Yoğun geçen hafta içinin önemli haberlerini ve yazılarını bugün yazmaya başladım sonunda.

Günlerdir manşetlerde olan ve beni yakından ilgilendiren bir haber var. İtalyan milletvekili Licia Ronzulli’nin 40 günlük kızı Victoria ile katıldığı Avrupa Parlamentosunda oy verdiğini hatta bir konuşma yaptığını bilmeyen yoktur.


Bebek Victoria tüm bu olanların farkında olmadan oturum boyunca mışıl mışıl annesinin göğsünde sling içinde uyumuş. Diğer parlamenterler şaşkın bir halde ancak özen göstererek Victoria’nın etrafında sessiz olmaya çalışmışlar.

Licia Ronzulli, annelere iş yaşamında uygulanan eşitsizlikleri protesto etmek için oturuma bir aylık kızı Victoria’yla katıldığını belirtmiş ve “Hamilelikte, işte, aile yaşamında hor görülen tüm kadınlar adına kızımla buradayım. AP’nin de annelere özen göstermesini dilerim” diye eklemiş.

Bebeğini takmış, işine gitmiş tüm şaşkın bakışlar arasında görevini yerine getirmiş. Burası Avrupa Parlamentosu.

Haberin beni en çok ilgilendiren kısmı, bebeğin sling ile taşınıyor olması. Ana kucağı, port bebe ile de getirebilirdi anne bebeğini. Oysa o yeni doğan bebeğini en doğal olanla taşıyor. Göğsünde, kokusunu duyarak, her an kontrol ederek. Sizce bebek neden o kadar saat o hareketin içinde uyudu. Elbette yeni doğanlar uyur ama annesinin kucağında olduğu için de olabilir mi?