Sigaranın zararlı etkilerine her geçen gün yenisi ekleniyor yapılan araştırmalar sayesinde. Tahmin edildiği ve yıllardır söylendiği üzere sigara doğurganlığı azaltıyormuş! Hamile kalmaya çalışan kadınların yarısına yakını sigara kullandıkları için ortalama 1 yıl gecikmeli olarak hamile kalabiliyorlarmış. İşin kötüsü dünya genelinde beş sigara içicisinden birisi kadınmış.

Yapılan istatistiklere göre tütün 20. yüzyılda 100 milyon insanı öldürmüş ve 21. yüzyılda 1 milyar kişiyi öldürme riski varmış.

TÜP BEBEK YÖNTEMİNİ BAŞARISIZ KILIYORmuş
Sigaranın suni döllenme veya tüp bebek gibi yardımcı üreme yöntemlerini de başarısız kıldı ortaya çıkmış.

Sigara içen hamile kadınların kanındaki nikotin ve karbonmonoksit gazı plasenta yoluyla anne karnındaki bebeğe kolayca geçiyormuş ve bu da düşüklere, anne karnında ölümlere yol açıyormuş. Bunun yanında erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve ani bebek ölümlerine de sebep olduğu biliniyor.  Haberin en çarpıcı cümlesi geliyor: Gebe iken sigara içen annelerin çocuklarının, doğumda normal görülmelerine karşın, ileri hayatlarında öğrenme ve kavrama yeteneklerinin daha az geliştiği gösterilmiştir.

SİGARA ÇOCUKLARI DA ETKİLİYORmuş
Hamileyken sigara içilmesi, aslında çocukların çok erken yaşta sigara ile tanışması anlamına geliyor. Yapılan araştırmalara göre annenin sigara içiyor olması, çocuk ve gençler için sigaraya başlamada etken olabiliyormuş.

Haberin devamı & tamamı burada… Radikal.com.tr