Balık yemeyi çok seviyoruz ailecek. Sarp denizden çıkan her şeyi yiyebilen bir adam. Ben pek öyle değilim. Kabuklulardan çok haz etmem mesela ya da ıstakoz, yengeç istemem kalsın. Ben balık severim. Koray katı gıdaya geçtiğinde en çok severek yediği besin balıktı. 2 yaşından 4 yaşına kadar ise ağzına koymadı balığı. Anlamadım neden. Sonra yeniden keşfetti şimdi kendisi istiyor, ¨somon yiyelim bu akşam¨ diyor. Geçenlerde yine istekte bulununca aklıma uzun süredir yapmadığım zencefilli somon geldi. 

Zencefil özellikle taze olan son bir senedir her zaman elimin altında. Soğuk algınlığı mı yap bir çay, öksürük mü var koy balın içine bir kaşık iç. Sonra salata soslarına da ekliyorum ama benim favorim bu aralar somon üzerine döktüğüm zencefilli ballı sos. 

Öncelikle tazecik somon filetolarınızı derisi üzerinde kalacak şekilde satın alın. Fırını 220 dereceye ayarlayın. Hazırladığınız ızgarayı hafifçe yağlayın ve derileri altta kalacak şekilde somonları üzerine koyun. Ben mutfakta mümkün olduğunca daha az koku olsun diye fırın tepsisinin içine su koyuyorum üzerine de ızagarayı yerleştiriyorum. Fırına böyle koyunca balığın yağı suya aktığı ve yanmadığı için duman veya koku pek olmuyor. 

Zencefilli sos için:

1 yemek kaşığı zeytinyağ

1 yemek kaşığı bal

2 yemek kaşığı elma sirkesi (bende elma sirkesi yoktu pirinç sirkesi vardı onu kullandım) 

yarım yemek kaşığı taze zencefil rendesi

Hepsini bir kapta karıştırın ve somonların üzerine bolca sürün, tuz ve taze çekilmiş karabiber serpin ve fırına verin. Yaklaşık 15 dakika sonra üzerlerini kızarınca fırından çıkarıp bir servis tabağına alın ve kalan zencefilli karışımdan dökün. Tabi eğer kaldıysa, ben hepsini balıkların üzerine sürmüştüm bile. 

slingomom_zencefillisomon

 Afiyet Olsun!