Hamilelikte Önemli bir Risk: Enfeksiyon (Grup B Streptekok)

Kaynak: e-lab

Grup B Streptekoklar (g-BS) hamile kadınların vajen ve anal bölgesinde yerleşerek doğum sırasında bebeğe geçerek, bebekte ciddi iltihabi reaksiyonlara sebep olan bir bakteridir. Bu bakteri sağlıklı kadınların da yaklaşık %15-40’ında görülmektedir. Gebelik sırasında bazen bakteri hızla çoğalarak bu bölgelere yoğun bir şekilde yerleşmektedir. Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan bir çalışmada yaklaşık her 1000 doğumdan birinde bu enfeksiyona bağlı ciddi komplikasyonlar geliştiği saptanmıştır. Diğer bir çalışmada ise g-BS taşıyıcısı olduğu tespit edilen her 100 annenin birinde doğum sırasında bebeğe enfeksiyonun bulaştığı saptanmıştır. Nadir bir enfeksiyon olmakla beraber bebekte çok ciddi zararlara sebep olduğu için yurtdışında birçok klinikte doğum öncesi rutin tarama testleri içerisine dahil edilmiştir.

Ben de g-BS olduğunu nasıl anlarım?
Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) hamile kadınlarda g-BS taramasının rutin olarak yapılmasını önermektedir. Test hamileliğin 35-37.inci haftasında yapılmaktadır. Bu dönemler dışında yapılan test annenin enfeksiyonu taşıyıp taşımadığı hakkında yeterli bilgi vermemektedir. Kadın doğumcu tarafından vajen ve anal bölgelerden alınan örneğin laboratuvara gönderilmesiyle gerekli araştırma başlatılarak yaklaşık 2 gün içerisinde test sonuçlandırılarak anne adayına netice verilmektedir. Amerikan Pediyatri Derneği de g-BS taramasının yapılmasını önermektedir.

g-BS Anneye Nasıl Bulaşır?
g-BS normal şartlarda vajen ve barsağa yerleşen ve bu bölgelerde çoğalan bir bakteridir. Cinsel yolla bulaşmaz. Anne adayında herhangi bir klinik belirti ve şikayete sebep olmaz. Normal sağlıklı bireylerin yaklaşık %15-40’ında bulunmaktadır.

g-BS enfeksiyonu ne kadar önemlidir?
Bebekte yaygın iltihap, menenjit ve zatüreye sebep olduğundan çok önemlidir.

Bebeğimi g-BS enfeksiyonundan nasıl koruyabilirim?
Test pozitif olan annelerde, bebeği bu riskten korumak amacıyla bazı durumlarda koruyucu olarak antibiyotik kullanılması önerilmektedir. Bu durumda anne adayı kadın doğumcusu ile temasa geçerek tedavi ve süresi hakkında gerekli bilgileri alabilir. Test pozitif anne adayları enfeksiyon riski için doğuma kadar belirli aralıklarla takip edilmektedirler.

Test nasıl yapılır? Kaynak: Aile.org
Vajina ve rektumdan alınan hücre laboratuarda incelenir. Test herhangi bir ağrı vermez ve sonuçlar bir-iki gün içerisinde çıkar. Doğum sırasında bakterininolup olmayacağını tam olarak tahmin edebilmek için testin 35-37. haftalar arasında yapılması gerekir.

Testin pozitif çıkması halinde bebeğinizde enfeksiyon gelişme riski sadece 200’de 1 olmakla birlikte, doktorunuz doğum sırasında size damar içi antibiyotik uygulayarak bu bakterinin bebeğinize bulaşma riskini 4000’de 1’e düşürmeyi önerebilir. Sezaryen doğum planlamanız halinde antibiyotik tedavisi gerekli olmaz.