Dün SMA bebek mamalarının organize ettiği bir öğle yemeğindeydik anne blogger’lar olarak. Dr. Ender Saraç ve ekibiyle birlikte olduğumuz bu etkinlikte öğrendik ki uzun seneler önce Türkiye’de bulunan bir formül mama olan SMA yeniden Türkiye’de. Bilirsiniz mama reklamı yapmam, mama hakkında tanıtım yazısı da yazmam. Zaten bu da bir formül süt markası tanıtım yazısı değil.

Anne sütünün öneminin bilincinde bir insan olarak formül sütleri  çeşitli sebeplerden dolayı anne sütü alamayan bebeklerin beslenmesinde hayati önem taşıdığını da biliyorum.

Benim en çok ilgimi çeken Ender Bey’in bebeklerin, çocukların sağlıklı beslenmelerinin önemini anlatan cümleleriydi.

Bebeklerin doğduklarından itibaren yaklaşık 2 yaşına kadar yağ hücreleri ortaya çıkıyormuş. Bu yaştan sonra yeni hücrelere oluşmuyor sadece boyutları değişiyor. Demek ki yapacağımız şey bebeğimizin yağ hücrelerinin minimumda kalmasını sağlamak. ¨Küçük çocuklara verilen şekerli gıdalar, meşrubatlar, glisemik indeksi yüksek besinler çocuklara yapılacak en büyük HAINLIKTIR!¨ dedi Ender Bey. ¨Bir anne çocuğunu seviyorsa bunları ona yedirmez¨ diye de ekledi.

Üstelik küçük yaşta şeker tadıyla tanışan çocukların sebze yemeklerini sevmesini beklemek mümkün değilmiş. Dil üzerindeki tad alıcı bölgeler şekeri hemen fark ediyormuş. Ve bebeğin tanıştığı ilk gıda tatlı olunca da ıspanak, bamya, kereviz gibi sağlıklı besinleri yedirmek imkansız. İlk alıştığı tat ne ise çocuk onunla devam ediyor beslenme düzenine.

Protein besin piramidindeki en önemlisi. Bağışıklık sistemimizin güçlü olması, kasların ve zekanın gelişimi için gerekli olan besin protein olmasına rağmen ülkemizde çocuklar (biraz maddi imkansızlık biraz da bilgisizlik yüzünden) patates, pilav gibi karbonhidrat ile büyüyorlar. Oysa ilk gıdamız olan anne sütünde bize gereken yoğun proteinler mevcut; şeker yok.

Türk toplumunda bebeğin kilolu olması ‘iyi’ bir özellik zannedilir. Bebeğin kilo yeribe boy persantilinin yüksek olması esas dikkat edilmesi gerekendir. Bizim evde de bu hep konuşulur. Koray zayıf gözüken bir çocuk. Kilo/boy persantilinde kilo ortalamanın altında kaldığı halde boy hep yükseklerdedir. Zaten kucağa aldığımızda hafif zannedersiniz acayip ağırdır benim oğlum :)

Dr.Ender Saraç’ın en çok üstünde durduğu konu beyaz şeker ve beyaz un oldu. Hay Sağlık’ın arka bahçesinde yaptığımız bu sohbeti son derece sağlıklı besinlerin olduğu bir öğle yemeği ile devam ettirdik. Menüdeki yemeklerde salatadaki sızma zeytinyağı haricinde hiçbirinde yağ kullanılmamış. Şeker yerine de hurma suyu kullanılmış. Hem göze hem de damak zevkine hitap eden, bir o kadar da sağlıklı tariflerle karşılaştık. İtiraf ediyorum şaşırdım. Ezberlediğimiz yemek alışkanlıklarımızın dışına çıkmamız gerektiğini fark ettim. Öğle yemeği menüsündeki en ilginç detay sma formül süt ile yapılan ve içine şeker veya yapay tatlandırıcı eklenmeden yapılan sütlü tatlıydı. Hurma suyu kullanılarak yapılmış olan tatlıyı biz çok beğendik. Tarifi elbette sır olarak onlarda kaldı :) Ve öğrendik ki hurma suyu artık tüm marketlerde kolayca bulunabilecekmiş.

 

Gelelim sma mamaya…

SMA, İngilizce “Simulated Milk Adaptation”ın baş harflerinden ortaya çıkmış bir İrlanda  markası.

Piyasadaki güçlü rakiplerinin karşına farklı bir stratejiyle çıkıyor. Anne sütünü destekliyor gibi görünüp aslında 6 aydan sonra anne sütü yerine mama verin anlamına gelen reklamların yerine, gerçekten de anne sütü olmayan durumlarda doğru(!) mama kullanılmasına yönelik kampanyalar yapacaklarmış. Türkiye’de mamaya başlarken annelerin ürünle ilgili çok da bilinçli olmadığı yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmış. Anneler rafta yazan fiyata göre veya eşten dostan duydukları markaları tercih ediyorlarmış. Oysa anne sütüne eş değer bir besin arıyoruz ve en iyisini de bulmamız gerekiyor.

Formül sütlerdeki en önemli kriter whey protein oranı. Ayrıca şeker ile tatlandırılmamış olması gerekiyor. SMA mama piyasadaki mamaların arasında whey proteini en yüksek olan ve elbette şeker de içermiyor. İçerdiği karbonhidrat ise %100 laktoz. Yine içinde nişasta yok.

 

Anne sütü bir mucizedir. Bebeğin ihtiyacı olan tüm besini veren bir şifa kaynağıdır. Anne sütünden sonra tanışacağı besinlerinde de onu aratmayacak nitelikte olmasına özen göstermemiz gerekiyor. Beyaz un ve şekerden uzak, yapay tatlandırıcılardan arındırılmış bir yemekleri hayatıma sokmamız gerekiyor. Bu hem bebeğimiz hem de bizim için önemli.

 

*Dünkü organizasyonda aldığım notlardaki eksiklerimi sevgili Ayça’nın pi-nik kuş‘undan  :)