Bugün ilgimi en çok çeken iki ve sonrasında ben biraz daha merak edip araştırınca üç haber oldu. Konu annelerin durumu. İlk haber Save the Children örgütünün yayınladığı Anneler Raporu, ikincisi ise UNICEF’in çocuk raporu. Bu rapora göre anne ve çocuk olmanın en zor olduğu ülkeler eğitimin yetersiz ancak doğurganlık oranlarının yüksek olduğu Afrika ve Asya. Üçüncü haber ise yine Save The Children’ın yayınladığı ülkeler indeksi. Çocuk yetiştirmek için en iyi ülkeler hangisi, Türkiye’nin durumu aşağıda.

İlk haberle başlıyorum:

”Dünya Annelerinin Durumu 2010”

Merkezi ABD’de bulunan yardım örgütü Save The Children’ın hazırladığı ”Dünya Annelerinin Durumu 2010” raporunda, Türkiye’nin 77 ülke arasında Honduras ile birlikte 60. sırayı paylaşıyor. Gelişmiş 43 ülkeyle gelişmekte olan 117 ülkenin değerlendirildiği araştırmada, her yıl 350 bin kadının hamilelik ve doğum esnasında hayatını kaybettiği, yaklaşık 9 milyon çocuğun 5 yaşına gelmeden öldüğü ortaya çıkmış. Türkiye gelişmekte olan ülkeler grubunda ele alınmış.

Türkiye’de;

 • anne ölüm risk oranının 880’de 1,
 • sağlık personeli tarafından yaptırılan doğumların oranının yüzde 91,
 • modern doğum kontrolü yöntemleri kullanan kadınların oranının da yüzde 43,
 • annelerin toplam okula gitme yılının 11,
 • hükümetteki kadın bakan oranı yüzde 9
 • 5 yaş altı ölüm oranının her bin canlı doğumda 22,
 • çocuklarda ilköğretime gitme oranı yüzde 98,
 • güvenli suya ulaşabilen nüfus oranı da yüzde 97 olarak yer alıyor.  Haberin detayı: http://www.ntvmsnbc.com

Raporun tam metni pdf olarak SAVE THE CHILDREN sitesinden bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Gelişmekte olan ülkelerde anne olmak da zor

Gelişmekte olan ülkelerde bir kadının annelikle ilgili nedenler yüzünden ölme riski 76’da 1 iken, gelişmiş ülkelerde bu oran 8 binde 1’miş.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından en son yayınlanan Dünya Çocuklarının Durumu 2009 Raporu’na göre, dünyadaki en az gelişmiş ülkelerde yaşayan kadınların doğum sırasında veya gebelikle ilgili komplikasyonlar yüzünden ölme riski, başka ülkelerdekine göre 300 kat daha büyük. Üstelik gelişmekte olan ülkelerde doğan bir bebeğin ilk ay içerisinde ölüm riski 14 kat daha yüksekmiş.

Raporda, bu ölümlerin ezici bir çoğunluğunun, yüksek doğurganlık oranları, eğitimli personel yetersizliği ve sağlık sistemlerinin zayıflığından dolayı Afrika ve Asya’da yaşandığı ifade ediliyor. Rapor, anne ve bebek ölümlerinin azaltılması için, ev, topluluk, dış hizmet ve tesis temelli bakım ve hizmetleri bir süreklilik içinde kaynaştıran sağlık sistemleri tavsiye ediyor.

UNICEF raporuna göre, Türkiye, binde 23’lük 5 yaş altı ölüm hızı ile ”Dördüncü Binyıl Kalkınma Hedefine” ulaştı. Türkiye anne ölümlerinde de hızlı bir düşüş kaydetmiş. 15- 26 aylık çocukların yüzde 81’i tam aşılı olan Türkiye’de, anne ve yeni doğan tetanosu elimine edildi. 2003 – 2008 yıllarında UNICEF ile hükümet arasındaki işbirliği, ‘sadece anne sütü ile beslenmede 20 puanlık artış gösterirken, iyotlu tuz kullanım oranının yüzde 85’e ulaşmasına katkıda bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre, 10 yıl önce yüzde 88.5 olan net ilköğretim okullaşma oranı, 2009 – 2010 eğitim yılında yüzde 97.8’e ulaştı.

http://www.ntvmsnbc.com
http://www.unicef.org/turkey/
http://www.unicef.org/

Çocuk Yetiştirmek için en ideal ülke: NORVEÇ

Save the Children örgütünün 160 ülkeyi kapsayan raporun üst sırasındakiler şu şekilde:

 1. Norveç,
 2. Avustralya,
 3. İzlanda,
 4. İsveç,
 5. Danimarka,
 6. Yeni Zelanda,
 7. Finlandiya,
 8. Hollanda,
 9. Belçika
 10. Almanya

Listenin en alt sırasında ise Afganistan bulunuyor. Haberin detayı: http://www.ntvmsnbc.com