Aslında tüm tarif başlıkta yazıldığı gibi.

IMG_7450

1 su bardağı yulaf ezmesine iki adet muzu ezip ekliyorsunuz. Çatalla karıştırdıktan sonra istediğiniz şekli verip 180 derece fırında 15 dakika pişiriyorsunuz. Sonra da soğuduktan sonra miniğinizin eline veriyorsunuz kemirsin, diş etlerini kaşısın, oyalansın.

Ben kare derin olmayan bir kalıbın dibine döktüm malzemeyi. Çok kalın yapmadım ki ince ince kemirebilsin Alin. Piştikten sonra da elinde rahatça tutabilmesi için de ince uzun kestim. İsterseniz yulaf tanelerini küçültmek için mutfak robotunda çekebilirsiniz. Ben yapmadım. Alin küçük küçük kemirdiği için gerek kalmıyor. 

Hepsi bu :) 

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

6 Comments

  1. tarifi gördüğüm gibi denedim 7 aylık bir kızım var ve dişleri çok kaşınıyor. Ancak eline verip kemirmesini sağlayacak kadar sert bir bisküvi elde edemedim. muzdan dolayı yumuşak oldu. hatta fırına vermeden bir miktar daha yulaf ekledim ama yine sert
    olmadı. ağzına aldığında büyük bir parça rahatlıkla koparabilir. neyi yanlış yaptım acaba:) ?

    1. Meltem Merhaba,
      Çok kıtır kıtır bir bisküvi olmuyor zaten ama ucundan ısıra ısıra yiyebiliyor. Bir bardak yulafa bir yerli muz koymayı dene istersen. Bir de fırından çıkarınca altı yumuşak kalıyorsa çevirip 5-6 dakika daha diğer yüzünü pişirebilirsin.

Leave a Response