Cuma günü NUMIL Gıda‘nın davetindeydik blogger annelerle. Genel Müdür Gamze Çudaharoğlu ve Medikal ve Resmi İlişkiler Direktörü Dr. Yalım Üner’in katıldığı yemek boyunca anlatılanlar benim ağzımın açık kalmasına, kendi kendime soru işaretleriyle boğulmama ve ‘hemen gidip bunu anlatmalıyım!’ hisleriyle dolmama neden oldu.

NUMIL Gıda Milupa ve Bebelac‘ın üreticisi şirket. Konumuz ‘Devam Sütleri’nin Önemini Biliyor Musunuz?’ idi. Gamze Hanım, ‘bebeklerinizi neyle beslediniz ya da besliyorsunuz?’ sorularıyla başladı. Ben, övüne övüne 9 aylık emzirme seansından sonra 1 – 1.5 aylık gibi kısa bir dönemde istemeyerek Aptamil ve Bebelac kullandığımı, sonra oğluma kimyasal bir ürün vermek istemediğim için inek sütüne geçtiğimi anlattım. Numil Gıda yöneticilerinin suratıma bir bakışı vardı ki. Bir an ‘ne oluyoruz, yanlış bir şey mi söyledim?’ diye endişeye kapıldım. Doğru olan bu değil miydi? Anne sütü bittiğinde mama yerine doğalı tercih etmek gerekmiyor muydu?

Sıkı durun:

İlk 6 ay sadece anne sütü, ardından 500 ml devam sütü ile minimum 3 yaşa kadar bebeklerimizi beslememiz gerekiyormuş.

İdeal olan anne sütünün bebek gelişiminin en önemli olduğu 0-3 yaş boyunca verilmesiymiş. Elbette çoğu kadın bunu yapmadığından, anne sütü kesildikten sonra inek veya keçi sütü değil anne sütüne en yakın içeriğe sahip olan devam sütlerinin verilmesi öneriliyor. Bunu duyunca benim gözlerim faltaşı gibi açıldı. ”Nasıl yani” dedim, ”ilk 3 sene devam sütü mü vereceğiz? Laboratuvar ürünü? Kimyasal toz?”

Şirketin medikal direktörü Dr.Yalım Üner sakin sakin anlatmaya başladı:

♥ Problem inek sütünün sadece demir eksikliğine sebep olması değil, yapıları, içerikleri farklıymış. Daha doğrusu anne sütüne göre eksikmiş. Bize bu farkı anlamamız için bir örnek verdi: Cam kaplardaki sütlerin üzerine bir iki damla limon suyu damlatarak kesilmesini ve iki katmana ayrılmasını sağlıyoruz. Değerli ve besleyici olan katman üst kısımda olurmuş. Anne sütünde bu katman %80 iken, inek sütünde %16 gibi düşük bir orandaymış. Keçi sütünde inek sütüne göre biraz daha fazlaymış sadece.

♥ Devam mamalarının ham maddesi, inek sütü olmasına rağmen anne sütüne en yakın ürünü elde etmek için bir sürü vitamin, mineral ve adını bilmediğim bir sürü de önemli içerik koyuyorlarmış.

♥ Dünyada ve özellikle Avrupa’da devam sütlerinin kullanım oranlarına bakıldığında Türkiye neredeyse en alt sıradaymış. Bu da bebeklerin özellikle 6.aydan sonra kötü beslendiklerini gösteriyormuş. Emzirme oranı bize en yakın ülke olan Polonya’daki devam sütü kullanımı Türkiye’dekinin 10 katıymış. Malesef Türk bebekleri anne sütünün devamı olan içeriğe ve besleyiciliğe sahip mamalar yerine patates, pirinç unu, çay, ekmek gibi ek gıdalarla besleniyormuş.

♥ ‘Ama mamalar çok pahalı, bir anne mamaya para vermek yerine evdeki gıdalarla çocuğunu besliyor olabilir.’ OlamazMIŞ. Çünkü bir bebek, tüm gıdasını(anne sütü alamadığını düşünüyoruz) formül sütlerden alıyor olsa bile günlük 2 TL’yi geçmiyormuş bu maliyet. Oysa Türkiye’deki sigara içme oranlarına bakarsak ve de bir kutu sigaranın 7TL olduğu düşünülürse, bu rakamın hiç de öyle maliyet arttırıcı olmadığı açık.

♥ Bebeğine devam sütü yerine sulandırılmış inek sütü veya diğer ek gıdalar verenlerin sadece eğitimsiz aileler olduğu zannedilmesin. Ekonomik gücü olan, eğitimli insanlar da bu gruba giriyor. (Sanırım ben de onlardan biri oluyorum bu durumda.)

♥ Formül mamalar, ambalajları dahil Avrupa’da üretiliyormuş. Yüzlerce kez test ediliyormuş ürünler.

Formül mamaların organik olması aslında tercih edilen bir şey olmamalıymış. Çünkü bir gıda bileşeninin organik olması için dışarıdan eklenecek katkı maddelerinin oranının %5’i aşmaması lazım. Oysa hammade olan inek sütünün anne sütünün seviyesine çıkabilmesi için bir sürü önemli içerik olması gerekliymiş.
Genel Müdür Gamze Hanım, ilk çocuğunda bu bilgilere sahip olmadığı için devam sütü vermediğini anlattı. Şu anda 7.5 yaşında olan ikinci çocuğuna ise bu bilgiler ışığında anne sütü kesilince sadece mama verdiğini ve halen devam sütü içirdiğini söyledi. Medikal direktör Yalım Bey de 16 yaşındaki çocuğuna zaman zaman gizliden gizliye devam sütü takviyesi yapıyormuş. ”Böylece içimiz rahat ediyor çünkü çocuklarımız ihtiyaçları olanı alıyorlar” diye de eklediler.

Bebeklerini emziremedikleri yüzünden mama ile büyüten bir iki anne toplantı konusunun oldukça bilincindeydiler ve ”Mamalar olmasa bir perişan oldurduk” dediler. Haklılar. Bazen ne yaparsanız yapın anne süt veremiyor. Prematüre doğumlarda hele anne oldukça sıkıntı çekiyor. Beslenmesi ve bir an önce toparlanması gereken bebeğin formül mamalarla hayata daha sıkı tutunması sağlanıyor. Eskiden bebek ölümlerinin çok daha yüksek oranlarda olmasının bir diğer sebebi de beslenememek olabilir diye düşünüyorum artık.

Hepimiz inek sütüyle büyüdük. Hem de öyle 1 yaşından sonra da değil. 4-5 aylıkken anne sütü yerine su ile karıştırılmış inek sütüyle tanışmışız. İyi mi oldu kötü mü oldu bilmiyorum. Türlü türlü hastalıklarla savaşıyoruz. Bağışıklık sistemlerimiz yeterince güçlü değil. Sebebi anne sütünü az almak ve devam sütü takviyesi yapılmaması olabilir mi?

Koray’a şimdi gidip devam sütü mü vereceğim? Hayır. Yeterince ikna olmadım. Ben hala ‘doğalı varken neden kimyasalı tercih edelim ki?!’ fikrindeyim. Benim bu sözüme karşılık ‘her hayvanın sütü kendi yavrusu içindir’ cümlesi varmış, onu da öğrendim. Arada versem diyorum ne kaybederim ki? Çünkü bizleri alıp görüş alışverişinde bulunan insanlar da anne-baba. Bir de herhangi bir ithal ürün için insanı canından bezdiren Avrupa, bebek ürünü üretecek ve bu kötü olacak. Avrupa’da üretiliyor olması gözümü boyamadı değil. Dünyadaki en yüksek kalite standartları ve denetim orada çünkü. Yine de kimyasal işte.

Sonuç olarak benim aklım karıştı.

İnek sütü mü, devam sütü mü?

 

*4 sene sonra not: Hayır Koray’a devam sütü vermedim. Hiç. İkinci çocuğum oldu ona da vermedim.

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

40 Comments

 1. Bebeğimi sadece anne sütü ile beslerken ve kilo alımı gayet iyiyken bile sütünüz yetersiz diye çıkıyordu ne komik ve düşündürücü değil mi? Benim de 2 çocuğum var ikisine de inek sütü veriyorum. Ve bir doktorumuz var çok güvendiğimiz o da inek sütünü vermemizi söylüyor. Milupacılar da tabiki kendi mamalarını savunacaklar, anlatacaklar, satışını yapacaklar çok doğal bir durum. :)

 2. Devam sütü,mama vb kimyasallar bana hiç mantıklı gelmiyor.Paketlenmiş sütler de aklıma yatmıyor.Ne yapmak lazım onu da bilmiyorum(?)

 3. irem benim oğlum da 1 yaşına kadar mamayla büyüdü çünkü sütüm olmadı:( ama sonrasında inek sütüne geçtik.bazı doktorlar 2 yaşına kadar önermiyor inek sütünü.yani açıkçası bana da çok cazip gelmedi 3 yaşına kadar devam sütü.zaten bana cazip gelse de eşim asla kabul etmez herşeyin doğalı olacak:))

 4. irem,

  Devam sütünün icerigine bakmadim. Ama milupanin formul sutlerinde glukoz surubu var malesef. Conformil kutusunun icerginde yaziyor mesala. Glukoz surubunun ne kadar zararli oldugu ile ilgili de bu ara cok fazla yazi ve yayin var.. Ben ogluma formul sut vermek zorunda kaldim, baska alternatifim yoktu o ara. Ama simdi kullanasim gelmiyor..
  Cocuklar ek gıdalardan vitamin de cesitli mineralleri de alıyorlardır bence.
  Üstüne bir de formul sute gerek olmaz diye inaniyorum.

  İrem, bu glukoz surubu o kadar seyin icinde var ki, tcogu market urunlerinin icinde..ama formul sutu bilmiyorum acikcasi. Sen ne dusunuyorsun bu katki hakkinda, belki annelerle fikir paylasiriz?

  sevgiler

  1. Meltem,
   Ben bilmiyordum bu glukoz içeriğini.
   Şeker ve türevleri yok diye anlattılar.

   Ben zaten inek sütü veya keçi sütü taraftarıyım. Her ne kadar yapı taşlarının anne sütünden uzak olduğu ve ona oranla yetersiz olduğu bilgisi veriliyor olsa da kimyasal oluyor olması benim aklımdaki en büyük soru işareti.
   Biri dedi Facebook sayfasında ”ineklerin ürettiği süt sadece bebekleri için olamaz. Çok daha fazla üretiyorlar” diye. Bu da her canlının sütü kendi yavrusu içinder’e bir cevap olabilir belki.

   Fransız gıda şirketlerine ben oldukça güvenirim. Ancak şöyle bir durum da var ve toplantıda belirtmekten kaçındılar. Fransa’da bildiğim kadarıyla emzirme oranı çok az. Benim fransız arkadaşlarımın yarısından çoğu ikinci bebeklerini emzirmiyor. Birinci neden göğüsleri bozulmasın, ikinci neden de formül sütlerin daha yararlı olduğunu düşünüyorlar. Bence bu formğl sütler bebeklerini emzirmeyen anneler için yapılmış. Bebekler doğru beslensin diye iyi bir amaçla çıkmışlar yola ama inek sütüne bu kadar karşı olunmasını anlayamıyorum.

 5. arkadaşlar tüm yiyeceklerimizi yurt dışından gelmeye başladı ve türkiye deki kanser sayısı git gide arttı. araştırma bilgisi olanlar araştırsınlar Dr. Mehmet Öz diye birisi var, türkiyeyi gelecekte nasıl bir sağlık platformunda görüyorsunuz diye soruyor, o dacevap olarak kanser patlaması diyor. şimdi bakalım. geçmişte ne vardı da kanser azdı şimdi ne farklı ki var, bizim milletimiz biraz geri zakalı başına gelmeden öğrenmez, kusura bakmayın bu şekilde konuştuğum için, çernobil patlaması oldu birşey olmaz dediler çayın hepsini içirdiler, ben ilkokuldayken arada gelip milli eğitim bakanlığından tüm çocuklara ikişer paket fındık vermişlerdi, askerde de aynı keza bu şekilde devam etti. artık fındık yemekten sıkıldığımızdan fındıkları birbirimize atarak savaşırdık. son zamanlarda GDO lu yiyecekler diye bir olay var. kendi arka bahçende kendin yetiştirmediğin tüm yiyecekler GDO ludur. bunun aksini söyleyen varsa gelsin bana. türkiyede tüm evlere giren domates nereden alınır tohumu bilirmisiniz, İsrail, türkiyenin en yakın dostu :) mısır nereden alınır bilirmisiniz, ABD, vs. karpuz nereden gelri bilirmisin ABD. peki bu üretilenler nerelere satılır bilirmisiniz, hiç bir ülkeye satılamaz,hiç birisi almaz ne olur bilirmisiniz bir de denize dökülür bunlar ve bir de allahın balıkları bile GDO lu olurlar. ha bir de bir mok varmış gibi herkesin ağzında emzik (sigara). sigara firmalarının gelirleri TC milli hasılasından fazla olunda bunlara yaptırım da yok elbette ki. şimdi de gelin bebekler bundan kurtulmuş olmasınlar diye bir de anne sütünden sonra devam sütü, olur tamam yedirelim de geleceğimizi emant edeceğimiz diğer yiyeceklerden 40 kında kalp krizi veya kanser olmadna yaşayabilecek gelceğimizi bebekken kırkına gelemeyecek şekilde hazırlayalım.
  bu malzemleri hazırlayan satan reklamını yapan yukarıda adı gecen firmaların yetkililerine de bir lafım olsun; azıcık nefsiniz acıcık yüreğiniz varsa kendi ülkenizi satmadan oturup kendi ürünlerinizi kendiniz yaparsınız da adam olursunuz. bu kadar bilinçsiz milletin günahını alıp da vicdansızlık yapmayın. basiretsizilik edip te onları üç kuruş para içinkendinizi satmayın. zamanında avrupalının Osmanılıyı devirdikten sonra ettikleri laf gibi; siziçeriden biz dışarından 600 yıldır bitiremedik bu memleketi demişlerdi. o bitti şimdi bizler varız, yine bizi bitirmek için uğraşıyorlar 88 yıldan bu yana. aklınız varsa itimat etmeyin uzak durun.

 6. Bebegim 3,5 aylik sutum yok denecek kadar az, gunde 4 biberon formul veriyorum baska sansim yok. Sutum artsin diye birtek amuda kalkmadim. Olmuyor olmuyor!!! Simdi her biberonu bebegimin agzina dayadigimda ona cernobil sizintili toprak yalatiyor gibi mi hissetmeliyim?
  Bu formullerin uretildigi ulkelerde de cocuklar bunlarla besleniyor, yoksa ithal ettigimiz urunler orada tuketilenlerden farkli mi? Bu kadar da felaket tellalligi yapilir mi ya! Bu kadar da komplo teorisyeni olunur mu?
  3,5 aydir icim kurudu resmen uzuntuden, vicdan azabindan sut veremiyorum diye.

  1. Pınar,
   Ben formül mamalar hakkında kötü düşüncelere sahip değilim.
   Fransa’daki çocukların çoğu anneleri isteyerek(!) emzirmedikleri için bu devam sütleriyle büyüyorlar. Ben inek sütünü 3 yaşa kadar verilmemesi olayına takıldım.
   Lütfen üzülme bu kadar. Bebeğin sağlıklı değil mi? Gerisi vız gelir.

  2. Kadınların sadece %2si emziremez. Bunun için çok büyük hormonal bozukluklar olması lazım. Geri kalan kadınların hepsi emzirebilir eğer”yanlış” yola sapmadılarsa. Bunlar neler: belli aralıklarla emzirmek 2-3 saatte bir, biberon emzik gibi şeyler kullanamak, meme verimindeki yanlışlıklar ( bundan dolayı bebek yeterince süte erişemiyor), su ve ya başka sıvı vermek, gece emzirmemek.

 7. fransizlarin emzirmeme gibi bir tutumlari var evet. Benim arkadasim bir fransizla evli orada dogum yapti hastane resimlerini gonderdiginde soke oldum cunku bebegine memesi yerine hazir biberonla mama iciriyordu, sordugumda burada boyleymis kayinvalidem de esimi mama ile beslemis dedi. Saskinligim daha da artti.

 8. en güzeli annelerimiz gibi Arı mama vermek galiba ve de günlük sütlere devam aslında

 9. irem,

  Son satirimda yanlis yazmisim. Devam sütünde glukoz surubu var mi bilmiyorum ama formul sut bilesenlerinde var malesef. . Haberturk’un “tatlıdaki tatsiz tehlike” isimli bir yazısı var ve bir de cerrahpasa onkoloji anabilimdalından bir doktoru dinlemistim.
  Malesef cornflakeslerde de, biskuvilerde bir dolu yiyecekte var. Tamamen de kacamiyoruz iste. Zaten illa biseyler tuketiyoruz.Bari alternatifi olanlardan kacinalim. Sen de sonradan dusunlerini paylasirsan cok sevinirim inan.

  Sevgiler

 10. Ben de avrupada yasayan bir anneyim.Burada hemen hemen bütün cocuklar devam sütü iciyorlar, icmiyorsa devam mamasi yiyorlar.Demir eksikligi veya vitamin eksikligi gibi bir sey hic bilmiyorlar.Benim kizim devam sütü icmek istemedigi icin kasik mamasi olarak sabahlari kahvaltida vermemi söyledi doktorumuz.Bu ürünlere güvenleri yüzde yüz ! Tanidigim bir cok anne bebegini sadece HIP (türkiyede de olan bir bebek mamasi markasi) ile besliyor.Bizler gibi kemik suyunu hasliyim, icinede sebze koyiyim falan gibi bir yemek aliskanliklari yok!!!Gayette saglikli görünüyor bebeler valla :) Bebegini mama ile beslemek zorunda kalan anneler , iciniz rahat olsun..
  Sevgiler

  1. İrem bu yazıyı bugün bir yolla buldum.. gözlerim ekrana yapıştı.. elbetteki bir mama firması kendi ürününü pazarlamak için her türlü cümleyi kullanacaktır ki kullanmış da.. türkiye’de mama kullanımı az mış! ne mutlu! çok şükür!
   ben oğlumu emzirdim 2 seneye yakın şimdi diyeceksin ( bir çok anne diyecek ) senin sütün vardı konuşma. sütümü ben kendim çabalayarak tuttum diyebilirim 4. ayda benim de sütüm tıss diye gitti ancak bu sürede daha önce sağdığım sütlerimi kullandım ve geri gelmesi için boş memeyi bile emzirdim sürekli hem sağdım hem emzirdim. 1 ay sonra sütüm geri geldi ha ben 1000 kilo oldum o ayrı ama önemli değildi .. ikincisi sütüm olmasaydı direkt inek ya da keçi sütü verirdim hele ki ek gıdaya geçtikten sonra çok da önemli değil yogurt yesin peynir yesin..bizim zamanımızda mama mı vardı allah aşkına.. bunlar modern teknolojinin dayatması..benim kardeşim kapı sütü ile büyüdü o kadar diyeyim ki o zamanlar kutu süt de vardı ama iyi gelmedi 3 aylık bebeğe gaz yaptı annem de kapı sütünü sulandırarak verdi. mama firmalarına şaşkınlıkla bakıyorum.. formül mamala laboratuar ürünüdür içeriğindeki vitaminler dahil üretimdir,yorumları okumadım ama geri dönüp okuyacağım

   o yüzden bir çok çocuk alerjik sorunlar ile uğraşıyor
   o yüzden bir çok insan kanser pençesinde..
   off offf.. küfür edesim var hatta o kadar :( çok üzücü.. buna inanmak daha üzücü..

  2. Pardon bu yorumun altına gelmiş ama size de yazacaktım ..
   pardon ama doğa eğer bize devam sütü devam maması önerseydi bunun ağaçları olurdu koparır koparır tüketirdik .. başka yazacak şey bulamadım açıkçası size.. keşke onlarında doğu ya ait beslenme alışkanlıkları olabilseymiş.. en çok obezite batı ülkelerinde ?? yeterince soru işareti yaratmalı bence..
   ben olsam içim hiç rahat olmazdı ..

   1. Bu tur yorumlar yazarken, ne yapsa da sutunu arttiramadigi icin bebegine en basindan beri formul sut vermek zorunda kalmis anneleri de dusunmeniz lazim bence. Sutun gelmesi veya gitmemesi insanin elinde diye konusmak kolay, aylarini emzirerek/pompada ve internette arastirarak gecirmis bir anne olarak soyluyorum ki, olmadi mi olmuyor. Emzirebilmis bazi annelerin atip tutma/akil verme terorunden gercekten cok bunaldim.

 11. pınar hanım, bu kadar da felaket tellallığı yaptığımın farkındayım ama siz de beni anlayın, ailemden 4 kişi kanser hastalığı yüzünden hayatlarının son zamanlarnı hastanelerde geçirdiler, genç yaşta kalp kirizi geçiren, hazır yiyecekler vs. yüzünden 140 kilo olan ve biraz daha devam ederse öleceğini bilen bir kuzenim var. onun için ben artık kendi çocuklarım ve ailem için en iyisini düşündüğüm köyde kayın validemin evinin arkasında hiç bir katkısı bulunmayan sbze meyve vs.. yetiştirip yemeye başladım. kendi çevreme d ebunları tavsiye ediyorum. benim eşim sütünün artması için günde 5 litre kadar su tüketmeye başlamıştı. su içme sıkıntısı yaşadığında da soğan yiyip kendini susatmıştı.

 12. pınar hanımın dediği doğru olmayınca olmuyor ben de neler içmedim elimde damacanayla dolaşacaktım nerdeyse yok yok olmadı evet mama verdim çok üzüldüm hala da içimde uhdedir emzirememek:(

  1. Bence Ali Kemal bey, isteyerek bilerek sütü olduğu bebeklerini anne sütünden mahrum edenlere.

 13. devam sutunden kasıt sadece milupa vs olmasın.

  ben tunaya (35 aylık) 1 yaşından sonra dönüşümlü olarak gunluk sut ve pınar çocuk sutu verdim. çocuk sutu de formul sut. zira içeriği formule edilerek zenginleştirlimiştir. her gun her ogunu kusursuzca yese bile – ki bu imkansız eksik kalıyor vitaminler. ben formul sutu destekliyorum. (anne sutunun ikamesi olarak değil elbette)

  inek sutu, içeriğindeki laktoz yuzunden iyi emilemedğinden pek de faydalı değil ne yazık ki?
  kansızlığa yol açması da cabası.
  haa bak kefir içebiliyorsa en guzeli .formul sutten daha iyi.

  1. Hülya’cığım,
   O devam sütlerini bu firmalar kendi liglerinde olarak görmüyorlar.
   Ben dediğim gibi oyumu inekten yana kullanıyorum :)

  2. Bir tarafta vitamin eksikliği riski, diğer tarafta kanser-obezite riski. Ben inek sütü verip, vitamin eksikliği riskini tercih ederim. Hoş dengeli beslenmeyle böyle bir sorun olacağını sanmıyorum ya. Adı üstünde “Formül süt”. Ne kadar itici geliyor kulağa…

 14. Merhaba İrem,

  Benim oğlum şuan 20 aylık. Ben de oğlum 13 aylık olana kadar emzirebilen şanslı kesimdenim ancak 13 aylık olduğunda kendi isteği ile bıraktı.İlk 6 ay sadece anne sütü verdim ama sütüm özellikle geceleri çok emdiği için yetmediğinden 3.aydan itibaren doktorumuzun da önerisi ile gece yatırmadan önce ayına göre 60 ile 90 cc arası mama verip onun üzerine emziriyordum.Böylece hiç olmazsa ilk yattığında bi 3-4 saat kesintisiz uyuyodu sonra saat başı kalkıp emiyordu. Şu anda da günde yarım litre taze günlük süt içmesinin yanında geceleri de uyanıp süt istediği için yine doktorumuzun önerisi ile aptamil junior veriyorum. Yaklaşık 3 biberon mama içiyor tüm gece boyunca.Günlük süt verirsem demir eksikliğine sebep olucağını söylediği için ve oğlum da başka türlü uyumayı reddettiği için bu şekilde karşılıyoruz süt ihtiyacımızı. Pişmanmıyım hayır çünkü aynı durum benim kardeşimde de olmuştu ve annem de böyle davranmıştı.Kardeşim şuan 24 yaşında ve gayet sağlıklı birisi:))Oyüzden mamaların kötü olduğuna kesinlikle inanmıyorum.Hatta hiç sütü gelmemiş anneler için inanılmaz büyük bir buluş olduğunu düşünüyorum tabi benim gibi gece boyu hala süt içmeyi seven bebekleri olanlar için de:))

 15. Irem selam.
  Yazinin basligini gorunce heyecanla actim, icinden “inek sutu daha faydalidir” sonucunun cikacagina neredeyse emindim. Ama yazdiklarini okuyunca hem moralim bozuldu hem de kafam karisti. Benim 14 aylik bir kizim var, ilk 8 ay sadece anne sutu ile besledim (ilk 6si benim tercihim, sonraki iki ay ise kucuk hanimefendinin anne sutunden baska herseyi reddetmesi yuzunden mecburiyetten). 8. ay ile 12. ay arasinda ise icime hic sinmeyerek Aptamil verdim. Bir yandan da emzirmeye devam ettim. Ama kizim yasini doldurur doldurmaz hemen inek sutune gectim. Allahtan Duru da beni fazla ugrastirmadan Aptamil’den vazgecip inek sutune gecti. Milupa’nin seminerinde ne soylemis olurlarsa olsunlar ben hala o sut tozlarinin saglikli olduguna inanmiyorum. Belki yeterli test yapilmadi, belki biraz daha zaman gerekiyor bu tarz mamalardaki sagliga zararli seylerin ortaya cikmasi icin. Ama inek sutu yilladir kullaniliyor ve demir eksikliginden baska elle tutulur bir argumanlari da yok. Ayrica inek sutunun yuksek tansiyon, kolon kanseri vs risklerini azaltmada cok faydali oldugu ispatlanmis.
  Yazdiklarindan dolayi kafam karismadi degil, ama ben yine de inek sutu vermeye devam edecegim sanirim. Bu arada inek sutu konusunda da yine ayni mantikla UHT sutler (kartondaki sutler) hic icime sinmiyor. Raf omru 3 ay 5 ay olan bir gida maddesinin katkisiz veya zararsiz olabilecegine ihtimal vermiyorum. O yuzden ben cam sisede gunluk sut tercih ediyorum. Bu yuzden karton ambalajda olan devam sutu, cocuk sutu vs gibi sutlere de supheci yaklasiyorum.
  İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Aydın, ki aslinda o da senin bahsettigin “her hayvanin sutu kendisi icindir” ekolunden, yani sutun aslinda pek bir besleyiciligi olmadigini, sutun iyi bir kalsiyum kaynagi olmadigini filan iddia ediyor ve sut degil, sut urunu kullanmanin daha dogru olacagini savunuyor ama yine de bu UHT sutler ile ilgili soyledigi birsey var, bir roportajindan aynen aktariyorum: ”Mümkünse günlük mandra sütü tüketilmelidir. Sütü alınan hayvanın meralarda otlamasına ve suni yem yememesine dikkat edilmeli. Temiz olduğuna güveniliyorsa, sokak sütçüsünden de süt alınabilir. Şehirdeki en iyi seçenek, günlük pastörize şişe sütleridir. Uzun ömürlü homojenize kutu sütlerini kesinlikle kullanmayın. Sadece ekşiyen veya kesilen süt ve yoğurtları yiyiniz. Sütü süt olarak değil, mayalanmış olarak yoğurt, kefir, peynir olarak kullanın. Böylece olunca kaynatmaktan dolayı kaybedilen vitamin, mineral ve enzimlerin bir kısmını geri kazanılır.”
  Ayrıca hamileligimden beri takip ettigim ve guvendigim bir site var. Orada pek cok sut alternatifini (inek, keci sutu), formul mamayi ve anne sutunu ozet bir sekilde degerlendirmis. Karar vermeye yardimci mi? HAYIR.. :) Linki asagida:
  http://www.babycenter.com/0_toddler-drinks-a-guide-to-milk-juice-water-and-more_10344355.bc
  Bu ve benzeri bir suru site, uzman gorusu vs. bulunabilir. Sanirim yine en dogrusu herkesin ic gudusel olarak inandigi, icine sinen yontemi uygulamasi.
  Bu konuyu gundeme getirdigin icin tesekkurler.. En azindan bir suru insanin sorgulamasina sebep oldun :)

  1. Çiçek,
   Ben anlatılanları ağzım açık dinledim ve yazmadan duramazdım.
   Ancak ikna olmadım.

   Ben oğluma inek sütü vermeye devam edeceğim ayrıca.
   Sana da verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.
   Sevgiler.

  1. Eren,
   Ben devam sütü için ikna olamıyorum çocuk katı gıdaya geçtikten sonra özellikle de. İnek sütünün alerjik yapısını anlıyorum ama herhangi bir alerjik etki göstermeyen çocuklara içirilmemesini anlayamıyorum.

   1. Ayol bu yorumu yazalı 35 sene olmuş. Çok hızlı çıktın sen :))

    Şimdi: ¨çocuk katı gıdaya geçtikten sonra¨ derken 6 ay sonrasını kastediyorsun varsayıyorum. Bebeğin 1 yaşından önce inek sütüne (ya da herhangi başka bir süte) geçmemesinin gerekçesi sadece alerji değil. Hatta alerji en masum neden olarak bile gösterilebilir. İnek sütü herşeyden önce çok çok zor bir besin. O yüzden ¨inek sütü inekler içindir¨derler çünkü birkaç tane midesi olan bir hayvana uygun olarak üretilen sütün aynı zamanda insana uygun görülmesi yanlış. Ama bu olayın magazin kısmı :)

    Demir yazımı okudun mu bilmiyorum: http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.com/2013/02/demir-takviyesi-gerekli-midir-degil.html 6. aydan sonra bebek demiri anne sütünden yeterince alamamaya başlar, ek gıdalarda dengeye ve demir içeriğine özen göstermek gerekir. Eğer bu aydan sonra bir de inek sütü verirsen zaten normal demir değerlerini muhafaza etmenin güçleşmeye başladığı bir dönemde çok daha büyük sorunlara davetiye çıkarırsın çünkü inek sütü demir emilimini engeller. Bu biir ihtimal değil. Engeller. Bu sefer demir eksiği çıkan bebeğine takviye yapmak zorunda kalırsın ve gereksiz bir kısır döngüye girersin. Demirin tolere edilmesi çok güç yan etkilerini hiç yoktan yaşamak zorunda bırakırsın bebeğini…

    Bir başka neden inek sütünü process etmek için bebeğin hazır olmamasıdır. Gerçi insan oğlu inek sütü için hiçbir zaman hazır olmaz ama 6 aylık bir bebek söz konusu olduğunda bu durum daha ciddi hale gelir. Aslında alerji olduğu zannedilen tepkilerin büyük bir kısmı bebeğin hazır olmadığı için sütü reddetmesinden kaynaklanır. ¨Ben verdim inek sütü hiçbir şey olmadı¨ deme çünkü bebeğin sütü process edememesi gözle görülür bir şekilde ortaya çıkmayabilir. Aylar sonra farkedersin inek sütü kaynaklı sorunları…

    Bir başka neden inek sütünün (ne de bir başka sütün) bebeğin ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri içermemesidir. Anne sütü ya da formül mama yerine inek sütü verirsen bebeğini doğru beslemiş olmazsın çünkü ihtiyacı olan nutrientlerden mahrum bırakmış olursun.

    Bir başka neden 1 yaşından önce inek sütü alan bebeklerde sık sık dehydration görülmesidir. İnek sütü ciddi miktarda sodyum içerir ve sodyum bebeğin vücudundan suyu çeker.

    Bunlar bebeğine inek sütü vermemen için sen ikna eder mi bilmiyorum, umarım eder :) En sağlıklısı 1 yaşına kadar anne sütü vermek elbette. 6. aydn sonra bile ana besin kaynağının hla anne sütü olduğunu ek gıdaları beslemek için değil sadece ve sadece tattırmak maksadıyla vermeyi hatırlamak gerek. http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.com/2012/12/ek-gdaya-baslama-meselesi.html

    Ne dersin?

    Eren

 16. Tesadüfen tartışmayı gördüm yazılanları merak ve ilgi ile okudum. İçime hiç sinmese de ben de formul süt taraftarıyım. Hem de milupanın bütün üürnlerini kullandım neredeyse, kızım 27 haftalık dogdugu icin anne sütüne katılan eoprotin, anne sütü bitince aptamil 1-2-3 şimdi kızım 1 yaşını geçti ben de aptamil juniora geçtim. 900 gram doğmuş bir prematüre oldugu icin cok titizlendigimiz icin mi yoksa immunofortis mucizesi mi bilemem ama 13 aylık kızım çok ciddi bir rahatsızlık geçirmedi, kilosu ve gelişimi makul. Günde minimum 14 kaşık formul süt alıyor şu anda, gelişimi gayet iyi gittiği icin de su anda zararlı oldugunu dusunmuyorum, icmeyi istedikce de inek sütünden ziyade bunu vereceğim. Zaten gün icinde inek sütünden yapılma yogurdunu yiyor peynirini yiyor…

  1. Meltem,
   Ben formül sütlere karşı değilim. Sütü olmayan bir anne yeni doğmuş bebeğine elbette bunu verecek ama katı godaya geçmiş bir çocuğun hele hele 2-3 yaşına kadar formül süt içmesi gerektiği söylemi tamamen pazarlama planı olarak geliyor ve artık son derece samimiyetsiz buluyorum.

   Sağlıklı, mutlu bir ömür dilerim.

   Sevgilerimle,

 17. Çocuk sütü diye satılan mamaların hiçbiri 1-3 yaş grubuna uygun çıkmadı

  Almanya’da küçük çocuklara biberon içeceği olarak hazırlanmak üzere “çocuk sütü” (Kindermilch) adıyla satılan sıvı ve toz içeceklerin aslında bu yaş grubuna uygun yeterlilikte olmadığı ortaya çıktı.

  Federal Tüketicileri Koruma ve Gıda Güvenliği Dairesi’nin (BVL) yaptığı incelemelerde, piyasada “küçük çocukların beslenmesi için uygundur” ya da “vitamin, demir, çinko ve kalsiyumla zenginleştirilmiştir” ibaresiyle satılan 15 ayrı biberon sütünden hiçbirinin inek sütünden daha yararlı olmadığı belirlendi. Uzmanlar 1-3 yaşları arasındaki çocuklara uygun olduğu belirtilen ve küçük çocukların bağışıklık sistemini kuvvetlendireceği iddia edilen süt içeceklerinin bu vaadi yerine getirmekten fazlasıyla uzak olduğunu tespit edildi.

  BVL’nin yaptığı laboratuvar incelemelerinde yağsız süt tozundan imal edilen “çocuk sütlerinin” anne sütüyle başlayan koruyucu işlevi sürdürmeye uygun olmadığı saptandı. Federal hükümetin halen sürmekte olan araştırmalar hakkında hazırladığı raporda ise bilhassa, “Küçük çocuklar için imal edilen süt ürünlerinin hiçbiri bu yaş grubunun ihtiyaçlarını karşılayacak yeterlilikte değil.” şeklindeki ifadeler dikkat çekti. Elde edilen olumsuz sonuçları göz önünde bulundurarak harekete geçen BVL yetkililerinin şimdiye kadar en az iki imalatçı firmaya ilgili ürünler hakkında yasaklama ihtarı gönderdiği öğrenildi. İhtarname gönderilen üreticilerin ilgili ürünleri toplatması ya da ürününün üzerindeki “küçük çocuklara uygundur” ibaresini kaldırması gerekecek.

  MİLUPA VE NESTLE’NİN MAMALARI DA YETERSİZ

  BVL incelenen biberon sütlerinin hangi üreticilere ait olduğu hakkında herhangi bir açıklamada bulunmazken, konuyu daha önce gündeme getiren Spiegel Online yetersiz bulunan çocuk sütleri arasında Milupa ve Nestle’ye ait toz mamaların yer aldığını açıklamıştı. Buna göre Fransız üretici Danone’nin bünyesinde yer alan Milupa’ya “Milumil Meine Kindermilch 2+” adlı ürünü nedeniyle uyarıda bulunan BVL, çok uluslu gıda devi Nestle’ye ise “Beba Kleinkind-Milch 2+” adlı ürünü sebebiyle ihtarname göndermişti. Her iki şirketin sözcüsü de BVL’den uyarı geldiğini doğrulamış, ancak bu uyarılarda işaret edilen eksikliğin mamaların içeriğinden değil etiketlerinden kaynaklandığını savunmuşlardı. Federal Tüketicileri Koruma ve Gıda Güvenliği Dairesi’nden yapılan açıklamada son açıklamada ise, “Diğer imalatçı firmalara ifade vermeleri ya da üretimi durdurmaları için gönderilecek bildirimlerin hazırlığı sürüyor.” denildi.

  “HİÇBİR ÇOCUĞUN SÜT TOZUNA İHTİYACI YOK”

  Bu arada Federal Risk Ölçümü Dairesi’nden (BfR) yapılan açıklamada ise piyasada 1-3 yaş grubundaki çocuklar için satılan satılan ürünlerden hiçbirinin bu grubun gereksinimlerini karşılamaya yeterli olmadığına dikkat çekildi. BfR yetkilileri ailelerin küçük çocukları dengeli ve besin değeri yüksek gıdalarla beslemelerini tavsiye ederek, “çocuk sütü” yerine az yağlı inek sütünün tercih edilmesini önerdi. Öte yandan Federal Tüketicileri Koruma Bakanlığı, Federal Meclis bünyesindeki Beslenme ve Gıda Komisyonu’na gönderdiği raporda küçük çocuklar için üretilen toz mamaların yine de güvenli gıda ürünleri arasında yer aldığı belirtildi.

  Çocuk sütü üreticilerini eleştiren Yeşiller Partisi Federal Meclis Grubu Başkan Vekili Bärbel Höhn ise BVL’nin yaptığı araştırmaların mama ambalajlarında yer alan “fazladan sağlık vaatlerini” boşa çıkardığına dikkat çekti. Saarbrücker Zeitung gazetesine konuşan Höhn, “Hiçbir çocuğun ‘çocuk sütü’ne ihtiyacı yok.” dedi. Yeşiller’in tüketicileri hakları uzmanı Nicole Maisch ise aynı gazeteye verdiği demeçte, “Bu ürünleri imal eden şirketler ürünlerini güya daha sağlıklıymış gibi sunarak ve çok yüksek fiyatlardan satarak ailelerin kafasını iki kez karıştırmış oluyor.” dedi.

  AZ YAĞLI İNEK SÜTÜ ÇOK DAHA SAĞLIKLI

  Federal hükümetin yaptığı bütün bu araştırmaların arka planında ise Federal Tüketicileri Koruma Merkezleri Birliği’nin geçen yıl çocuk mamaları hakkında yaptığı araştırmada “zenginleştirilmiş” biberon içeceklerinden hiçbirinin inek sütünden daha iyi çıkmaması ve üstelik inek sütünden dört kat pahalıya satıldığının belirlenmesi yatıyor. Yapılan incelemelerde yağsız süt tozundan üretilen toz ya da sıvı mamalarda su tutucu olarak, mısır nişastasından elde edilen bir karbonhidrat türü olan maltodekstrin maddesinin kullanıldığı ve buna ilave olarak bitkisel yağ, çeşitli katkı maddeleri ve aromalardan başka bir şey bulunmadığı belirlenmişti. Yüksek oranda kalsiyum içerdiği belirtilen bebek mamalarında ise inek sütünde olandan daha az oranda kalsiyum bulunduğu tespit edilmişti.

  “ÇOCUK GIDALARININ TAMAMI GEREKSİZ”

  Çocuk gıdası pazarına üretici şirketler açısından bakıldığında bebek mamalarının birçok üretici için vazgeçilmesi zor bir pazar olduğu görülüyor. Düşük maliyetlerle üretilmesi nedeniyle “çocuk sütlerinden” aşırı kar elde eden üreticiler, gıda pazarındaki genel durgunluğun aksine çocuk pazarı sayesinde her yıl yüzde 30’a varan oranda büyüyor. Üreticiler 1-3 yaş grubundaki küçük çocukları hedef alan pazardan ise yılda ortalama 200 milyon Euro kazanıyor.

  Gıda şirketleri her ne kadar “çocuklara özel” yoğurt, puding, salam ve ketçap türü ürünlerden astronomik kârlar elde etse bile sektör üzerindeki baskı da her geçen artmaya devam ediyor. Bu kapsamda bir süre önce çocuklar için üretilen bin 500 gıda ürününü inceleyen tüketici hakları organizasyonu Foodwatch, bu ürünlerin dörtte üçünün aşırı şekerli ve aşırı yağlı olduğu sonucuna varmıştı. Foodwatch’un elde ettiği sonuçların kendi bulgularıyla örtüştüğüne dikkat çeken Alman Beslenme Topluluğu (DGE) ise anne ve babalara yaptığı çarpıcı uyarıda, “Çocuklar için satılan gıda ürünlerinin tamamı gereksiz.” ifadelerini kullandı.

 18. Eger anne sutu yoksa 6 aydan sonra keci ve inek sutu bir biberon da formul mama verilse guzel olur :-)

 19. Eşim de eşimin kardeşi de bir damla bile anne sütü alamamış hep mamayla büyümüşler. Ben ve kardeşlerim 2 yaşına kadar anne sütüyle sonra inek sütüyle büyümemize rağmen en ufak şeyde hastalanıp kendimi bildiğimizden beri de sık sık kan ilaçları kullanıyoruz. Eşim ve kardeşi bir kez bile hasta olduklarını görmedim kaç yıldır. çevremde bunun başka örnekleri de çok. Evet bebeklerin bağışıklığı için anne sütü resmen antibiyotik ancak mamayla büyüyenler sağlıksız olacak diye bir şey de yok. Resmen kırk takla atarak ben de emziriyorum ama olmayınca da olmuyordur. İnsanlara bu kadar bilmişlik taslayıp felaket tellallığı yapmaya gerek yok bence.

 20. Walla bence..diye baslamayalim yoruma..zaten olayi yormadan net..bilgilerle hateket edelim..varan 1 -iki yasina kadar mutlaka anne sütü ..varan 2-Anne sütünden sonra alistrirarak normal insan gidalari..varan 3- inek sütü inegın yavrusu icindir ..bitti bu kadar net..sunlari zaten soylemisler(inek sütü danaya gore ayarli oldugu icin tuzu da fazla yagida fazla..fazla oglu fazla..ha su katiim seyrelsin..yok kurtarmaz anam kurtarsa tükkan senin..daha seyden bahsetmiyorum..o inek sütündeki acayip komplex bilesiklerin..cocugunuzun yada sananizin bagirsaklarinda mayin molekullere parcalanmasi..evet cunku bakteriler hatta mantarlar bagirsaktaki besinleri parcalar ..bu parcalamadan sonra kalan kucuk molekuller kana gecer..ordan karaciger..ordan bobrek falan filan..yani cocugunuz karaciger ve bobregi ..inek sütünden parcalanarak olusan alkol turevlerini aldehit turevlerini asit turevlerini etkisizlestirmek icin durmadan ekstra mesayi yapar..ve coook yorulur..ve zamanla sal gitain demeye baslar..ve bu mayin maddeler vücudun cesitli hucrelerinde tahribat yapmaya ve birikmeye baslar….yillar sonra pat diye selam cakar..hu hu ben geldim falan hastalik diye..arkasi yarin..

Leave a Response