Bir baba, gece yarısı çocuğunun ses çıkardığını veya ağladığını nasıl duymaz?

Duyuyorsa da ne zaman algılar bebeğinden geldiğini bu sesin?

Peki biz anneler nasıl duyuyoruz? Ağlamasını bırakın, yatağında dönerken farklı bir ses çıkarsa bile benim gözlerim şak diye açılıyor.

Şimdi bunları neden yazıyorum. Çünkü erkeklerin bu kusurunun altında bilimsel bir bahaneleri varmış meğer: Erkekler uykudayken bebek ağlamalarını gerçekten de duymuyorlarmış!

MindLab Enstitüsünün çalışmalarına göre, kadınların çocukları olsun ya da olmasın annelik içgüdüleri sayesinde küçük çocuk ağlamaları ile uyandıkları ortaya çıkmış. Erkekler ise araba alarmı, sinek vızıltısı ve rüzgar sesiyle yataklarından sıçrarlarmış. Üstüne üstlük erkekler, kadınlara göre çok daha çabuk uykuya geri dönebiliyorlarmış. (Tüm bunlara bir ONAY da benden. Doğrudur. Koray gece yarısı vızıkladığında sanki biri düğmeye basmış gibi göz kapaklarım anında açılır. Yanına giderim, uyuturum ya da yanımıza alırım. Babmız hala uyuyor. Sonra babaya haber vermeli ki bebeği UYANMIŞ, YANINDA. ‘aaa Koriş mi gelmiş?’ diyerek 2 saniyede uykusuna geri dönebilme kabiliyetine sahip.)

Başka bir çalışmaya göre de tehlikelere/sorunlara karşı farklı davranış gösteriyormuşuz erkeklerden. erkekler daha çok fiziksel reaksiyonlara karşı tepki verirken, biz kadınlar, duygusal sıkıntılardan daha çok etkileniyormuşuz.

Bir çok anne, gece yarısı ağlayan bebeğini duymadığını iddia eden kocasının uyuma numarası yaptığından şüpheleniyormuş. Oysa kocalarımız masummuş. Bebek ağlaması bir kadını uyandıracak seslerin başında gelirken, bu ses erkekler için ilk 10’da bile değilmiş yapılan araştırmalara göre. Bu büyük fark her iki cinsin beyin altbenlik aktivitelerinin ölçümü sırasında ortaya çıkmış.

MindLab, uyku sırasında rahatsız eden sesleri cinsiyetlere göre ayırmış. Bu listeye göre:

 

Erkekleri uykularından uyandırabilecek sesler
1. Araba Alarmı
2. Rüzgar uğultusu
3. Sinek vızıltısı
4. Horlama
5. Tesisattan gelen sesler
6. Cırcır böceği
7. Acil durum sirenleri
8. Saat tıklaması
9. Matkap
10. Damlayan su sesi

Kadınları uyandıran sesler
1. Bebek ağlaması
2.Damlayan su sesi
3. Sokaktan gelen kavga sesleri
4. Horlama
5. Sinek vızıltısı
6. Matkap
7. Sirenler
8. Araba alarmı
9. Rüzgar uğultusu
10. Tesisattan gelen sesler

Kısacası kocalarımızın beyin aktivitesi bizimkinden farklı. Uyku sırasında onları alarm durumuna geçirebilecek sesler kadınlara göre farklı. Biz kadınlar duygusal ortamlardan hemen etkileniyoruz. Bu genlerimizdeki annelik içgüdüsünden kaynaklanıyormuş. Çocuk olsun, olmasın.

Yukarıda bahsettiğim haberin devamı ya da İngilizce tamamı diyeyim BURADA.

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

9 Comments

 1. Bizim babamiz uyaniyor. Soyleki, eger ben uykusuzsam, o biliyorsa ben uyanmiyorum, o uyaniyor. Oyle programlaniyoruz. Ben ses olsa bile monitorden uykuya devam ediyorum. o uykusuzsa bu sefer o kapatiyor antenleri, ses olsa da uyanmiyor. Ben uyaniyorum. Mirnavlar ufakken de ben 9 da yatardim. 11 beslemesini esim yapar oyle yatarki. O aralarda uyanirsa, esim kalkardi, ben 12 den sonraki beslemeye kalkardim. Kendini nasil programladigina bagli herhalde.

 2. Pratik Anne sen sanslilardansin. Haksizlik etmeyeyim bizimkinin de uyandigi olurdu ama o harekete gectiginde ben coktan Koray’ın yanindaydim. Benim uykumun hafifligi de etken belki de bilmiyorum. Yine de gece yarısı derin uykudayken, Koray’ın ağlamasını duyduğunu hatırlamıyorum babamızın. Duysa kalkar, ilgilenir de.  Üstelik ben daha yastığımı düzeltemeden, bir bakıyorum çoktan uykuya geçmiş bile. Koray 20 aylık ve 2-3 gecede bir nedenini çözemediğim uyanmaları mevcut. Uyanacağı varsa eğer hepsi aynı saatlerde oluyor. Artık o uyanmadan 1-2 dakika önce uyanır oldum. Bakıyorum vızıldamaya başlıyor. ‘hadi Koraycım yat diyorum’, o da devam ediyor uykuya. Uyanma dediğim bu kadar artık. Bizi mi kontrol ediyor nedir?

   

 3. Walla Iremcim tam suanda yasadigim durumu yazmissin.. bu kadar denk gelir..:)) Nisan yataginda ciyak ciyak bagiriyor ve Can da yatagin yaninda uyuyor.. herhalde dedim uyuma numarasi yapiyor ama yok walla gercekten uykuya dalmiss..:))

  1. Ozlemcim meger masummus kocalarimiz. Onlarda bebek aglamasini duyma yetenegi(!) yokmus. :)

 4. Sanırım ben de şanslı annelerdenim. Oğluşumuzun – minik Tuğra- odasını 4 aylıkken ayırdığımızda geceleri uyanıp başta kendi kendine oynuyordu. Ama nefes alışından uyandığını anlayıp yataktan fırlıyordum. Büyüdükçe uyanma saatleri değişmeye başladı. Ben de hassasiyetimi yitirdim.

  Benim eşim sağolsun çıt sesine zaten uyanır. Beni uyandırmak için de kibarca omzuma dokunur. Ben de o sırada rüyamda uyanmış Tuğrayı emziriyor zannederim :) Gider istifimi bozmadan oğluşu besler uyuturum. Sonra da hiçbişey olmamış gibi geri uykuya dalarım. Zavallım kocişim ise uyuyana kadar sabahı eder. Yok yok ben baya şanslıyım :)

  1. Berrak,
   Süpermişsiniz valla :) Uykuyla hiç aram olmadığı gibi kolay da uykuya geçemediğimden bazen yarım saati bile bulur benim tekrar uyumam. Oysa sevgili kocacigim coktan ruyaya dalmistir.
   :)

 5. galiba bende su sanssiz annelerdenim…esim cok cok ender uyanir bebek sesine…bide bana bu gece guzel uyudu demez mi:D tabi derim aynen oye oldu….

  hem ben sadece bebek sesine degil her seye karsi hassasim…aninda acilir golerim…tekrar uykuya dalmak tam bir iskence…tekrar uykuya dalmayi gectim simdilerde yorgunlktan ilk uykuma bile dalamiyorum…ama bi bakmisim babamiz horul horul uyuyor…yanlis anlasilmasin Allah tan horlamiyor…:)  

  neyse zaten o kalksa bile selman bey beni emmeden uyumadigi icin babamizin kalkmasinada gerek yok…

Leave a Response