Yapılan araştırmalara göre ev kazalarındaki ölümler, trafik kazalarında ölümlerden fazlaymış. Amerika’daki verilere göre daha da acısı her yıl 1 milyondan fazla bebek ve çocuk ev kazalarında yaralanıyor. Çoğu çok ciddi olmasa da evde mutlaka bir ilk yardım çantası bulunmasını gerektiriyor. Peki çocuklu evdeki ilk yardım kutusunda/çantasında neler olmalı???

Öncelikli su geçirmez, sağlam ve taşıması kolay bir kutu ve çanta tercih edin. Aynı zamanda çocukların açamayacağı bir kilidi de olmalı. İlk yardım çantasını çocukların erişemeyeceği ancak büyüklerin her an elinin altında kolayca bulabileceği bir yerde saklayın. Hazır ilk yardım çantalarından satın alabileceğiniz gibi kendinizinkini de hazırlayabilirsiniz.

İlk yardım el kitapçığı: Neler yapılması gerektiğini anlatan bir kitapçık acil durumlarda işinizi kolaylaştırır.

Ağrı kesiciler: Ateş düşürmek ve baş ağrıları için de kullanılan çocuklar için uygun ağrı kesiciler mutlaka olmalı. Genelde Küçük çocuklarınıza ilaç verebilmek için bir kaşık veya iğnesiz şırınga da oldukça işinize yarar. İlaç önerileri için doktorunuza başvurun.

Yara bantı, bandaj, steril edilmiş gazlı bezler olmazsa olmaz.

Antiseptik krem veya sprey: Antiseptik ürünler kesiklere, hafif yanıklara enfeksiyon kapmasını engellemek için yara bölgesi temizlendikten sonra uygulanır.

Antihistamin krem: Böcek ısırmaları sonucu oluşan kaşınmayı azaltır ve yatıştırır.

Termometre: Dijital çubuk termometreler 30 saniyede ateşi kol altından veya dil altından ölçebiliyor.  Kulak termometreleri birkaç saniye içinde ateşi gösteriyor. Bant termometre de kullanmak isteyebilirsiniz. İlk bakışta oldukça pratik bir ürün gibi gözükse de yerinde durmayan bebeğinizin ateşini ölçmek hiç kolay olmuyor. Bu gibi durumlarda yanlış değerlendirme yapması olası.

Aksesuarlar: Küçük boy makas, cilde batan şeyleri çıkarmak için cımbız, buz jel. Normalde buzjellerinizin her an kullanıma hazır şekilde buzlukta olması gerekiyor. Buzluktan çıkardığınız buz-jeli direkt cilde asla temas ettirmeyin. Bazı markalar kılıfları ile satıyor, yoksa bile ince mutfak havlusuna sararak kullanın.

Antiseptik mendiller:  Antiseptik ıslak mendiller kesikleri temizlemek ve enfeksiyon kapmasını önlemek için son derece kullanışlıdır.

!!!İlk yardım çantanızı kullandıktan sonra yenilemeyi ve ilaçların son kullanma tarihlerini sık sık kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Ya bebeklerimiz yaralanırsa ????

– Yanık: Çocuğunuz sıcak bir tencereye, ısıtıcıya dokunduğunda veya herhangi bir yerine kaynar su geldiğince ciddi yanıkla karşı karşıya kalabilir. Tende güneş yanığı gibi bir pembelik varsa yanık bölgeyi 10 dakika kadar soğuk suda tutmak acının dinmesini sağlar. Yanık bölge su toplamış ve beyazlaşmışsa, ciddi bir durum var demektir. ASLA BUZ UYGULAMAYIN! Ambulans çağırın veya en yakın sağlık kuruluşuna gidin.

– Zehirlenme: Bebeğinizin elinde kapağı veya ambalajı açılmış bir kimyasal madde, temizlik ürünü varsa, muhtemelen tadına bakmıştır ve zehirlenme tehlikesi geçiriyor olabilir. Bebeğiniz bilincini kaybetmişse veya nefes almıyorsa, vakit kaybetmeden ambulans çağırın. Doktora sormadan asla bir şey yedirip içirmeyin.

– Kafa çarpmaları: Bebeğinizin kafasında belirgin bir yara, şişme, kızarıklık görüyorsanız, bilin ki bebeğiniz ciddi bir çarpma yaşamış. Dışarıdan bakıldığında her şey iyi görünüyorsa da vakit kaybetmeden doktorunuzu arayın. Nefes aldığından ve tepki verdiğinden emin olun. Kafası kanıyorsa, yaralı bölgeye baskı uygulayın. Boyun incinmesi varsa, bebeğinizi hareket ettirmeyin ve ambulans çağırın. Kusma, uyuşukluk hissi gibi durumlarda çocuğunuzu en yakın sağlık kuruluşuna götürmelisiniz. Muayene edilse bile kafa travmalarında ilk 48 saat çok önemli ve yakın gözlem altında tutulmalı!

– Boğazına bir cisim kaçtı: Bebeğiniz öksürüyor, hırıltılı sesle çıkarıyor, yüzünü rengi kırmızıdan mora dönüşmeye başlamışsa soluk borusuna bir cisim kaçmış demektir. Bu durumda yapılacaklar çok önemli. Yazmak yerine uzmantv’de detaylı şekilde anlatılmış ilk yardım linkini burada veriyorum. Her halükarda ambulans çağırın.

– Kesikler: Bebeğinizin tırnağını düzeltirken yanlışlıkla etini kestiniz. Paniklemeden hemen kesilen yeri nazik bir şekilde sabunla yıkayın. Hassas tenini incitecek malzemeler kullanmayın. Kanamayı durdurmak için temiz bir sargı beziyle kesilen yeri sıkıca sarın. Enfeksiyon riskine karşı antiseptik merhem uygulayın.

– İLKYARDIM GEREKTİREN ATEŞ: Bebekler sık sık ateşlenir. Ateşin düşmemesi ya da arada düşse bile iki günü aşkın süre devam etmesi durumunda mutlaka doktora başvurmak gerekir.


http://www.mayoclinic.com/health/FirstAidIndex/FirstAidIndex

www.ilkyardimokulu.org/