Artık neredeyse bütün partiler, organizasyonlar temalı yapılıyor. Çocuk doğum günlerinde en sevilen karakterler başı çekiyor örneğin. Bebek partilerinde ise hamilenin istediği bir konsept uygulanıyor. Yetişin doğum günlerinin veya özel günlerinin de bunalrdan farkı pek olmuyor. Geçenlerde denk geldim sosyal medyada ofis partisi yapılmış Facebook temalı.

Görüyoruz, duyuyoruz öyle boş boş tek renk partiler yok. Peki bu nasıl yapılır, yaptırılır? Aslında biraz araştırınca parti malzemeleri hazırlayan, bu organizasyonları hayata geçiren irili ufaklı birçok firma var. Bütçeye ve hayal gücüne göre bir sürü şey çıkarıyorlar ortaya. Bunlardan biri de Yap Yapıştır. Sosyal medya ve özellikle instagram kullanıcıları biliyor Esra ile Merve’nin elinden çıkanları. Onlar bütün bunların yanı sıra bir de atölye çalışmalarına devam ediyorlar. Parti malzemeleri atölyesine katıldım geçenlerde. Gelenlerin çoğu kendi işlerini kurmak isteyenlerdi, birkaç tanesi de çocuğunun doğum günü partisine hazırlanmak için kursa katılmışlardı. Tek çıkıntı bendim meraklı. Becerikliyimdir aslında ama sabır yok bende.  Sabır olmayınca da hiçbir şey olmuyor. u atölye sayesinde kendime kanıtlamış oldum :)

Kursta çok eğlendim, çok basit şekilde bir partiyi bir anda nasıl değiştirebileceğimi öğrendim aslına bakarsanız. Desenli kağıtlarla şeker kutusu yapmayı, pelurlarla nasıl dekoratif pompom yapacağımı biliyorum artık. Desenli dediysem illa bir yerden satın almanıza da gerek yok. Dergi sayfasından hatta gazete kağıdından bile yapabilirsiniz. Tekniği öğrendikten sonra gerisi hayal gücüne kalmış. Aşağıda gördüğünüz şeker kutusu origami tekniğiyle yapıldı örneğin.

 

Şeker ve popcorn koymanın bir başka yaratıcı yolu külah yapmakmış.

 

Bu pompomlar çocuk odaları için de oldukça dekoratif oluyor. Bir anda odayı renklendiriyor, dolduruyor. Yapması da çok kolay.

Ve bu iki saat sonunda basitçe birkaç teknikle parti süsleme malzemeleri nasıl yapılır öğrendim. Biraz daha hoşluk katmak için motifli delgeçlerden edinmek iyi bir fikir. Hatta geçen hafta tchibo’da ‘yaratıcı fikirler’ teması altında tam da bu malzemeler satılıyordu. Ben gidip de bakamadım, neyse ki internet sitesi tchibo.com.tr‘de satılıyormuş.

Origamim iyiymiş anladım, kutuları kolayca yaptım ama işte anladım ki 10 tane 20 tane yapacak kadar sabrım yok. Benden partici olmazmış. Ancak misafir olurum sanırım :) Ayrıc değişik şekillerde kağıtlarla, iplerle kutu yapmayı öğrenmek için bir başka kaynak da tabi ki Pinterest.

Yapyapıştır’daki etkinlikleri blogdan takip edebilirsiniz: yapyapistir.wordpress.com