Ben öpmem.

İğrendiğimden, yanlış bulduğumdan değil ama öpmem işte. Çevremde henüz yeni doğmuş bebeklerini bile iştahla dudaklarından öpen anne babalar var. Çok küçük bebeklerin, bırakın dudaklarından yüzlerinden bile öpülmesini hijyen açısından çok onaylamıyorum bu arada. Ben, oğlumu bol bol kokladım ilk zamanlar ama yanaklarından bile öpmedim. Babamız bunu kulak arkası ederek daha doğrusu dayanamayarak şaap şuup öperdi pamuk yanaklardan ya…

Elbette şimdi yalayıp yutma isteğiyle ensesine, yanaklarına, gıdısına girişiyorum da dudaklarına asla. Hijyen değil derdim bu sefer de. Gereksiz geliyor sadece. Belki de biz öyle yetişen bir toplumuz. Dudak, şehveti ve seksi çağrıştırır diye öğretildik. Diğer anne babaları görünce onaylamaz bir bakış da atmıyorum, ‘ne gerek var?’ demek geçiyor içimden.

Filmlerde ve dergilerde dudak dudağa olan anne-çocuk pozlarını da ayrıca sevimli buluyorum. Son derece masum bir sevgi gösterisi aslında öyle değil mi? Ben daha sonrasını düşünüyorum işin doğrusu. Hadi diyelim bebekken veya 4-5 yaşına kadar öptün çocuğunu. Okula başladığında gidip diğer arkadaşlarını, öğretmenini öpmeye kalktığında ne olacak? Ya da 14-15 geldiğinde hala anasının dudaklarına mı yapışacak oğlan çocuğu?

Dudaklar sevgiliye aittir sanki…

Belki de muhafazakarlığım tuttu.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

18 Comments

 1. Sana tamamen katılıyorum İrem. Anne babayı bol bol dudaktan öpüşürken görsün ve dudaktan öpüşmenin 2 sevgiliye ait bir durum olduğunu o yaştan sezinlesin. Gerçekten dışardan bakınca sevimli duruyor elbette anne&çocuğun dudaktan öpüşmesi bile masumiyet taşıyor ama sonrası önemli dediğin gibi

 2. sana katılıyorum ama sadece düşüncede. ben dayanamyıp öpüyorum ara sıra. evde kimse yokken yapıyorum. başkaları ayıplar diye kimselerin yanında öpmedim şimdiye kadar.

 3. Ben de opmuyorum ama tamamen hijyenik nedenlerden.. Alisir, sonra benim dışımda birini dudağından optugunu görüp düşüp bayılırım diye :)) iyk!

 4. Ben de senin gibi düşünüyordum ilk çocukta aşırı hijyendim adım hijyen anneye çıktı. Kızlarımın bağışıklıkları gelişmedi falan filan. Geçenlerde aşk ile ilgili bir belgesel izliyordun nagional geographıc de öpüşmenin bağışıklığı arttırdığını kalp ritmini yükseltiğini v.s. bir dünya faydasını mantıklı geldi. İki kızımında dudakları dahil tüm yüzünü gözünü öperim. Mahremiyeti de öğretirim. Bunu öğretmek de çok zor olmuyor çünkü hormonlar size o dönem de çok yardımcı oluyor. Hatta çok ayıp aman off bile diyemiyorsunuz çünkü bir anda ipin ucu kaçı veriyor. Bence çok detaylı düşünmeyin uçlara taşımadığınız hiç bir şey bizler gibi ailelerin çocukları üzerinde korkunç kötü etkiler yaratmıyor. Sonuçta ne çocuklar ne olaylarla büyüyor :(((

 5. Neyse ki sadece bana tuhaf gelmiyormus ..henuz anne değilim ben ama bana da tam olarak isimlendiremeyecegim bir sekilde rahatsizlik veren bir durum bu , sanirim tam da senin soyledigin gibi ,gereksiz bana kalirsa da . Bazen benim de ,senin gibi, en tuhaf konularda bile muhafazakarligim tutabiliyor , gören duyan da bayaa ciddi biri sanacak beni :), sevgiler ..

 6. Arada sırada oğluşu mıncfıklaqrken denk geldiğim oluyor ama özellikle öpmüyorum…NEdense dudaktan öpmeyi bebekle bağdaştıramıyorum ben.

 7. ben de öpmüyorum dudağından ama tuhaf bi biçimde 2,5yaşındaki oğlum beni öyle öpmek istiyor..ben yüzümü çeviriyorum o ısrarla yapışıyor..ben de ona”dudaklardan babalar öper,çocuklar annelerini yanaktan öper”dedim anladı.bazen yine öpmeye çalışıyor ,sonra aklına geliyor”unuttum onlar babalar içindi:)diyor…

 8. Ben opuyorum valla..ama babasina opturmem…bol bol opuyorum…bir zaman sonra zaten benden kopacak nede olsa deyip…hooooop yumul:)

 9. irem ben de gayet geniş bir anne olmama rağmen dudak olayını anlayamıyorum.muhafazakârlıkla alakalı değil bence terbiyeyle ilgili bı durum. Ana okuluna başladıklarında bir de bu mevzuyla uğraşmak istemem dogrusu. Şimdiden öğrenmeli dudaktan opulmeyecegini. Sana kesinlikle katiliyorum

 10. Henüz bir bıdığım yok ama olursa öpmeme taraftarıyım. Aslında bir uzman görüşü de almak lazım bu konuda.. Acaba doktorlar ne düşünüyor, ne diyor? Emin değilim ama bir yerde de doğru olmadığını okumuştum sanki….

 11. Küçücük çocuk dudaktan öpülmemeli bencede. Hem hijyen açısından hemde gerek yok. Öpülesi bir sürü yer varken ne diye dudak. Arkadaşım yeğenini dudağından öpüyor, annesi ve babasıda muhtemelen. Hiç hoş görünmüyor gözüme. Ya herkesi dudaktan öpmek isterse yada biri dudağını uzatır bizmkide alışkanlıkla karşılık verirse..!

 12. 8 aylık bir oğlum var,ilk 3-4 ay çok tuttum kendimi dudağından öpmemek için,kendimi garip hissediyordum.Sonra baktım benim öpmek istediğim onun küçük dudakları değildi,mis gibi kokan ağzını öpmek istiyordum aslında,ağzından hooop içeri girmek istiyordum,tadı oradan geliyor çünkü…Şimdi frenlemiyorum kendimi üst dudağı ile burnunun arasından-bıyığından-koklaya koklaya öpüyorum.O da dilini çıkarıp beni yalamaya çalışıyor,bir güzel salyaya bulaşıyoruz:)Oğlum bir daha sekiz aylık olmayacak,onu öpmek istediğimde beni yalamaya çalışmayacak,ağzının kokusu,salyası böyle güzel gelmeyecek belki bir daha,neden bugünlerin tadını çıkarmayayım ki?

 13. dudaklarindan operim,, daha 40 gunluk oglum,, annesinin mikroplarina karsi bagisiktir bebegi,. sevgiyi gostermenin her yolu mubah,, boyle seyler dusunmuyorum bile, daha cok sevip, koklayip, opup dokunmak lazim, aman dudagiydi, kasiydi, sonra ne olurdu diye dusunmuyorum hic,,

  ben cocuklara el opturmeyi cok yakisiksiz ve sagliksiz buluyorum asil,, karsi oldugum bir sey varsa o da bu,, ogluma kimsenin elini opmemeyi ogretecegim, belki ayrikotu gibi yetisecek ama yine sucu bana atabilir,, ‘annem kimsenin elini opmemi istemiyor, cabuk hastalaniyorum’ der,,, ben gunah kecisi olmaya coktan raziyim onun iyiligi icin,,

 14. Rusya’da sanırım erkekler bile birbirlerini dudaklarından öpüyorlardı. Bu bir selamlaşma onlar için. Ama bizim kültürümüzde dudaktan öpülme karşı cinsler arasında yaşanan, aşk ve cinsellikle ilişkilendirilen bir durum. O bakımdan bana da tuhaf geliyor çocuğunu dudağından öpenler. Ben de öpmem diye düşünüyorum. Özellikle de çocuklar belli bir yaşa geldiklerinde öpülmesi doğru olmayabilir gibi geliyor.

 15. bebekleri salya sümük öpenlerden nefret edıyorum ya…. dudaktan yanaktan vs. farketmez…. gördükçe yumruk atasım gelıyor. Ve ben ınanıyorum ki bu şekılde cok mıncıklanan bebekler hırcın oluyor… yeğenlerımden ve arkadaşlarımdan bılıyorum….

Leave a Response