdaki serbest radikalleri etkisiz hale getirmek suretiyle bağışıklık sistemimizi güçlendirir.  İçeriğinde bulunan flavonoidler nedeniyle ise kalbimizi korur aynı zamanda da yaşlanmamızı geciktiren etkisi vardır. Karadut bitkisi böceklenmeyen tek organik bitki çeşididir. İçeriğinde Betakaroten bulunur. Ancak karadutun mevsimi çok çabuk geçtiğinden en bol olduğu zamanlarda kaynatarak şurubunu yapabilirsiniz ve bu karadut şurubunu derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz.

Sağlık ve gençlik kaynağı olan bu şurubu kanserden korunmak için mutlaka tüketmelisiniz.

Karadut nelere faydalıdır?

* Halsizliği, aşırı yorgunluğu giderir
* Ağız ve boğaz enfeksiyonlarına tavsiye edilir
* Kanı temizler anemi hastalarına tavsiye edilir
* Kan basıncını düşürür
* Sindirim sistemi kronik hastalığına faydalı
* Mide salgılarını arttırır
* Sindirimi sistemini düzenler
* Saçların ve dişlerin güçlenmesini sağlar
* Kronik gastrit ve hepatit tedavisinde kullanılabilir
* Uykusuzluğa iyi gelir

Prof. Dr. Erkan Topuz

Sağlıklı günler dilerim!