Radikal’in haberine göre Sağlık Bakanlığı çocuklarla ilgili yeni bir yönetmelik çıkarmış.

Uçucu Maddelerin Zararlarından İnsan Sağlığının Korunması Hakkında Yönetmeliğine göre bundan böyle bağımlılık yapan, içerisinde uçucu madde olan yapışkanlar 18 yaşından küçüklere satılmayacak ve okullarda da kullanılmayacak. Uçucu madde içeren yapıştırıcılar sadece meslek okullarında kullabılabilecek. Bu okullarda kullanılması için de yapıştırıcıların nahoş kokmasını sağlayacak içerikler eklenecekmiş ve bu okullarda kısmi veya genel havalandırma sistemi bulunması da zorunlu hale getirilmiş.

AMBALAJLARA “ÇOCUKLARA SATILAMAZ, VERİLEMEZ” İBARESİ

Yönetmeliğe göre, uçucu madde içeren yapıştırıcıların dış ve varsa iç ambalajlarına sigara paketlerindeki gibi “Dikkat! Sağlığa Zararlıdır. Çocuklara Satılamaz, Verilemez” ibaresi konulacakmış. Haberin tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Bunun yanı sıra kokulu silgi ve zararlı madde içeren kırtasiye malzemelerinin de yasaklanması için çalışmalar da yapılıyormuş… Kokulu silgiler benim ilkokul anılarımı canlandırdı. Şu anda, üzerinde Ayı Maya’nın olduğu pembe, yeşil silgilerin kokusu burnumda. Ne kadar tuhaf hiç çıkmamış aklımdan. O zamanlar kokulu silgi sahibi olmak daha doğrususu yanarlı dönerli kırtasiye malzemeleriyle okula gitmek en sükseli işti. Herkes birbirinin okul çantasına, kalem kutusuna bakardı. Hele kalem kutuları. Kim bilir şimdi ne çeşitleri vardır ama ben Barbie’li pembe tam otomatik kalem kutumu hiç unutamam. Bastırıyorsun sağına, kalem traş çıkıyor. Bir tarafından kurşun kalemler fırlıyor. Tüm bu malzemelerin arasında daima olan tek şey benim kokulu silgilerimdi. Bulsam bugün yine alırım. Kim bilir seneler boyu ne kadar çok kanserojene maruz kaldık.

Oğluma alır mıyım kokulu silgi? Ben Koray’ın madde bağımlısı olacağını zannetmiyorum. Mutlu ve sağlıklı bir çocuk yetiştirdiğimize inanıyorum. Bence okul çağındaki çocukların bağımlı olmalarının tek sebebi ev içindeki durum. Problemli ailelerin çocukları da problemli olmuyor mu? Üstelik kelimelere dökemedikleri sıkıntıları var. Cehalet ve anne-babanın tutumu da çocukların yanlış arkadaşlıklar yapmasına ve uyuşturucu maddeler kullanmalarına sebep oluyor. Benim düşüncem bu yönde o yüzden ben Koray’a kokulu silgi alırım. Benim için önemli olan içeriğindeki kanserojenler. Bulursam organik(!) olanından, alırım mutlaka:)

İsterim ki onun da benim gibi kokulu ilkokul anıları olsun.