SlingoMom olarak bebek taşıma ve özellikle de slinglerle ilgili daha sık yazı yazmam gerektiğini biliyorum. Koray’ın 3 yaşına yaklaşması ve 15 kilo civarında olmasından dolayı slingleri rafa kaldırdık. Bazen gözüne takılıyor ve zorla takmaya çalışıyor. Bizimki her ne kadar hareketli bir velet olsa da anne kuzusu işte. Anne kucağında olmak başka bir şey.

Bana gelen ve bebek taşıma hakkında bilgi talep eden maillere dayanarak sling güvenliği hakkında bir yazı daha yazmak istedim.

Sevgili Anneler ve Babalar,

Bebeklerinizi ve küçük çocuklarınızı güvenle herhangi bir sling ile taşıyabilirsiniz. Önemli olan doğru slingi seçmek ve uyarıları dikkate alarak kullanmak.

1. Bebeğinizin ayına/yaşına ve kilosuna uygun bir sling seçin.

2. Slingi doğru taktığınızdan emin olun. Varsa tokası, fermuarı kapanıp kapanmadığını kontrol edin. Slingo ve benzeri Mei-Tai ürünleri kullanırken kuşakların iyice sıkı olduğundan ve açılmayacak şekilde bağladığından emin olun.

3. Bebeğinizin yüzünün kapanmadığından emin olun. Kullandığınız süre boyunca da sık sık kontrol edin. Bebek taşıyıcıları kullanıcılar için özgürlük demektir. Bebeğiniz kucağınızda güvendeyken elleriniz özgürdür ancak bebeğinizin kucağınızda veya sırtınızda olması tam olarak kontrol altında olduğu anlamına gelmez.

4. Hangi sling içinde olursa olsun, bebeğinizin çenesinin göğüs kafesine doğru yuvarlanmaması gerekiyor. Böyle bir durum varsa ya ürün büyüktür ya da siz bebeğinizi doğru yerleştirmemişsiniz demektir.

5. Bebeğinizin yüzünün nefes almasını engelleyecek şekilde kapanmadığından emin olun.

6. Sling kullanırken koşmayın, zıplamayın veya diğer spor faaliyetlerini yapmayın.

7. Araba kullanırken asla ama asla sling ile bebeğinizi taşımayın. ”İki dakikalık yol, bir şey olmaz” demeyin.

8. Yazın bebeğinizi sling ile taşırken kalın giydirmeyin.

9. Özellikle bebeği sling ile sırtınızda taşırken nereye ve nelere uzanabileceğini kontrol edin.

10. Sling ile taşıyor olmak ile kollarınızda taşıyor olmanız arasında hiç bir anlamda fark yok. Hem güzel bir his hem de her şartta güvenliğini kontrol etmelisiniz.

11. Slingo DROP gibi ‘pouch’ slinglerle 8-9 aydan sonra bebeği yanda bel üzerinde taşımak çok keyiflidir ancak yine de elinizle daima sırtına destek olmalısınız.

12. Slingi ilk defa kullanmadan önce uygun boyutlarda oyuncak bir bebek veya yumuşak bir oyuncak ile denemeniz en iyisi.

13. Slingi kullanmaya iyice alışana kadar bir yatak veya koltuk kenarında takın. Böylece kendinizi daha güvende hissedersiniz.

14. Alacağınız ürünün yıkanabilir olmasına dikkat edin. Çünkü sık sık kirlenecektir.

15. İlk kez kullanacağınız zaman bebeğinizin keyifli olduğu bir anını tercih edin. Bazı bebekler ilk anda hoşlanmayabilir, en iyisi hemen evin dışına çıkmaktır. Örneğin slingi takıp her seferinde yakınlarda bir markete gidebilirsiniz. Böylece bebeğiniz sling=sokak olarak öğrenecektir.

Bebek taşıma pusete ve otomobil koltuğuna asla alternatif değildir. Her birinin kullanım alanları ve kolaylığı vardır. Sling ile bebeği taşımak her şeyden önce aranızdaki bağın çok daha kolay ve derin bir şekilde kurulmasını sağlayacaktır.

Her bebek kucakta olmalı!

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

10 Comments

 1. Hayırlı günler,
  Yakın bir zamanda iki oğlumla birlikte hacca gideceğiz inşallah. Oğullarımdan biri 3.5 yaşında diğeri ise şu an 7 aylık . Özellikle küçük olan için bir siling almayı planlıyorum.Küçük oğlum biz gidene kadar 9 aylık olacaktır. Hacda yürüyerek uzun mesafeler katetmek durumunda kalacağız malum.Hangi sling tipi bizim için en uygun olur? Ben tam olarak karar veremedim. Lütfen bana bu konuda yardımcı olun.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler…

  1. Aycan Hanım,
   Sizin için en ideal ürün Slingo HUG. 9 aylık bir bebeği uzun süre ve rahat bir şekilde en mükemmel şekilde HUG ile taşırsınız.
   Ürün detaylarını http://www.babyslingo.com'da bulabilirsiniz. Ya da kısaca
   http://www.babyslingo.com/urunler/slingo-hug/
   http://www.babyslingo.com/urunler/slingo-hug/hug-dizayn/
   http://www.babyslingo.com/urunler/slingo-hug/slingo-hug-nasil-kullanilir/
   adreslerine göz atın.
   Aklınıza takılan sorularınız olursa bana her zaman ir@slingomom.com‘dan ulaşabilirsiniz.

   Sevgiler,
   Irem

 2. İrem hanim merhaba sıkı takipcilerinizden olarak bir sorum var bu slingler ile alakalı.kızım 14 ayliksuan ikincimiz yolda.minik doğduğunda kızım 21 ay civarında olacak.kızım çok gazliydi ve ben onu hep kucağımda gezdirirdim 24 saat,bilseydim kesinlikle sling alırdım evdeki kanguru markalı olmasına rağmen hiç rahat değil açıkcası.soru su ki yenidogana kullanabileceğim en iyi sling hangisi olur drop mu hug mı?ayrıca drop alırsam max.kaç kg’ya kadar ne kadar süre kullanabilirim acaba?şimdiden çok teşekkürler…

  1. Ayşegül,
   Yeni doğan bebeği HUG ile kucağında dizleri karnına çekili şekilde taşıyabilirsin. Bebek büyüdükçe bacaklarını açınca klasik pozisyonda taşırsın. Bel-sırt ve boyun ağrısı yaşamadan gün boyu bebeğin koynunda olur :)
   DROP yeni doğanı taşımak konusunda iyidir ama kısa sürelidir ve kucak pozisyonunda taşır. DROP’u bebeğin 6-7 aylık olduktan sonra yanda belinin üzerinde kullanabilirsin. Yazıdaki fotoğrafta Koray 22 aylıktı DROP’un içinde.
   Ben HUG ile 2 senemi geçirdim. En son 3 günlük Almanya gezisinde puseti almayı unuttum ve HUG ile 2.5 yaşına yaklaşan 13-14 kiloluk oğlanı taşıdım ama o kilo sınır oldu benim için.
   Ürünlerin taşıma kapasitesi çok yüksek de annenin değil malesef :)

   Sevgiler,

 3. İyi gunler bes aylik bebegim ile umreye gidecegiz insAllah. Orda rahat sekilde tasimak icin hangi slingi onerirsiniz

  simdiden tsk ederim.

 4. Merhaba
  Oglumuz 48 gun once aramiza katildi. Bana hangi tip slingi onerirdiniz
  Sevgiler
  Asli

  1. Aslı Merhaba,
   Öncelikle tebrik ederim :)
   Slingo Wrap ile 4-5 aya kadar rahat edersiniz. Daha sonra ise uzun süre kullanmak için Slingo HUG öneriyorum.

 5. Merhaba,
  bebeğim 11 haftalık 4 hafta sonra tatile gideceğiz .
  şu anki boyu 58 cm, kilo 5200 gr.
  wrap kullanmak zor gibi sanki bebeğim slingo hug içinde rahat edebilir ? yoksa wrap mi önerirsiniz ?
  slingo hug gövdesi kaç cm bebeğim içinde küçük mü kalır ?
  teşekkürler?
  yazın wrap kullanmak zor mudur ?

 6. Merhaba, benim aklıma takılan bizimki kış bebeği olduğu için (Henüz 20 günlük) ben bebişimi kalın paltonun üzerine giyip taşıyabilecek miyim? Resimler hep bahar ve yaz çocukları, kış için özellikle tavsiye edebilceğiniz bir model var mı? Evde kullanmak için klasik wrap ya da slinler uyun ama dışarıya çıkmak için uygun mu bilemedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Leave a Response