Bir süredir olmayacak kilolardaydım. Üstelik bunun doğumla ilgisi de yoktu. Tamamen boğazıma hakim olamamamdan kaynaklandı. Oysa doğumdan sonra kısa sürede 36 bedene düşmüştüm. Ardından ne olduysa tartıya bile çıkmaya korkar oldum. Aslında problem yaz mevsiminde yaşanmaya başlandı. Ben kilo vereceğim yerde anne, baba, kuzenler derken 2.5 ay boyunca yedik-içtik eğlendik derken sonuç= facia.

Ve bundan bir ay önce tartıya çıktım. Ağlayacaktım neredeyse. Sonra bir karar verdim, ani bir karar. Diyete başlıyordum. Öyle kendi kendime Dukan veya Karatay diyetleriyle idare edecek gibi değildim. Benim ciddi ciddi kontrol altına alınmam gerekiyordu. Birinin bana ne yiyip ne yiyemeyeceğimi söylemesi gerekiyordu. Çünkü dolabım dar gelen pantalon, etek ve gömleklerle dolmaya başlamıştı. Kendime yeni kıyafetler almak da istemiyordum. Neyse ki yakın bir arkadaşımın desteğiyle bir diyetisyene, bir başka arkadaşımla da spora başladım. 3 hafta oldu, gayet iyi gidiyorum. Meğer bir kadın için aynadaki görüntüsü tahmin ettiğimden daha önemliymiş. Moralim düzelmeye başladı. İlk defa ama ilk defa sadece kendimi mutlu etmek için çaba gösteriyorum.

İlk kez profesyonel bir yardım alıyorum ve bu üç haftada anladım ki kilo vermek için;

güne su içerek başlamak,

haftada 3-4 kez spor yapmak,

akşamları 19’dan sonra yemek yememek,

diyet günlüğü tutmak gerekiyor.

Diyet günlüğü, gün içinde ne yaptığınızı görmeniz açısından oldukça yararlı. Ben de her an elimin altında olsun diye bir iphone uygulaması arayışına girdim ve bulup geçen hafta Teknolojikanne.com’da da paylaştım: MyFitnessPal Bu ücretsiz uygulamanın web versiyonu da var. Kullanmaya başlar başlamaz motive ediyor insanı diyet konusunda.

Günlük olarak menünüzü yazıyorsunuz, yaptığınız sporu ekliyorsunuz. Ambalaj okumanız gerekebilir, zira kalorilerini istiyor ya da hali hazırdaki listeden de bulabiliyorsunuz yediklerinizin kalorisini. Bu uygulama ile arkadaşlarınızla paylaşımda bulunabiliyorsunuz. Mesajlaşıp birbirinizin günlüğüne yorum bırakıyorsunuz. İşte size motivasyon. Uygulama hakkında detaylı bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.

Motivasyon demişken arkadaş, eş dost ile diyet ve spor daha etkili oluyor. Örneğin Instagram ve Twitter’da ‘#diyetteyiz‘ hashtag ile yaptığımız sporu, yediklerimizi, yiyemediklerimizi paylaşıyoruz.
Sizi de bekleriz :)