Bebeklerini sling ile taşımak isteyenlerin kafasında bir sürü soru var çünkü sling alıştığımız kanguru ile taşımaktan farklı bir stile sahip. Doğal olarak da anneler de;

Acaba doğru mu yapıyoruz?

Bebek rahat mı?

Fiziksel olarak zararlı mı?
Bacakları çok mu ayrık?

Kucağa alışır mı?

Yüzünün dışarı dönük olması gerekmez mi?

Çocuk sırtta taşınır mı?

Ana kucağı daha sağlıklı değil mi?

… gibi bir sürü soru soruyorlar. Ve bazıları da eleştirel bakış açısıyla burun kıvırıyorlar slinglere.

Son günlerde mail yağmuruna tutuldum. Hem slingleri merak ediyorlar, hem de endişe ediyorlar bu taşıma şeklinden. Çoğu anne klasik bir kanguruya zaten sahip. Benim, Hülya, Blogcu Anne, Pratik Anne ve aklıma gelmeyen bir sürü slingci annenin yazılarına denk gelmişler ve akıllarına girmiş sling mevzu ama emin olamamışlar. Herkese tek tek cevap veriyorum elbette ama bir de blog yoluyla bilgi vermek istiyorum.

Slingler çeşit çeşit elbette. Kelime anlamı ise basitçe bir kumaş parçası ile bebeği taşımak. Kültürden kültüre değişiklik göstermiş ama genel bakış açısı bu. Çocuk annesinin bedenine en doğal pozisyonda sarıp sarmalanıyor. Gün boyu annesi ile yakın temasta ve işin ilginç tarafı bebek, kalça gelişimi açısından da en doğru pozisyonda oluyor.

Başını dik tutabilen bir bebeği belinizde taşımaya kalktığında kendisi hemen ayaklarını açar ve size dolar.

Taşıyıcıların da yapması gereken bu hareketi desteklemek.  Çocuklar 1 yaşına gelene kadar kalça eklemleri gelişmeye devam ettiği için pozisyonu, taşıma şekli çok önemli. Bebeğin dizlerinin kalçasından daha yukarıda olması gerekiyor. Uzmanlar buna kurbağa veya M pozisyonu adını veriyorlar. Dizler açık şekildekarına çekili. İlk 4-5 ay bebek bu şekilde taşınıyor. 5 aydan itibaren ise oturur şekilde yine dizler kalça ile aynı seviyede veya biraz daha yukarıda, ayaklar açık olarak taşınmalı. Klasik kangurularda ise bebeğin ayakları aşağı sarkar, ‘kasıklarından asılı’ şekilde taşınır. Bu da bebeğin kalçasına daha fazla baskı olmasına neden oluyor. Zaten bu yüzden, ”bu tip kanguruları günde 2-3 saatten uzun süre kullanmayınız” diyorlar. Çünkü çocuğun kalçasını rahatlatan, destekleyen bir taşıma şekli değil.

Sling, bebeğin bacaklarının 90 derece hatta mümkünse daha fazla kaldırmasına olanak sağlamalıdır.

kasıklarından asılı şekilde, ayakları sarkık taşınan bebek bir de anneye dönük olunca kalçaya daha da fazla baskı oluyor.

Bebeğin bacaklarının aşağıya doğru nerdeyse dümdüz sarktığı ürünler, kalçaya yeterli destek vermiyor. Üstüne üstlük bu tip taşıyıcıları bir de yüzü size dönük kullanmaya kalkarsanız, sizin bedeniniz bebeğin bacaklarına ve dolayısıyla kalçasına hafif de olsa bir baskı uygulayacağı için bacakları kalça eklemlerinden itibaren dümdüz şekilde taşınacaktır. Bu da tavsiye edilmiyor.

Evet çoğu anne kanguruları senelerdir bu şekilde kullanıyor. Sorun yaşamadıklarını söylüyorlar. Ancak burada üzerinde durmak istediğim nokta şu: eminim ki klasik kanguruları kullanan hiç bir anne ve de bebeği gün boyu o şekilde gezmek istememişlerdir. Bebek de anne de belli bir süre sonra durumdan rahatsız olmaya başlarlar. Slingin farkı burada. Slingci anneler ve bebekleri gün boyu keyifle gezerler. Yatar, kalkar, uyurlar hatta. Bebeğin şikayeti olacağını hiç sanmıyorum. Önemli olan size ve bebeğinize en uygun slingi seçmek.

Bir diğer konu ise sling içinde bebeğin annesine dönük olarak taşınması. Anneler zannediyor ki, çocuk dışarıya dönük olmazsa sıkılır ağlar. Oysa tam tersi geçerlidir. 2-3 aylık bir bebeğin, onun hiç tanımadığı, tamamen yabancı yüzlerin, seslerin olduğu bir dünyaya değil annesine ihtiyacı vardır. Annesinin güvenli kollarında, tam kalbinin üzerinde,  sütünün kokusunu alarak büyümeye ihtiyacı vardır.

Hala tam olarak emin olamayan anneler için bir başka bilgi daha geliyor: Ülkemizde, bebeklerde kalça çıkığı özellikle köylerde sık görülüyormuş. Yapılan araştırmalar sonucu anlaşılmış ki yeni doğan bebekler ayakları zorla, dümdüz hale getirilip sıkıca kundak yapılıyor. Çocuğun kalçasını hareket ettirme, doğal pozisyonuna geçme şansı yok. Bu şekilde uzun süre kundaklanan bebeklerde kalça çıkıkları görülüyormuş. Peki kalça çıkığı olan bebekler nasıl tedavi ediliyor? Hangi pozisyonda bebek sabitleniyor?

Bacakları iki yana ayrık, en az 90 derecelik bir açıyla sabitleniyor hatta bazı durumlarda alçıya alınıyormuş. Size de slinglerin taşıma şeklini anımsatmıyor mu? Ancak unutulmaması gereken noktalar yok değil. Piyasada bir çok kanguru markası ve çeşidi olduğu gibi sling çeşitleri de bir o kadar çok. Annenin ve bebeğin hem fiziksel özelliklerine hem de karakterlerine göre en doğru taşıma ürününün seçilmesi gerekiyor. Ürünlerin kumaşının sağlam ve kalın olduğuna yani ağırlığı taşıyabilecek özelliklerde olmasına dikkat etmelisiniz.

Kaynaklar:

http://continuum-concept.org/reading/spinalStress.html

http://berekadraagdoek.biedmeer.nl/Webwinkel-Page-42642/Informatie-over-Bereka.html

http://www.saglikbilgisi.com/haber/Kalca-cikigina-sebep-olan-uygulamalar/8405