Mumlar, mumluklar, kandiller, şamdanları bir ev dekorasyon objeleri olarak ayrı bir yere koyuyorum. Bazen satın alıyorum, bazen de evdeki malzemeleri değerlendiriyorum. Geçenlerde pinterest’te gezinirken portakal kabuğuna mum fitili ile birlikte eski mumları eritip içine doldurarak yapılan bir tür kokulu mum fikrini görünce benim aklıma başka bir şey geldi. Gerçi daha sonra anladım tabi ki ilk değilim bunu yapan.

Bize gereken portakal kabuğunun meyveden düzgünce ayrılmış hali. Kabuğu temiz bir şekilde çıkarmak için de çorba kaşığı gerekiyor.

IMG_2091

Ama önce portakalı keseceğiniz yeri kurşun kalemle tespit etmenizde yarar var. Böylece düzgün bir kesik olacak. Kalemi sabitleyip portakalı çevirmek en akıllıca ve pratik yöntem. Ben yapa yapa alıştım artık düzgünce çizip kesebiliyorum elimde.

slingomom-orangecandle

Kurşun kalem çizgisinin üstünden çok derine girmeden meyveyi zedelemeden portakalın kabuğunu bıçakla kesin. Ben yıllar önce, Sarp’ın bütün karşı çıkmalarına rağmen Amerika’dan aldığım portakal soyucuyu kullanıyorum. Biliyordum, bir gün gerçekten işe yaracağına emindim çünkü daha önce portakal soyup yemek için sadece bir kez kullandım ve mutfaktaki ıvır zıvır aletler çekmecesinin bir köşesine atıvermiştim. Meğer önemli bir aletmiş :)

slingomom-orangecandle

Neyse ki bu alet olmadan da düzgünce kesmek mümkün. Yeter ki bıçağınız keskin olsun, sizi üzmesin.

slingomom-orangecandle

Gelelim en önemli kısma: Kabuğu düzgünce ayırma. Parçalamadan, koparmadan, zarar vermeden meyveyi çıkarmalısınız.
Bunun için çorba kaşığı gayet yeterli. Kaşığı kabukla meyvenin arasına yerleştirin ve yavaşça ayırın. En sonunda da kabuğu çekip çıkarabilirsiniz.

IMG_2095

Kabuklardan bir tanesinin tepesini istediğiniz gibi kesip çıkarmalısınız. Ben en küçük boy kurabiye kalıbımı kullandım. Sonra da kabuktaki pencerenin kenarlarına kokuyu güçlendirmesi için karanfil yerleştirdim. Mum yanıp da portakal kabuğunu ısıtmaya başlayınca evinizin harika kokacağından emin olabilirsiniz.

slingomom-orangecandle

Görütünsü muhteşem değil mi?

slingomom-orangecandle

Ortalarda çocuklar varken özellikle de Alin, ledli tealight mumları kullanıyorum. Alin yoksa yakıyorum mumlarımı, kendi yaptığım portakal kokulu kandilimi seyrediyorum.