Son günlerde hangi İngilizce tatlı tarifine baksam karşıma sweetened condensed milk çıkıyor. Türkiye’de marketlerde hazır satılmıyor, zaten tam Türkçe karşılığı da yok ama şekerli süt konsantresi demek yanlış olmaz sanırım. En sonunda bugün evde kendim yapmaya karar verdim. Süt tozu ile kolay tarifler var ama ben süt tozu da kullanmak istemediğim için uzun süren yolu tercih ettim. Aslında yapımı çok zor değil, malzemeler basit. Süt, şeker, tereyağ ve vanilya.

375 gr süt

150 gr şeker 

3 yemek kaşığı tereyağ

1 paket vanilin

Önce süt ile şekeri bir tencerede orta ateşte sık sık karıştırarak işe başlıyorsunuz. Sütün üzerinde buharı gördüğünüzde ateşi hemen biraz daha kısın. Şeker tamamen eridiğinde ise mümkün olan en kısık ateşte sütü bırakın. Gidip gelip karıştırabilirsiniz yoğunluğuna bakmak için. Burada amaç sütün içindeki suyun buharlaşmasını sağlamak. Çok kısık ateşte yaklaşık 2 saatte süt yarı yarıya azalıp konsantre hale gelmiş oluyor.

Bundan sonraki adım süzmek. Süzdüğünüz konsantre sütün içine tereyağ ve vanilyayı da ekleyip tel çırpıcıyla iyice karıştırın. Soğumaya bırakın.

Ve pastalar, tatlılar, içecekler için şekerli süt konsantreniz hazır.

photo 2