Yanlış yazmadım. Sanırım kısa bir süre içinde  Fransız atasözü olarak kabul edilir.

İnek sütü mü, devam sütü mü? yazısına gelen yorumlardan birini cevaplarken bebeklerini emzirmemeyi tercih ederek devam sütlerini kullanan Fransız iki arkadaşımdan bahsettim. Sonra da merak ettim durumu ve Fransa başta olmak üzere Avrupa’daki emzirme oranlarını araştırdım. Sonuç korkunç:

Fransa ve İrlanda’da bebekler neredeyse hiç emzirilmiyor. Fransa’daki durum içler acısı. Her 10 bebeğin 4 veya 5’i doğumdan itibaren emziriliyor. 6 ay emzirilen bebekler hakkında bir veri yok. Sanırım öyle bir şey yok. Bunun en büyük sebebi göğüslerin seks objesi olduğu düşünülmesi. Fransız kadını ve erkeği için göğüsler oldukça önemli. Ayrıca ince bir vücuda sahip olmak ve renkli seks hayatlarına geri dönmek yapılacaklar listesinin ilk sırasında yer alıyor. Yeniden, özgürlük simgeleri Marianne’e dönüşmek istiyorlar. Üstelik bu kararı verenler sadece anneler değil. Doktorlar, hemşiler gibi konusunda uzman olanlar da annelere, bebeklerini emzirmek yerine formül sütlerle beslemelerini öneriyorlarmış. Hadi emzirmek istediniz, diyelim. Fransız kocanızın da buna razı olması gerekiyormuş. Çünkü istisnasız tüm kocalar eşlerini yataklarına geri istiyorlar.

Fransız sağlık sistemi bununla da yetinmeyip  %100 bedava başka bir hizmet sunuyor seksi(!) annelere: rééducation périnéale yani perineum geliştirici. Bu makine doğumda zarar görmüş(!), eskimiş, gücünü yitirmiş perineum kaslarını güçlendirmeye yarıyormuş. ‘Seks her şeydir’ mantığı ile emzirmek yerine, kas güçlendirici aletlere yönlendiriliyorsunuz ve devlet bunu kemoterapi ve grip aşısından daha üst sıralara koyuyor. Ben yazarken bile şaşkınlıktan ağzımı kapatmakta zorlanıyorum şu anda. Hikayesini anlatan anne, bebeğini emzirdiğini gören fizyoterapistin ”hala mı emziriyorsun, neredeyse 3 aylık ama!” dediğini yazıyor.

Anne olmuş Fransız kadınlarının bir an önce bağımsızlıklarını kazanmaları ve eski aktif hayatlarına dönebilmeleri için bebeklerini formül sütlerle beslemeleri gerektiğini yazan makaleler okuyorum iki gündür. Şimdi düşünüyorum Avrupa’daki annelik akımlarını. Hani bebeklerini henüz doğdukları andan itibaren ayrı odada uyutan, kucaklamayan, asla ama asla yataklarına almayan anneleri…demek sebep buymuş: Bencil bir bağımsızlık. Üzgünüm bu şekilde yazdığım için ama bana bencillik geliyor. Hamile kalma kararı dahil her adım bir karardır. Saygı duyulması gerekir. Normal doğum yerine sezeryanı tercih etmek de eleştiri konusudur belki ama karışılmaması gerektiğini düşünüyorum. Ancak yenidoğanı bilerek, isteyerek emzirmemek benim saygı duyacağım bir seçim değil. Her şeyden önce anlayamıyorum. Bu dünyaya bir yavru getiriyorsun ve onu, ihtiyacı olan yegane besinden mahrum bırakıyorsun.

Elbette bu mama firmaları da boş durmuyor. ‘İlk 6 ay sadece anne sütü’ kampanyasını desteklerken anne sütüne alternatif ürünler geliştirmeye de devam ediyorlar. Nestle yakın zamanda, bebekler için bir Nespresso makinesi çıkarmış. Mamalar kapsül olarak ambalajlanmış. Süper değil mi?!?! Yaratıcı zeka işte! Şimdilik sadece İsviçre’de satılan BABYNES yakında her yerde olabilir.

BabyNes web sitesindeki video tanıtımdaki kadın ‘Emzirmek elbette bebek için en iyisidir ve kesinlikle önerilmektedir…’ diyor. Satır aralarını okuyunca asıl söylediği ise: ”Kim göğüslerini mahvetmek ister ki? Bebeklerinizi tek bir tuşa basarak da besleyebilirsiniz!”

Ergonomik yapısı-ne işe yaracaksa?!, hızlı ve kolay kullanımı sayesinde bebekleri beslemek hiç bu kadar keyifli olmamıştı!!! Stres yok, beklemek yok, sızlanmak yok. Üstelik öyle harika bir sistem ki bu, bir kaç çeşit kapsülü de var. Hani anne sütü sık sık tat  değiştiriyor ya, aynı onun gibi. Pahalı aksesuarları da var tabi ki… kim istemez?

‘BabyNes: sevginin hizmetindeki teknoloji’ diye bir motto tutturmuşlar. Ne kadar harika değil mi?!? Anne sütü yerine ergonomik ve tek tuşla verilen sevgi. Bayıldım ben bu fikre!!!!

Aslında şunu da diyebiliriz: Diri göğüsler için BabyNes.

Emzirmekten hiç hoşlanmadığımı, 2-3 yaşına kadar bebeklerini emzirmeye devam eden anneleri hayretle izleyen bir anne olarak bebeğimi ilk 6 ay sadece anne sütüyle besledim. Bir damla mama vermeden. Oğlum kendisi 9 aylıkken memeden kesilince istemeye istemeye 1-1.5 ay kadar devam sütlerinden verdim ama içim hiç rahat değildi ve inek sütüne geçtim 11.ayında. Bir şey diyeyim mi, inek sütüyle beraber Koray’ın kemik gelişimi hızlandı. Boyu çok daha hızlı uzuyor. Şimdi bana bir sürü karşılık gelecektir eminim ama ben oyumu inekten yana kullanıyorum :)

Bu arada Fransa’da Bebecafe diye bir cafe varmış. Bebekler ve onları emzirmek isteyen annelerin kendilerini rahat hissedecekleri bir mekan. Aklınızda bulunsun. http://www.bebecafe.fr

Fransız bir baba olan Fiachra Gibbons‘ın kaleminden Fransa’daki durumu anlatan acı(!) bir makale var. Burada.

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

25 Comments

 1. şaşkınlık içinde okudum. vücudum bozulmasın diye çocuk yapmayanları anlayamazken bu durum daha da hayrete düşürdü beni. hiçbir mantıklı açıklaması olamaz. düpedüz bencillik söylediğin gibi.

 2. Bu zihniyetteki kadınların neden çocuk yaptığını anlamakta güçlük çekiyorum ben. 9 ayı nasıl geçirdiklerini de merak ettim açıkcası.

 3. bu oranları okumak ilginç bir bilgi kazanımı oldu benim için ama aynen şöyle diyorum : “Göğüsler ne erkekler ne bebekler içindir, onlar kadınlar için” .Bununla beraber bir kadın onu nasıl kullanacağını kendi bilir, bu tarz satır aralarında gizli mesajlara takılanlar, dahası bu numaraları yiyenler için diyorum ki : Siz herşeyi başkalarının yönlendirmesi ile mi yapıyorsunuz, vayy halinize…

  Ben de oyumu inekten yana kullanıyorum :) Oğlum boy uzaması olarak 3 ay önden gidiyor , 18 aylık . Hatta güvendiğim çiğ süt aldığım yeri labaratuara yollamaya niyetliyim. Bakalım neymiş iddiaların arkasındaki PAZARLAMA içermeyen realite ….Kötüyse sonuç kötü diycem söz :)

  1. Sena,
   Bekliyorum tahlil sonuçlarını. Ben pastörize günlük süt taraftarıyım. Belki onu da kırarım bir gün :)

 4. Ben bebeğim doğduğunda bir hafta on gün göğüslerimi paraladım ki süt gelsin, o kanallardan dışarı çıksın ve bebeğimi besleyeyim diye. anormal sütüm oldu sonradan ve bebeğim on beş aylık olduğu halde hala anne sütü alabiliyor.
  Şimdi hayret ve şaşkınlığımı gizleyemediğim nokta, kutsal olan sex değil, bebeğin gelişimi ve anne ile iletişimidir belli bir süre. Daha sonra zaten herşey (hormonların da düzene girmesiyle) yerli yerine geri döner.
  Ayrıca koca kişisi Fransalara, Cannes film festivallerine filan gidip fotoğraflarla geri dönmüş ve bir de fotoğrafları ballandıra ballandıra yorumlamış bir şahsiyetse, üzerine on beş ay emziririm çocuğu, gözünün yaşına bile bakmam ;)

  http://korkutuk-nihan.blogspot.com/2011/06/hepsi-cannesli-canli.html

  Sevgiler İrem, seviyorum seni ve fikirlerini…

 5. İrem yazını hayretler içinde okudum benim de ağzım hala açık….ve endişelendim kendim için,temmuzun 8inden sonra Fransada olacağız Alaz 5 aylık olacak o sırada ve sadece anne sütü almaya devam ediyor olacak, amaaann heryerde emziririm ne olcakki diyordum demek ki garip bakışlara maruz kalacağım !! gerçekten çok şaşırdım…bebecafe iyiymiş ama dur ona bir bakayım :)

  1. Işık’çığım,
   Biz de Koray 8 aylıktı Fransa’da bir hafta geçirmiştik. Merak etme öyle ters bakışlar, kötü davrnaışlarla karşılaşmadık. Belki Güney’de olduğumuz içindir bilmiyorum. Zaten ulu orta emzirenlerin kendilerinden olmadığını da biliyorlar :)

   İyi tatiller size.

 6. evet kesinlikle bu konuda Fransa’da yapacak çoook sey var :(
  Bir sürü dernekleri var annelere hem destek hem de bilgi vermek için (“association allaitement” google’de girip görunur ve bütün ilçe’de LLL gruplari var…) ama yetmiyor :(
  Bir tarafta “attachment parenting” vs çok aileler var, diger tarafta Elisabeth Badinter ve Marcel Rufo var maalesef :(
  Charlotte (fransiz kaldim ;)

 7. evet kesinlikle bu konuda Fransa’da yapacak çoook sey var :(
  Bir sürü dernekleri var annelere hem destek hem de bilgi vermek için (“association allaitement” google’de girip görunur ve bütün ilçe’de LLL gruplari var…) ama yetmiyor :(
  Bir tarafta “attachment parenting” vs çok aileler var, diger tarafta Elisabeth Badinter (bir feminist eski tipi) ve Marcel Rufo (çocuk psikiyatr) var maalesef :(
  Charlotte (fransiz kaldim ;)

  1. Charlotte,
   Seni tamamen unuttum. Yazıyı yazmadan önce sana da danışmalıydım. Umarım eksik veya yanlış bir şey yazmamışımdır.

   1. yok canim, yanlis hiç bir sey yok… iyi yazdin ama tabiiki her zamanki gibi “fransiz anneler” (ya da türk anneler vs) diyerken bir sey unutmamak gerek : herkes ayne degil (sukurler olsun ;)
    Ben de biraz arastirma yaptim :
    verdigin istatistik hangi yil için ? La Leche League France’den iyi haber var : oranlari artiriyormus
    dogumda emzirme orani :
    2004 % 64
    65,9 % : 2006
    66,3 % :2007
    saglik bakanliginin bekletigi orani 2010 için : %70
    ama ilçeye göre büyük degisikleri varmis (Paris’te %86, Küzey’de %43) Türkiye de sanirim bati ve dogu arasinda çok fark var bence bu konuda, özelikle daha yasli bebekler için.
    6 aydan fazla emzirilen (emzirilen mi yani emmeyen) bebekler :
    22,9 % en 2006
    28,3 % en 2007
    (%15 Küzey bölgesinde)
    sevgilerimle :)
    kaynak :
    La Leche League France : http://www.lllfrance.org/Actualite-scientifique/Taux-d-allaitement-maternel-2006-et-2007-en-hausse.html?q=jia+2010
    Fransiz Saglik Bakanligi : http://www.sante.gouv.fr/IMG/pdf/seriesource-method12.pdf

    1. Charlotte,
     6 aylıkken hala anne sütü alan bebeklerin oranı oldukça düşük Türkiye’de de.
     Benim rakamlar 2004’ten sonraki dönem.

 8. Enteresan bir bilgi oldu benim için. Paylaşım için teşekkürler. Bugün şaşıracak bir şey bulamamıştım, iyi oldu :). Çok mu güzel bu kadınların göğüsleri merak ettim? Benimkiler küçük olduğu için hiç önemsememiştim bozulacak mı diye de. Kıymetli değiller yani benimkiler :)

 9. Hadi ya, çok şaşırdım. Orda beslenmek için bekleyen minicik bir bebek varken koca için saklamak ! Saçma geldi bana. Kızım 12 aylık olmak üzere, sütüm yetmediği için günde bir öğün formül mamaya başlamıştım. E şimdi ek gıda da var, ama yinede 2 yaşına kadar emmek isterse ve sütümde olursa yine emzirmeye devam edicem. Olurda sütüm kesilirse inek sütünü tercih edicem

 10. baska bir sey daha size anlatmak istemistim… unutmusum
  SlingoMom, böyle yazdin “Fransız sağlık sistemi bununla da yetinmeyip %100 bedava başka bir hizmet sunuyor seksi(!) annelere: rééducation périnéale yani perineum geliştirici.” bu dogrudur ama bir eksik var :-) Bilin ki bu sadece sexual life için degildir en çok “idrar kaçirma” karsisinda önerilmis bir tedavimis (rehabilitasyonumus) … Keske her ülke de olursa :-) Konusuruz 50 yastayken, 3 bebekten sonra :o) Bizim saglik sistemi (SSK gibi diyelim) de %100 bedava 10 saat dogum hazirlik kursu (ya bir ebe ile, bir doula, yoga, havuzda, haptonomi… yüzlerce yöntemler kapsamli bir sey) veriyor ve dogumdan sonra 10 ya 15 (anneye göre) perineum tedavisi var (rehabilitation mi nasil diyorusunuz ?) . Bana göre bu çok önemli çünkü normal dogum yapmak için kendimiz vücütümüz iyi bilmek gerekiyor. Kim perinesi iyi kontrakte ya relax bilinçli yapabilir bakalim ?!! çok az kisi dogal olarak bu kaslari biliyor aslinda. Dogumda bu kaslar çok zorlaniyorlar. Kadinlar daha iyi bilse daha epizyotomi olur. Bu tedavi sadece makine ile degil, yine de çok farkle yöntemleri var (daha dogal, saygili vs)
  sevgilerimle,
  charlotte

  1. Charlotte,
   Haklısın ben biraz fazla kötülemişim. O iki Fransız arkadaşımın ve okuduklarımın etkisi yüzünden sanırım.
   Algılama farkı işte.

  2. LÜTFEN CHARLOTTE bu perine egzersiz ve tedavi olayını daha net ve açıklayıcı anlatırmısın, neler var içeriğinde.çünkü gerçkten kimse bu işe eğilmiyor ve ilk doğumda bile bu sıkıntı oluyor yani idrar kaçırma!
   aynı emzirin diyorlar da niye bu anneden süt gelmiyor neler yapılabilir doğum öncesi ve sonrası kimse bunu düşünmüyor? fransada bunu için bişeyler var mı yapılan
   teşekkür

 11. Yazi’yi biraz abartili buldum ben.
  Ben Fransa’dayim ve tabiki emziren ve emzirmek istemeyen anneler var. Turkiye’ye gore aktif kadin daha çok oldugu için emzirip meme’den kesmeme/kesememe sorunu yasamamk için emzirmeyenler var dogru…emzirmek zorundalar mi?
  Bu kadar tepki neden? herkes istedigini yapmakta özgür…
  Türkiye’de sezeryan çok uygulaniyor mesela, hem de hiç saglik sorunu yokken, sirf kadinlarin normal dogumdan ve epizyotomi’den ( ve bir daha orgazm olamamaktan) korktuklari için sezeryan tercih edenler var..buna ne demeli?
  Baska yanlis ve abartili buldugum bir konu ise, perineum gelistirici dediginiz reéducation périnéale idrar kaçirmasini onlemek için yapilan bir reedukasyon tedavisi…cinsellik için degil…

 12. hayretle okudum. az evvel de mogolıstanda 9yaşına kadar emzırılen cocukları okumuştum. orta yolu yok mu ? kızımı dogudugumda sutum yokmuş anlamamışız aşırı kılo kaybı olunca anladık ama coktan ılerı derdede sarılık olmuş ve kendını uykuya vermıştı. mememı almıyordu uykuda. bebek emmezse sut gelmez kı…. 3gun formul mama verdım ama gunde 15saat el pompası ıle suumu sagdım. bı damla derken 10ml 20ml.. kızıma sut yaptım ve 3gun sınra gerek kalmadı formul mamaya. ama kızım hala hastaydı ve emmıyordu. bı gun emecek guclenecek buyuyecek… o zamana kadar ben sut yapmalıyım kızıma… 1aylıkken emmeye başladı ama duzenlı bı emme degıl 5kere emıyorsa 3kere emmıyor… emzırebıldıgım kadar emaırdım emmedıgınde sabırla sagdım… sutum sagmayınca azalıyor. gece kızım kalkıp emmez… saatımı kurarım sutumu sagarım uyksunda verırım… kızım su an 4aylık 3gun harıc hep anne sutu aldı co sukur ama daha 24saat bılmem kı sadece mememden doysun… ve ben sagmadıgımda yemegımı suyumu ıhmal ettıgımde sutum azalıyor. gene de sukrdıyorum ugraş ıle de olsa gelıyor ya… bu arada emzırme konusunda her turlu engel yaşamam gerek ya… meme yaralarım da 2ay surdu ve kızım o yara suresınce uzun sure memede kalıyordu:) 40dk memede kalıyordu meme ucum su toplamışken… aglıyorduk ama mememı tuttuguna sukredıyordum… mememın yarası gectı ya 5dk dan uzun durmuyor sımdı:) dort aydır eve hapısım… bı emer bı emmez heryere pompa goturmem gerek ve ben dısarıda emzırmekten de sagmaktan dq rahatsız oluyorum acıkcası. zaten benım dunya guzelı kızım da cıt olsa memeyı atar yerını yadırgasa memeyı atar… her turlu bahaneyı kullanır emmede gucluk cıkarmak ıcın.. ben o emzırmektn cok zevk alan annelerden degılım belkı de emzırmeyle ılgılı cok savaş verdıgımdendır bılemıyorum ama ılk 6ay sadece anne sutu ve sonrasında ıkı yalına kadar en qz gunde 500ml anne sutunın zorunluluguna ınanan bır anneyım… sagarak bıle olsa hala daha gecelerı 3saate bır ugrasarak da olsa kızıma bı dmala kalana kadar sutumu vercegım. sutumu sagmak ıcırmek pompa ve bıberon sterıl etmek 1,5saatımı alıyor. 3saatte bır kalkıp 1,5saat sut ıcın ugrasıp 1,5saat uyuyup gene kalkıyorum. etrafımda mama ver dıye baskı yapanlara ınat sutum oldugu surece sut vercegım.

  ınşallah ıkıncı cocugum acıkınca aglar, memeye tutarım emer, doyunca yatar uyur bır cocuk olur :)

 13. şaşkınlıkla okudum. işin moğalistan kısmını da hayretle okumuştum ama daha kabul edilebilir gelmişti. bunlar kabul edebileceğim düşünceler değil hele de seks için asla. dünyaya getirmeye karar verdiğimiz minicik bebeğin ihtiyacı olan tek besin anne sütü ve rahatladığı yer olan anne memesinden mahrum bırakmak bana da çok bencilce geliyor. tüm o uyku eğitimlerini ayrı odaları şimdi daha kolay anlayabildim senin gibi.

Leave a Response