Büyüyor kuzular. Görüyoruz, biliyoruz, yaşıyoruz…

Bir de üstüne ağrı çekiyorlar ama.

Geçen gün yorucu fakat çok eğlenceli bir günden sonra kolayca uyuyan Koray neredeyse bir saat bile geçmeden ağlayarak uyandı. Söylene söylene gittim yanına ama sakinleştiremedim. Bacağını gösterip durdu. ‘Ağrıyor, acıyor’ diye kendini yerden yere attı. Bir yere çarptı diye düşündüm, biraz ovdum rahatlayınca tekrar yatırdım. Yarım saat sonra daha çok ağlayarak uyandı. Sol bacağında belli bir bölgeyi gösteriyor ve ‘çok ağrıyor’ diyordu. Açıkçası panik olmadım, aklımdan kötü kötü düşünceler geçmedi desem yalan söylemiş olurum ama soğuk kanlılığımı kaybetmeden diğer bacağına bakarak ağrıyan bacağı kontrol ettim. Ezik, çizik, şişlik, renk değişimi yok ama anladığım kadarıyla Koray’ı çok rahatsız eden müthiş bir ağrı var. Aklıma büyüme ağrısı fikri geldi. Çocukluğumu hatırladım. İlkokulda falan gece yarısı ağrılarla uyanırdım. Sızısını hissettim bir an bacaklarımda. Yapılacak şey belli, yumuşak yumuşak masaj yapmak. Rahatladı, kucağımda uyuyakaldı.

Öyle çok ağladı ki bir ara, benim gözlerim doldu. Ne yapacağımı şaşırdım. Neyse ki masaj işe yaradı. Sonra aldım bizim yatağa. Sabaha kadar arada sırada uyanıp bacaklarına masaj yaptım ki o ağlamadan devam etsin uykusuna.

 

Büyüme ağrısı nedir?

3-5 yaş ve 8-12 yaş arası çocuklarda ortaya çıkan bir ağrı çeşidi. Genellikle bacaklarda diz çevresi, uyluk, baldır ve kollarda oluyorç Akşam üstü ve geceleri uykudan uyandıran cinsten rahatsız edici bu ağrıların asıl nedeni bilinmiyormuş. Kemikten ziyade kasta ağrı oluyormuş.  Büyük oranda günlük fiziksel aktivitede artış olduğu zamanlarda görülüyor.

Çocukların %25 – %40’ından görülen bu büyüme ağrıları kız ve erkek çocuklarında aynı düzeyde seyrediyormuş. Özellikle bacakların ön kısımlarında ve kramp şeklinde hissediliyor. Bu ağrı nöbetleri on ila otuz dakika arasında değişebiliyor. Bazen günlerce yaşanmazken, bazen de her gün hissedilebilirmiş.

 

TEDAVİSİ

Ağrıyan bölgeye;

  • masaj,
  • kasları esnetme,
  • ağrıyan bölgeye sıcak uygulama ile
veya doktor kontrolünde hafif ağrı kesiciler verilerek bu rahatsız edici durum giderilebiliyor.

Yukarıda yazdıklarımın aynısını yaşadık biz de. Koray, dizinin biraz altını gösterdi. Masaj yaptım geçti. Uyudu, yarım saat sonra bir daha. Üç kere yaşadık, en sonunda ağrı kalmadı. İlaç içirmedim. Panik yapacak gibi  oldum ama o da geçti. İnsan çocuğu olunca hem en iyisini hem de en kötüsünü aynı anda düşünebiliyormuş meğer.

 

http://kidshealth.org

 http://www.doktorsitesi.com