Bir baba, gece yarısı çocuğunun ses çıkardığını veya ağladığını nasıl duymaz?

Duyuyorsa da ne zaman algılar bebeğinden geldiğini bu sesin?

Peki biz anneler nasıl duyuyoruz? Ağlamasını bırakın, yatağında dönerken farklı bir ses çıkarsa bile benim gözlerim şak diye açılıyor.

Şimdi bunları neden yazıyorum. Çünkü erkeklerin bu kusurunun altında bilimsel bir bahaneleri varmış meğer: Erkekler uykudayken bebek ağlamalarını gerçekten de duymuyorlarmış!

MindLab Enstitüsünün çalışmalarına göre, kadınların çocukları olsun ya da olmasın annelik içgüdüleri sayesinde küçük çocuk ağlamaları ile uyandıkları ortaya çıkmış. Erkekler ise araba alarmı, sinek vızıltısı ve rüzgar sesiyle yataklarından sıçrarlarmış. Üstüne üstlük erkekler, kadınlara göre çok daha çabuk uykuya geri dönebiliyorlarmış. (Tüm bunlara bir ONAY da benden. Doğrudur. Koray gece yarısı vızıkladığında sanki biri düğmeye basmış gibi göz kapaklarım anında açılır. Yanına giderim, uyuturum ya da yanımıza alırım. Babmız hala uyuyor. Sonra babaya haber vermeli ki bebeği UYANMIŞ, YANINDA. ‘aaa Koriş mi gelmiş?’ diyerek 2 saniyede uykusuna geri dönebilme kabiliyetine sahip.)

Başka bir çalışmaya göre de tehlikelere/sorunlara karşı farklı davranış gösteriyormuşuz erkeklerden. erkekler daha çok fiziksel reaksiyonlara karşı tepki verirken, biz kadınlar, duygusal sıkıntılardan daha çok etkileniyormuşuz.

Bir çok anne, gece yarısı ağlayan bebeğini duymadığını iddia eden kocasının uyuma numarası yaptığından şüpheleniyormuş. Oysa kocalarımız masummuş. Bebek ağlaması bir kadını uyandıracak seslerin başında gelirken, bu ses erkekler için ilk 10’da bile değilmiş yapılan araştırmalara göre. Bu büyük fark her iki cinsin beyin altbenlik aktivitelerinin ölçümü sırasında ortaya çıkmış.

MindLab, uyku sırasında rahatsız eden sesleri cinsiyetlere göre ayırmış. Bu listeye göre:

 

Erkekleri uykularından uyandırabilecek sesler
1. Araba Alarmı
2. Rüzgar uğultusu
3. Sinek vızıltısı
4. Horlama
5. Tesisattan gelen sesler
6. Cırcır böceği
7. Acil durum sirenleri
8. Saat tıklaması
9. Matkap
10. Damlayan su sesi

Kadınları uyandıran sesler
1. Bebek ağlaması
2.Damlayan su sesi
3. Sokaktan gelen kavga sesleri
4. Horlama
5. Sinek vızıltısı
6. Matkap
7. Sirenler
8. Araba alarmı
9. Rüzgar uğultusu
10. Tesisattan gelen sesler

Kısacası kocalarımızın beyin aktivitesi bizimkinden farklı. Uyku sırasında onları alarm durumuna geçirebilecek sesler kadınlara göre farklı. Biz kadınlar duygusal ortamlardan hemen etkileniyoruz. Bu genlerimizdeki annelik içgüdüsünden kaynaklanıyormuş. Çocuk olsun, olmasın.

Yukarıda bahsettiğim haberin devamı ya da İngilizce tamamı diyeyim BURADA.