Hayır, bu biz değiliz! Bugün ilk işim Koriş ile Slingo resmi çekip buraya koymak olacak :)

Ne zamandır slingo ve bebek taşımayla ilgili yazı yazmadığımı dün gelen bir mail ile fark ettim. Slingo ve diğer bebek taşıyıcıları kaç aylığa kadar kullanılabilir? diye sormuş bir anne.

Bebek taşıma hem zevkli, hem de pratiktir. Ancak bir o kadar da güvenliğe dikkat etmek gerekiyor. Özellikle de sadece kumaş olanlara. Kumaşın kalitesinden, kalınlığına, cinsine, ürünün dikişlerine kadar her bir ayrıntı önemlidir. Çünkü taşıdığınız bir canlı, hem de en savunmasız olanı: Bebeğiniz.

Bebek taşıyıcılarının büyük bir çoğunluğunun taşıma kapasitesi, kullanılan malzemenin kalitesine bağlıdır. Örnek vermek gerekirse: kalın dokuma kumaş, bebeğin güvenilir şekilde ve çok daha uzun bir süre taşınmasına olanak sağlar.  Slinglerin, klasik kangurulara oranla daha uzun süre ve rahat kullanıldığı bir gerçek. Klasik kangurular, daha önce de anlattığım gibi bebeği havada asılı şekilde taşıyor. Bebek, anneye (veya taşıyıcıyı kullanana) dokunmuyor. Annenin üst gövdesinin tam ortasında taşınan bebek yüzünden, tüm yük omuzlardadır. Bir süre sonra bebek küçük bile olsa omuzlar, boyun ve sırt ağrıları başlar. Kısaca 9-10 kiloluk bir bebeğin gün boyu bir kanguruda taşınma imkanı yoktur. Oysa slinglere yeni doğan döneminden ziyade emekleme/ilk adım döneminde de oldukça ihtiyaç oluyor. Çünkü bebeğiniz pusetine binmek istemiyor. Tam olarak da yürüyemiyor. Kucağınız en iyi yer. Çevresine daha hakim, sizinle aynı seviye, annesine daha yakın. İyi de kaç saat taşıyabilirsiniz ki. Babası bile 2 saat aralıksız kucakta taşımakta güçlük çeker. Slingler burada imdadımıza yetişiyor. Özellikle de asya tarzı taşıma stili olarak bilinen mei-tai (bizim Slingo HUG) ağır bebeklerin, uzun süre, annenin sırtını ve omuzlarını ağrıtmadan taşınmasını sağlıyor. Daha da güzeli ELLER SERBEST.

Sorunun tam olarak cevabı: Slingler, mei-tai taşıyıcılar genellikle 14-15 kiloya kadar rahatça bebeğin taşınmasını sağlar. Burada asıl sıkıntı annenin taşıma kapasitesi. 3 yaşında kıpır kıpır bir çocuğun kolayca taşınması mümkün gözükmüyor. Kullandığınız ürünün kalitesinden emin değilseniz zaten yeni doğan döneminde bile kullanmamanız gerekir. Özensiz dikişler ve ince bir kumaş, sadece ağırlıktan değil; yıkanmaktan bile aşınabilir ve bebeğiniz için tehlike oluşturur.

A young mother carries her baby in the traditional Chinese style, Image by © Dean Wong/CORBIS.

Slingle ilgili genel kültür: Bebek taşıma; Güney Amerika, Asya, Afrika gibi geleneksel- Batı’nın iddiasına göre ilkel-toplumlarda görülüyor. Çocuk doğduğu andan itibaren annesinin memesinde, sırtında, kucağındadır. Kendine ait ayrı bir odası yoktur. Annesiyle uyur. Gün içerisinde anne tarlada çalışır, bebeği de bir bez parçasıyla sırtına bağlanmıştır. Anne eminim çok yoruluyordur ama huzur içindedir çünkü bebeği daima onunladır.

Her ne kadar modern, gelişmiş Batı, çocuğun anneyle bu kadar üst üste yaşamasının zararlarında bahsetse de (bana göre kocaman bir zırva), çocuğumun 7/24 benimle olmasının, anne-baba ile beraber uyumasının kötü bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Koray tam tersine oldukça mutlu, seven, sevildiğini bilen bir çocuk. Yeni doğduğu andan itibaren ihtiyacı olan iki şey var: sıcacık bir kucak ve anne sütü. O yüzden alın bebeğinizi taşıyabildiğiniz kadar sling ile taşıyın! Sütünüzü ondan eksik etmeyin ve daima ona gülümseyin!