Kış mevsimini seviyorum. Aralık ayını ayrı seviyorum. Yılbaşı öncesi yapılan hazırlıklar, süslemeler, ışıklar insanın içini ısıtıyor soğuk günlerde. Neredeyse her yerde bir çam ağacı görüyorum, kapılarına süslerini takanlar her sene artıyor gibi. Kış, soğuk derken benim aklıma ilk gelen tarçın, portakal kokusu oluyor belki biraz da çam. Biraz daha havaya girmek için evi de kış kokusu sarsın istediğimde yaptığım kolay tariflerden birini vermek istiyorum:

Çubuk tarçın

Birkaç ince dilim portakal

Bir kaşık karanfil

1 elmanın kabuğu

Hepsini küçük boy bir tencereye koyup iki bardak su koyun ve kaynamaya bırakın. Kaynamaya başlayınca altını kısın ve gün boyu kısık ateşte hafif hafif kokunun tüm evi sarması için bırakın. Suyu azaldıkça ekliyorum ben. Akşam çocuklar yattıktan sonra ise ısıya dayanıklı cam bir kaba aktarıp mumlu ısıtıcı üstünde salondaki sehpanın üzerine koyuyorum. Bu haftaki konsept tarçın-portakal ağırlıklı. Meyveleri kesmişken ziyan olmasın diye küçük kavanozlara hazırladım ki her sabah yeniden yapayım.

 

photo 1

Typic2

Aslında bu ve bunun gibi tarifleri evdeki yemek veya deterjan kokusundan kurtulmak için de her zaman yapmak mümkün. Havaya sprey sıkmaktansa ocağa bir kap meyve koymak daha akıllıca hem de daha ucuz bir yöntem.