Yanlış yazmadım. Sanırım kısa bir süre içinde  Fransız atasözü olarak kabul edilir.

İnek sütü mü, devam sütü mü? yazısına gelen yorumlardan birini cevaplarken bebeklerini emzirmemeyi tercih ederek devam sütlerini kullanan Fransız iki arkadaşımdan bahsettim. Sonra da merak ettim durumu ve Fransa başta olmak üzere Avrupa’daki emzirme oranlarını araştırdım. Sonuç korkunç:

Fransa ve İrlanda’da bebekler neredeyse hiç emzirilmiyor. Fransa’daki durum içler acısı. Her 10 bebeğin 4 veya 5’i doğumdan itibaren emziriliyor. 6 ay emzirilen bebekler hakkında bir veri yok. Sanırım öyle bir şey yok. Bunun en büyük sebebi göğüslerin seks objesi olduğu düşünülmesi. Fransız kadını ve erkeği için göğüsler oldukça önemli. Ayrıca ince bir vücuda sahip olmak ve renkli seks hayatlarına geri dönmek yapılacaklar listesinin ilk sırasında yer alıyor. Yeniden, özgürlük simgeleri Marianne’e dönüşmek istiyorlar. Üstelik bu kararı verenler sadece anneler değil. Doktorlar, hemşiler gibi konusunda uzman olanlar da annelere, bebeklerini emzirmek yerine formül sütlerle beslemelerini öneriyorlarmış. Hadi emzirmek istediniz, diyelim. Fransız kocanızın da buna razı olması gerekiyormuş. Çünkü istisnasız tüm kocalar eşlerini yataklarına geri istiyorlar.

Fransız sağlık sistemi bununla da yetinmeyip  %100 bedava başka bir hizmet sunuyor seksi(!) annelere: rééducation périnéale yani perineum geliştirici. Bu makine doğumda zarar görmüş(!), eskimiş, gücünü yitirmiş perineum kaslarını güçlendirmeye yarıyormuş. ‘Seks her şeydir’ mantığı ile emzirmek yerine, kas güçlendirici aletlere yönlendiriliyorsunuz ve devlet bunu kemoterapi ve grip aşısından daha üst sıralara koyuyor. Ben yazarken bile şaşkınlıktan ağzımı kapatmakta zorlanıyorum şu anda. Hikayesini anlatan anne, bebeğini emzirdiğini gören fizyoterapistin ”hala mı emziriyorsun, neredeyse 3 aylık ama!” dediğini yazıyor.

Anne olmuş Fransız kadınlarının bir an önce bağımsızlıklarını kazanmaları ve eski aktif hayatlarına dönebilmeleri için bebeklerini formül sütlerle beslemeleri gerektiğini yazan makaleler okuyorum iki gündür. Şimdi düşünüyorum Avrupa’daki annelik akımlarını. Hani bebeklerini henüz doğdukları andan itibaren ayrı odada uyutan, kucaklamayan, asla ama asla yataklarına almayan anneleri…demek sebep buymuş: Bencil bir bağımsızlık. Üzgünüm bu şekilde yazdığım için ama bana bencillik geliyor. Hamile kalma kararı dahil her adım bir karardır. Saygı duyulması gerekir. Normal doğum yerine sezeryanı tercih etmek de eleştiri konusudur belki ama karışılmaması gerektiğini düşünüyorum. Ancak yenidoğanı bilerek, isteyerek emzirmemek benim saygı duyacağım bir seçim değil. Her şeyden önce anlayamıyorum. Bu dünyaya bir yavru getiriyorsun ve onu, ihtiyacı olan yegane besinden mahrum bırakıyorsun.

Elbette bu mama firmaları da boş durmuyor. ‘İlk 6 ay sadece anne sütü’ kampanyasını desteklerken anne sütüne alternatif ürünler geliştirmeye de devam ediyorlar. Nestle yakın zamanda, bebekler için bir Nespresso makinesi çıkarmış. Mamalar kapsül olarak ambalajlanmış. Süper değil mi?!?! Yaratıcı zeka işte! Şimdilik sadece İsviçre’de satılan BABYNES yakında her yerde olabilir.

BabyNes web sitesindeki video tanıtımdaki kadın ‘Emzirmek elbette bebek için en iyisidir ve kesinlikle önerilmektedir…’ diyor. Satır aralarını okuyunca asıl söylediği ise: ”Kim göğüslerini mahvetmek ister ki? Bebeklerinizi tek bir tuşa basarak da besleyebilirsiniz!”

Ergonomik yapısı-ne işe yaracaksa?!, hızlı ve kolay kullanımı sayesinde bebekleri beslemek hiç bu kadar keyifli olmamıştı!!! Stres yok, beklemek yok, sızlanmak yok. Üstelik öyle harika bir sistem ki bu, bir kaç çeşit kapsülü de var. Hani anne sütü sık sık tat  değiştiriyor ya, aynı onun gibi. Pahalı aksesuarları da var tabi ki… kim istemez?

‘BabyNes: sevginin hizmetindeki teknoloji’ diye bir motto tutturmuşlar. Ne kadar harika değil mi?!? Anne sütü yerine ergonomik ve tek tuşla verilen sevgi. Bayıldım ben bu fikre!!!!

Aslında şunu da diyebiliriz: Diri göğüsler için BabyNes.

Emzirmekten hiç hoşlanmadığımı, 2-3 yaşına kadar bebeklerini emzirmeye devam eden anneleri hayretle izleyen bir anne olarak bebeğimi ilk 6 ay sadece anne sütüyle besledim. Bir damla mama vermeden. Oğlum kendisi 9 aylıkken memeden kesilince istemeye istemeye 1-1.5 ay kadar devam sütlerinden verdim ama içim hiç rahat değildi ve inek sütüne geçtim 11.ayında. Bir şey diyeyim mi, inek sütüyle beraber Koray’ın kemik gelişimi hızlandı. Boyu çok daha hızlı uzuyor. Şimdi bana bir sürü karşılık gelecektir eminim ama ben oyumu inekten yana kullanıyorum :)

Bu arada Fransa’da Bebecafe diye bir cafe varmış. Bebekler ve onları emzirmek isteyen annelerin kendilerini rahat hissedecekleri bir mekan. Aklınızda bulunsun. http://www.bebecafe.fr

Fransız bir baba olan Fiachra Gibbons‘ın kaleminden Fransa’daki durumu anlatan acı(!) bir makale var. Burada.