Hafta sonu kuzenimin bir arkadaşıyla beraberdim ve minik kızının FAVAIZM diye bir alerjisi olduğunu öğrendim. Bakla ve bakladan yapılan her türlü yemeğe karşı ciddi, hayati önemi olan bir besin alerjisiymiş. Baklanın içerisindeki bir madde kandaki alyuvarların ölmesine ve kanda oksijen taşınmasının önemli oranda azalmasına neden oluyormuş. Böyle olunca idrar kan kırmızısına dönüşüyor ve beyne oksijen gitmemesi nedeniyle ciddi sağlık problemleri yaşanabiliyormuş. Hem çok şaşırmıştım, hem de üzülmüştüm. Ufaklığın çevresindeki herkes sıkı sıkı tembihli. Öğretmenleri, arkadaşları, arkadaşlarının anne-babası… Allahtan bakla her dakika göz önünde olan bir besin değil. Ya çikolata olsaydı konu. Eve dönünce merak ettim ben de besin alerjilerini. Nedir? Nelerdir? Ne zaman ortaya çıkar? Doğuştan mıdır? ?????

BESİN ALERJİSİ NEDİR?

Immun sistem normal şartlarda zararsız olan bir maddeyi, yani besin maddesini, yanlışlıkla zararlı bir madde olarak algıladığı zaman besin alerjisi ortaya çıkar. Vücut buna yanıt olarak savunma sistemini harekete geçirerek o besin maddesine özgü IgE (immunoglobulin E) antikorlarını üretmeye başlar. Kişi aynı besin maddesini daha sonraları yediğinde, immun sistem büyük miktarlarda kimyasal maddeler ve histamin salgılar. Bu kimyasal maddeler, solunum sistemi, sindirim sistemi, cilt ve kalp-dolaşım sistemlerini etkileyebilecek bir dizi alerjik reaksiyonu tetikler.

Bazı besinlerde bulunan proteinler, vücutta bağışıklık sisteminin uyarılmasına sebep olur. Uyarılan bağışıklık sistemi, besine karşı bağışıklık yanıtı oluşturur ve besin alerjileri ortaya çıkar.

Besin alerjileri genelde kalıtsaldır. Yani sizde herhangi bir besine karşı alerji varsa, çocuğunuzda oluşma riski olduğunu da unutmamanız gerekir. Çocuklar besin alerjilerine yetişkinlere nazaran daha duyarlı olsalar da, birçok çocuk büyüdüğünde alerjik reaksiyonlar son bulur.

Besin alerjilerinin vücutta en sık sebep olduğu değişiklikler; şişme, aksırma veya mide bulantısıdır. Fakat besin alerjilerinde deri döküntüsü, dudak şişmesi, gözlerde kaşıntı, öksürük, solunum sıkıntısı, kusma ve ishal de görülebilir.

Dyt.Gizem TUTAR

Kaynak: www.tavsiyeediyorum.com

Yani bizi mikroplardan, bakterilerden ve hastalıklardan koruyan bağışıklık sistemimiz bir yanlışlık yapıyor. Besin içerisindeki bir maddeyi düşman olarak algılıyor. Aslında polen, toz  ve ilaç alerjileri de aynı şekilde oluyor.

Ψ Alerjilere en yaygın yol açan besinler: fıstık-fındık grubu, deniz ürünleri, süt (özellikle inek sütü), yumurta, baklagiller, soya ve buğdaydır.

Φ Eğer bir çocuğun yerfıstığı alerjisi varsa ve yerfıstığı içeren bir kek yerse neler olur?*

  • boğazda sıkışma
  • boğuk bir ses
  • öksürük
  • bulantı-kusma
  • mide ağrısı

Ø Çocuklar büyüdükçe süt ve yumurta alerjileri kaybolurken, daha ciddi olan yer fıstığı, balık ve karides alerjileri ömür boyu devam edermiş.

Ψ Tanı konması, kan testi veya deri testiyle mümkün oluyor.


BESİN ALERJİSİYLE YAŞAMAK

– Bir diyetisyene danışmalı…

– Besin etiketlerine dikkat etmek işin önemli kısmı… Alerjik reaksiyon sadece besin tek başına tüketildiğinde ortaya çıkmazmış. Başka bir besinin içinde varsa bile tehlikeli olabiliyor.

– Her zaman satın aldığınız bir ürün de olsa etiketini yine okumak gerekiyor çünkü tadı aynı olsa bile formülünde değişiklik yapılmış olabilir.

Besin alerjisiyle ilgili araştırma yaparken Food Allergy Network – http://www.foodallergy.org sitesini buldum. Burada besin alerjileriyle ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz.

Kaynaklar:
http://kidshealth.org/kid/nutrition/diets/nut_allergy
http://www.kidswithfoodallergies.org

http://www.foodallergy.org/