Biliyorsunuz kızamık salgınından bahsediliyor. Aşılanmamış olan bebeklere bir önce aşı yapılması gerektiği yönünde çağrı yapılıyor. Koray aşılı olduğu için benim içim rahat. Gerçi ben aşı olmamışım ve kızamık da geçirmemişim. Asıl tehlikede olan benim sanırım. Zannediyordum ki her bebek aşılanıyor artık. Bazen aileler, bazen de doktorlar aşı türlerine karşı mesafeli olabiliyorlar. Mesela ben, Koray’a rota aşısı yaptırmadım. ‘Çocuğa boşuna kimyasal yüklemeyelim’ demişti doktorumuz. Bazı doktorlar da bu bulaşıcı hastalıkların aşılarını yapmıyorlarmış sanırım.

Tesadüf bu ya, dün akşam seyrettiğim filmde bir anne, oğullarına otizm korkusuyla aşı yaptırmamış. Büyük oğlan çok ciddi bir hastalıkla burun buruna. Doktorlar, annenin tüm karşı çıkmalarına, ağlamalarına rağmen küçük çocuğa gerekli aşıları yapıyorlar. Kadın ‘oğlum sizin yüzünüzden otizmli olacak’ diye bağırıyordu. Ben çok etkilendim. Kadının gözleri önünde oğlu ölüyor ve hala aşı yapılmamasını istiyordu. Böyle bir şey olabilir miydi?

Oturdum bütün gece araştırdım, aşı ve otizm arasındaki bağlantı neden, ne zaman ortaya atılmış?

Otizm ile KKK (kızamık, kızamıkçık&kabakulak) aşısı arasında bir ilişki olduğunu İngiliz araştırmacı Andrew Wakefield ortaya atmış ve altında 12 bilim adamının imzası bulunan rapor LANCET dergisinde 1998 yılında yayımlanmış. O günden bugüne, aileler haklı olarak kuşkuya düşmüşler ve çocuklarını aşılatmamaya başlamışlar Amerika ve İngiltere’de. Ancak bu sefer de salgınlar başlamış. Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne bağlı Tıp Enstitüsü Institute of Medicine, 2004 yılında yayımladığı kapsamlı raporda bu tezin geçersiz olduğu sonucuna varmış ve ‘Aşılama, otizm için ek bir risk doğurmuyor’ diye belirtmiş. Otizmin genetik ve çevresel faktörlerin etkisiyle ortaya çıktığını açıklamışlar. Tabi Wakefield’in Otizm hastalarının avukatlarından yüklü miktarda paralar aldığı, raporlarında adı geçen hastaların aşılanmadan önce hastalık tanısı konduğu gibi gerçekler sonradan ortaya çıkmış. Lancet Dergisi de, 1998’de yayımlanan, araştırmayı arşivinden çıkarma kararı aldığını duyurmuş.

Yine de hala bu korku yüzünden çocuklarını aşılatmaktan çekinen aileler var. Ben de merak ettim ve TOHUM Otizm Vakfına konuyla ilgili fikirlerini almak için mail attım. Verecekleri bilgileri bu sayfaya ekleyeceğim. Bu arada Dr. Yankı Yazgan’ın ‘Yanlış Bile Değil’ adlı makalesini TOHUM Otizm Vakfının sitesinde bulabilirsiniz. 17 sayfalık makalede yanlış tedavi ve akımların ne anlama geldiğini anlatmış. Lütfen okuyun.

Kitubi, aşılatmama yüzünden ortaya çıkan diğer hastalıkların anlatıldığı Autism Causes Whooping Cough adlı makaleyi tercüme etmişti. Onu da burada bulabilirsiniz.

Benim

Yukarıda yazdıklarım sadece haber niteliğinde.