En sevdiğim aktivitelerden biri de bu bardak süslemeler. Zaten kupa ve türk kahvesi fincanı koleksiyonu yapıyorum. Bir de kendim süsleyince daha bir keyifle içiyorum o kahveleri. Ojelerle bardak süsleme ise gerçekten hem çok kolay hem de çok zevkli. Üstelik çocuklarla birlikte yapmak için de harika bir fikir. Ortaya çıkana bayılıyorlar.

Öncelikle ihtiyacımız olan derince bir kap. İçine ılık su koyun. Ardından sevdiğiniz ojeleri sıra ile damlatın. Zaten suya değer değmez yayılıyor renkler. Kürdan yardımıyla da ojeleri isterseniz birbirine hafifçe ittirerek değişik desenler yaratabilirsiniz. Bunları çok oyalanmadan yapmakta fayda var.

En sonunda da bardağı istediğiniz gibi tutup suya daldırıp çıkarıyorsunuz. Suyun yüzeyinde kalan oje anında bardağa yapışıyor. Ben ağız kısmına getirmemeyi öneriyorum. Tabi bunu kalemlik, diş fırçalık veya başka herhangi bir obje olarak kullanacaksanız ojelin suyun içine iyice batırabilirsiniz. Ortaya çıkanı biz çok seviyoruz. Elbette ojeyle süslenmiş bardakları elde yıkamakta fayda var. Bulaşık makinesinde zamanla çıkıyor boyalar. Ayrıca deseni beğenmediniz mi, hemen aseton ile silin yeni bir desen hazırlayın :)

İpucu: Suyun yüzeyinde kalan artan ojeleri yine kürdan ile toplayabilirsiniz.

ojelibardak

 

Ojelerle nasıl bardak süsleyeceğinizi youtube’da anlattım :)