Koriş aslında doğduğundan beri geziyor.  Etrafımda çok duydum ve de gördüm bebeklerini 40’ı dolmadan dışarı çıkartmayanları. Eleştirmek de istemiyorum belki mantıklı bir açıklaması bile olabilir araştırıldığında ama bana göre her şekilde anlamsız geliyor. Gerekli koşullar -güvenlik ve iklimin gerektirdiği kıyafetler,  sağlandığında bebeğin dışarıya çıkartılıp temiz hava almasında nasıl bir sakınca olabilir. Elbette 1000 kişinin gezdiği, soluduğu kapalı ortamlardan, alışveriş merkezlerinden bahsetmiyorum. Pusete veya mümkünse sling’e koyarak bebekle rahatlıkla yürüyüşe çıkılabilir. Bu anneye de o kadar iyi geliyor ki üstelik bebek, sling içinde annesine yakın pozisyonda olduğu için de son derece rahat ve huzurlu. Biz New York’ta hava 8 derece olunca ”aa biraz ısındı hava” diye sevinip kendimizi sokağa atıyorduk yeni doğmuş bebekle. Koriş bir şeyin farkında mıydı? Hayır ama temiz hava soluyordu.

Türkiye’ye döndük, durmak yok yola devam. Bursa,İstanbul derken İzmir ve Çeşme de varış noktalarımızın arasında katıldı. Kalabalık aile olmanın yararlarını insan bebeği varken o kadar iyi anlıyor ki, tabi annenin düzenini bozmayan bir kalabalık aile. Bizim ailenin yarısı İzmir’de olunca ve Koriş’in hasretiyle yanıp tutuştuklarından oraya gittiğimizde Koriş’i sadece uyutmam ve emzirmem için veriyorlar  bana.

Geçen yazımız aslında Nisan’dan itibaren İstanbul-Çeşme arasında geçti. Uçakla, arabayla derken Koriş iyice gezginci oldu. Babamız bizimle gelecekse arabayla gittik ancak ben İstanbul’dan kaçak yolcu şeklinde son anda karar verince gitmeye uçak harika oluyordu. Tek sıkıntı Koriş, valiz, benim el çantam, Koriş için yol çantası, puset derken tek başıma nasıl altından kalkarım diye kara kara düşünüyordum. İlk sefer yeni model Slingimizi kullandım. Puset katlı bir şekilde bir elimde, Koriş sling içinde, sırt çantası, bilgisayar çantası derken seyahatim fena geçmemişti ama Ergo Baby ile çok rahat edemedim. Kollarımdan kayıyordu sanki. Bu gidiş gelişler sırasında ”mompreneur” olayım kendi slingimi yaratayım dedim. Tekstilci bir aileye sahip olunca insanın kafasında hemen kumaş-aksesuar-atölye-dikim gibi konseptler yerine kolayca oturuyor.

Yapılacak ilk iş kumaş seçimi. %100 pamuklu olması gerekiyor. Tüm slingler pamuklu mu derseniz, değil ama ben de bir anne olarak bebeğimi doğal pamuktan bir kumaş için taşımayı tercih ediyorum. Sonra dokuma kumaş olmalı ki bebeğin ağırlığı ile kumaş sarkmasın. Ardından da uzak doğu tarzını en iyi şekilde yorumlayacak ve ürünü geliştirecek birine ihtiyacım var: Kocama. Ben çiziyorum ne istediğimi söylüyorum, o da bulduğumuz kumaşlardan numuneler yaptırıyordu. Koriş’in görevi en önemlisi. Her yeni ürünü deniyordu (!) Bu arada ben de ”pouch” sling de yapalım. Benim gibi Türkiye’deki diğer anneler de bebekleriyle daha güzel zamanlar geçirsin, dışarıya daha çok çıksınlar istedim. Tabi mesailer ikiye katlandı. Bu arada kalın dokuma kumaşımı da buldum ve ilk gerçek numunelerimizi yaptıktan sonra toplum içine çıktık Koriş ile nereye mi? Alaçatı pazarına. 4 saatlik pazar gezmesi sonunda belimde-sırtımda ağrı falan yoktu. Koriş sıkı ve sağlam bir şekilde kucağımdaydı ve yaklaşık 2 saat uyudu. 8 aylık bir bebek ile 4 saat ayakta bu şekilde gezmek mucize gibiydi. Bizim sling’in en önemli özelliği kuşaklarla bağlanıyor olması. Bebeğin ağırlığına, pozisyonuna ve sizin rahatınıza göre bebeği kucağınıza bağlayarak sabitliyorsunuz. İlk testlerden başarıyla geçmiştik. Artık kendimize ait bir bebek taşıyıcımız vardı ve sıra markalaşmaya gelmişti.

Resimlerini merak ediyorsunuz değil mi? 2. Kısımda resimlerle birlikte hikayenin gerisini ve markayı anlatacağım.