Demin bir arkadaşımdan Slinglerle ilgili bir mesaj aldım. CNN.com’un haberine göre Amerika’da ünlü bir bebek ürünleri markasına ait slingler yüzünden bebekler ölüyormuş. Türkiye’deki haber sayfaları ise daha da ileri giderek olayı genellemiş ve abartarak Amerika’da slinglerin yasaklandığını yazmışlar. Haber aslında eski. Daha doğrusu sık sık aynı haber tekrarlanıyor. Adı geçen marka INFANTINO. Bebek taşıma ürününün adı da Slingrider. Bebeklerin bunun içinde nefessiz kalma tehlikesi yaşadıkları, hatta öldüklerine dair haberler geçen seneden beri Amerika’da konuşuluyor. Bu konuyla ve bu markayla tecrübem olduğu için paylaşmak istedim. Çünkü haberi okuyan ve sling kullanan hatta Infantino marka kullanan biri paniğe kapılabilir. Yasaklanma tabi ki yok. Amerikan Tüketici Ürünleri Güvenliği Komisyonu konuyla ilgili dikkat çekici bir rapor hazırlamış. Bunun üzerine Infantino da slinglerini geri çağırıyor. Yerine alternatif başka bir taşıma ürünü veriyor. Infantino SlingRider modeli bizim ilk slingimizdi. Koray 2 aylık olunca içine sığamadı ve biz de bunun üzerine kendi slingimizi tasarlamaya karar vermiştik. Ancak ölümle burun buruna gelmek gibi bir durum olmadı. O kadar saçma ki anlatılanlar. Eğer taşıyıcının, herhangi model bir bebek taşıyıcısından bahsediyorum, dikişleri, kumaşı, varsa aksesuarları sağlamsa ve bunlardaki herhangi bir üretim hatasından kaynaklanan tehlike arz eden bir durum yoksa geri kalan tüm sorumluluk anneye (veya taşıyıcıyı kullanana) aittir. Yapılması gereken bebeği doğru yerleştirmek, ağzının yüzünün kapanmadığından emin olmak ve sık sık kontrol etmek. Bebeğin yüzü tamamen annesinin bedenine dönük olursa elbette nefes almakta zorlanır. Ürünün kenar kumaşları ağır olduğu için bebeğin yüzünün kapanması gibi bir iddia o kadar komik geldi ki okuyunca. Her ne şartta olursa olsun, bebeğin güvenliği annenin sorumluluğundadır. Ana-kucağındaki bebeğinizin üzerine örttüğünüz battaniye yüzünü kaptırsa ve siz kontrol etmezseniz, ellerini, kollarını, başını kontrol edemeyen yeni doğan bebeğiniz nefessiz kalacaktır. Kısacası, konu bebek ve çocuklarsa işi şansa bırakmadan her an kontrol etmek gerekiyor.

Hürriyet.com.tr’de de çıkan haberin aslı: http://www.cnn.com/2010/CRIME/03/24/baby.sling.deaths/index.html?hpt=T2

Amerikan Ürün Güvenliği Komisyonunun konuyla ilgli yayınladığı rapor: http://www.cpsc.gov/cpscpub/prerel/prhtml10/10177.html

Slingo Hikayelerinden konuyla ilgili okunması gereken bir başka yazı:

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

2 Comments

  1. Merhaba,
    Bebeğim şu an 3 aylık ancak prematüre doğduğu için 3,5 kiloya yeni ulaşabildik. 25 gün kuvezde kaldı. Doğal olaral sürekli kucak istiyor. kanguru haricinde bebek taşıma ürünlerini internette tesadüfen keşfettim ancak detaylı bilgi için araştırmaya zamanın hiç olamıyor tahmin edersiniz. Lütfen bana yardımcı olun. Hayal ettiğim gibi bir ürünse bebeğimi vücuduma sarıp işime gücüme bakabilirim, hatta dışarı çıkabilirim diye düşünüyorum. Netteki fotoğraflar hep başını tutabilen biraz büyük bebekler ile çekilmiş. Bana şimdi gerekiyor, kullanabilir miyim? Babası da kullanabilir mi acaba, çünkü kendisi 90 kilo :) Almadan önce deneyebilme şansım var mı? Sitenizi detaylı inceleyemedim. Belki bu soruların yanıtı var. Bu orijinal ürün sanırım biraz pahalı. İkinci eli var mıdır? Ben yapabilir miyim?
    Teşekkür ediyorum, sevgiler

Leave a Response