TIME dergisindeki yayınlanmış bir araştırma var:

Kız ve erkek kardeşler arasında bir karşılaştırılma yapılmış. Bazıları anne sütü bazıları ise formül sütle beslenmiş olan kardeşlerin akademik performanslarına bakılmış. Anne sütü alan çocukların matematik testlerinde yüksek notlar aldığı ve  okuma-yazma becerilerinin oldukça gelişmiş olduğu gözlenmiş. Anne sütünü ne kadar çok alırsa testlerde o kadar fazla başarılı oldukları rapor edilmiş üstelik.

Elbette  buradaki en önemli sebep anne sütünün mucizevi içeriği. Bilindiği üzere anne sütünde beyin gelişimini destekleyen ve formül sütlerde her zaman yeterli miktarda bulunmayan omega-3 yağ asitleri var. Küçük çocukların beyin gelişimi üzerinde yapılan araştırmalara göre; anne sütü alan çocukların beyin korteksinde, formül sütle beslenenlere göre çok daha fazla omega-3 yağları görülmüş.

Erkeklerin anne sütü ihtiyacı

Aynı çalışmanın devamı olarak; 6 aydan fazla anne sütü ile beslenen erkek çocukların daha ileri akademik performans gösterdikleri anlaşılmış. Cinsiyetler arası bu fark tam olarak açıklanamasa da yapılan son çalışmalar erkek ve kızların beyin gelişimindeki farkları açıkça ortaya koyuyor. Erkeklerin beyin gelişimi kızlara göre daha yavaş. Üstelik kızların daha yüksek östrojen seviyesine sahip olmasından dolayı hamilelik dönemindeki annenin stresinden daha az etkilendikleri ortaya çıkmış. Erkekler bu stresten daha çok etkileniyorlar ve anne sütü alımıyla bunun üstesinden daha çabuk geliyorlar.

Bir diğer çalışmaya göre ise erkek çocuğun anneye, kızlara göre daha bağımlı oldukları, bu yüzden ne kadar süre anne sütü alırsa dil gelişiminin daha iyi olduğu ve ileride daha başarılı olduğu ortaya çıkmış.

Tüm bu bilgilere rağmen, Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘En az 6 ay anne sütü verin’ diye bağırmasına rağmen, yenidoğan bebeklerin %33’ü ilk 3 ay anne sütü alıyormuş. İlk 6 ay sadece anne sütü alan bebeklerin oranı oldukça düşük: %13.  Anneler kolay geldiği için, doktorlarının da yönlendirmesiyle neredeyse bebekleri doğar doğmaz emzirirken formül süt vermeye de başlıyormuş. Bu da bebeğin anne memesinden daha erken ayrılmasına neden oluyormuş.

Haberin tamamı:  http://healthland.time.com/2010/12/20/want-smarter-kids-consider-breastfeeding

*Eğer emzirme ile ilgili sorularınız varsa, yardım istiyorsanız sizi Emziren Anneler Grubu‘na çağırıyorum. Paylaşın, sorun, yazın, katılın, yardım alın.

*Emzirme Reformu‘nun web sitesini ziyaret etmeyi de unutmayın!

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

4 Comments

    1. Algıda seçicilik midir nedir, normal doğum ve emzirme ile ilgili haberler çıkıyo karşıma hep :)

  1. Ben de hamile olsam da bu bilgileri uygulasam diye sabırsızlanıyorum. Öyle çok hayal, bilgi, plan biriktiki dünyamda…
    Teşekkürler güzel yazılar, bilgiler için
    :)

  2. uzunca bir ayriliktan sonra merhaba:) su emzirme veya emzirmeme isine bende fena taktim…en cok anlayamadigim seyse neden emzirmek zor gelir…bana mama yapmak daha zor gelirdi ki Allahtan hic yapmadim…bebek acikti mi cikar gogsunu abi hayat akiyor zaten ver emsin cak cak…zaten onu emerken seyretmenin zevki bambaska…inanmicaksiniz belki ama bazen kameraya cekerdim sonra izlerdim…hem keyifli hem kolay…simdi benim oglan memmeee deyince nerde olsa gulerek geliyor hemen yapisiyor…birde tatli tatli gulusu yok mu…bin cocugum olsa bininide emzirirdim:))

Leave a Response