Kış mevsimi daha doğrusu okul mevsimi başlayınca hastalıklar da hanelere girmeye başlar. Nezle, soğuk algınlığı, grip, larenjit veya döküntülü hastalıklarla boğuşur dururuz anaokuluna giden çocuğu olan biz aileler. Okuldaki salgının birinden kurtarsak yakayı bir sonrakine kesin yakalanırız.

Geçen sene Koray her ay ateşlendi ve tüm okul dönemi boyunca da 4 kere larenjit geçirdi. Elbette her sefer bir diğerinden daha hafif geçti ve daha kısa sürdü ama işin içine ateş girince neredeyse bir hafta okuldan uzak kalmak zorunda oluyor çocuk. Hem toparlanması için hem de hastalığını arkadaşlarına geçirmemesi için hafiften bir karantina durumu oluyor. İlkokulda da aynı yoğunlukta hastalık oluyor mu bilmiyorum ama yuvalarda hastalık hiç bitmiyor. Kimseye de kızamıyorum ‘hasta çocuğunuzu niye okula gönderiyorsunuz?’ diye. Daha doğrusu çocuk ateşli değilse, döküntülü bir hastalığı yoksa okula gönderilmesinde bir problem görmüyorum. Evet, belki benim çocuğuma da geçirebilir ama ağır seyreden bir hastalık olmadığı müddetçe hafif bir burun akıntısıysa olayı büyütmeye gerek görmüyorum. Hem zaten burun akıntısı ateş gibi 2-3 günde geçmiyor ki en az bir hafta on gün sürüyor. Yapacağınız tek şey solunum yolunu açık tutmak, bol bol burnunu temizlemek.

 

Açıkçası bugün Koray’ı nezle haliyle okula gönderdim. Çantasına da burun spreyini koydum, öğretmenine de tembih ettim ‘tıkanırsa burnu, sıkarsınız’ diye. Geçen Cuma eve bu halde geldi, geçmiş bir arkadaşından. Durum aynen bu: bütün çocuklar nezle, aksıtıyorlar, hapşırıyorlar. Diyebilirsiniz, kimse göndermese bu çocuklara bulaşmaz. Doğrudur ama nereye kadar, en ufak bir soğuk algınlığında göndermesek kışın yarısından fazlasını evde geçirecekler demektir. Hem biliyor musunuz, her hastalığı genelde bir öncekinden daha kolay ve çabuk atlatıyorlar. Ben bir de ilaç vermeyen bir anneyim, süreci biraz daha uzattığımı söylüyorlar ama ben gereksiz yere verilen ilacın bağışıklık sistemini zorladığını düşünüyorum.

Dün Facebook ve Twitter’da da sordum nezle çocuğunuzu okula gönderiyor musunuz? diye. Gelen cevapların %90’ı çocuk ateşli değilse, sadece burun akıntısı varsa ve kendini iyi hissediyorsa gönderdikleri yönündeydi. Elbette bazı anneler de okuldan devamlı eve taşınan hastalıklardan şikayetçiler haklı olarak. Kimse bir başkasının çocuğunu da hasta etmek istemez tabi ki ama hafif akıntı yüzünden de çocuğu eve tıkmak istemiyorum. Zaten hafif akıntıyı da hastalık olarak görmüyorum :)

Siz ne düşünüyorsunuz? Çocuğunuzu okula gönderiyor musunuz hastayken?