Yeni yıl birkaç gün kaldı. Her yer ışıl ışıl cıvıl cıvıl. Programlar yapılıyor, hediyeler alınıyor. Evler, mekanlar bir anda kış ruhuna bürünüyor. Benim en çok dikkatimi çeken ise kırmızı renge yapılan vurgu. Daha önce bu kadar çok üzerinde düşünmemiştim. Bu sene bir değişilik yaptım evim.net editörlerine sordum. Onlar da SlingoMom okurlarıyla kırmızının hikayesini ve yılbaşı dekorasyonuna dair birkaç şey paylaştılar:

Yeni bir yıla ‘Merhaba demeye hazırlandığımız şu günlerde hepimizi tatlı bir telaş sardı. Yılbaşı gecesinin programını yapmaya, hediyelerimizi seçmeye ve yılbaşı ağacı süslemesi gibi birtakım dekorasyon düzenlemeleriyle evimizi yeni yıla hazırlamaya başladık. Yılbaşına uygun bir ev dekorasyonu için öncelikle dekorasyon renklerimizi değiştirmeli, yeni yılı simgeleyen ev aksesuarları ile bu konsepti daha da güçlendirmeliyiz. Yılbaşı denince akla gelen ilk renk elbette ki kırmızı! Noel Baba’nın kostümü kırmızıdır, yılbaşı süslemelerinde en çok kırmızı renk kullanılır, yılbaşı çiçeği olan kokina kırmızı renktedir, yılbaşına birkaç dakika önce kırmızı iç çamaşırı giymenin şans getireceğine inanılır. Bu inancın kaynağı Aralık bayramlarına kadar uzanır.

Bildiğiniz gibi, 21 Aralık gündönümüdür. 22 Aralık’tan sonra gündüzler uzar. Kırmızı da bu gündönümünü kutlama amacıyla yapılan Aralık bayramlarının bir sembolüdür. Noel bayramı işte bu yeni güneşin doğumunun kutlandığı bayramlardan kalma bir geleneğin devamıdır, o nedenle Noel’in rengi kırmızıdır. Çünkü 22 Aralıktan itibaren gündüzler uzamaya başlar dolayısıyla bu, “güneşin zaferidir”. Noel Baba’nın kırmızı rengi kullanmasının da ilginç bir öyküsü var. Noel Baba figürü ilk olarak 1862’de Thomas Nast’ın Harper’s Weekly dergisinin kapağında yayınlanan bir karikatürü ile boy gösterdi. Ama Haddon Sundblom adlı çizerin 1931 yılında Coca-Cola reklamlarında kullandığı kırmızı kostümlü Noel Baba figürü 35 yıl boyunca zihinlere kazındı ve bugünkü Noel Baba algısını yarattı. Yani Noel Baba ve kırmızı arasındaki ilişki aslında bir reklam kampanyasının ürünüydü.

Ortaya çıkış nedeni ne olursa olsun; kırmızı cesaretiyle, tutkusuyla yeni yıla çok evimnetsofrayakışan bir renk. Yeni yıl ruhunu evinizde hissetmek için yılbaşı ağacınızı süslemeye şimdiden başlayabilirsiniz. Duvarlarınıza yılbaşı temalı birkaç kanvas tablo  asarak, koltuklarınızın üzerine kırmızı ekoseli kırlent ve Noel Baba, kar tanesi desenli dekoratif yastıklar koyarak bu etkiyi güçlendirebilirsiniz. Salondaki lambader ve abajur üzerine simli süsler dolayabilir, orta sehpa üzerinde Biev yılbaşı mumları ile şık bir görünüm yaratabilirsiniz. Yılbaşı gecesine yakışır bir yemek masası için kırmızı ya da beyaz bir masa örtüsü ile ona kontrast yaratacak renkte bir runner kullanabilirsiniz. Seçeceğiniz Amerikan servis, peçetelik ve peçete halkalarının da yılbaşı konseptine uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Keramika imzalı kırmızı beyaz yemek takımları, pasta takımları ve servis tabakları yılbaşı davetinize renk katan unsurlar olacaktır.

Kırmızının verdiği enerjiyle yeni yılda hayata tutkuyla sarılmanız dileğiyle… Mutlu yıllar!