Bundan birkaç hafta önce televizyonda yine bir yemek programı seyrederken spiral dilimleyici ile tanıştım. Çok işime yarar mı bilemedim ama nedense istedim. Programdaki uzun ve ince dilimlenmiş kabakları ben de yapabilmeliydim. Nereden temin ederim diye araştırırken kocamın yurt dışına iş gezisi ortaya çıktı ve gelirken bana getirdi ve sonunda haftalardır peşine düştüğüm spiral dilimleyicime kavuştum.

Aslına bakarsanız bu aletle yapılacaklar sınırlı. Kabak, havuç ve salatalık dışında kullanmak pek mümkün değil ama bunlarla yapılanlar da bence harika. Yaptığım ilk tarif elbette Kabak Spagetti oldu. Hem de fesleğen soslu hem de çiğden.

Ben kabakla yemek yaparken de 1-2 dilim çiğ çiğ bayılarak yerim, Koray da yer üstelik.

Malzemeler:

3-4 kabak

1 demek fesleğen

3-4 diş sarımsak

tuz

taze çekilmiş karabiber

zeytinyağ

limon

 

Önce buzlu su dolu bir kap hazırlıyorsunuz. İçine tuz ve limon suyu ekliyorsunuz.

Sonra da spiral dilimleyicinin ince kısmıyla ile 3-4 kabağı dilimliyorsunuz.

 

slingomom_kabakspagetti

slingomom_kabakspagetti

Kabaklar buzlu suda beklerken fesleğen sosu hazırlayabilirsiniz.

Fesleğen yapraklarını, sarımsak, zeytinyağ, limon suyu, tuzu mutfak robotunda veya blenderdan geçirin. Kabakları süzün ve bir başka kaba alın. Üzerine fesleğen sosu dökün en son da taze karabiber serpin. İşte size tazecik, inanılmaz lezzetli bir salata. Bence. Bizce. Ailecek bayıldık, en çok Koray yedi.

slingomom_kabakspagetti

Bu tarifi yapmak için spiral dilimleyici almak şart mı? Elbette hayır. Kabakları elde o kadar ince doğramak çok zor ama aklıma sonradan geldi büyük metal rende de benzer lezzeti ve görselliği yakalamaya yardımcı oluyor. Denedim oradan biliyorum.

Rendenin iri kısmını kullacaksınız ve rendeyi yatay kullanacaksınız. Böylece kabakları uzun ince şekilde doğrayacaksınız. Tamam bir spagetti gibi insanı şaşırtmıyor ama aynı tadı veriyor.

IMG_5614

Afiyet olsun!

 

* Spiral dilimleyici mutfak gereçleri satan mağazalarda bulunabiliyormuş. 

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

3 Comments

 1. Merhabalar: bende bu ürünü yeni aldım ama büyük kabak ya da havuç mu gerekiyor benimkiler kesik kesik çıktı kullanılışını anlatabilir misiniz

  1. Merhaba,
   Benim kabakların bir kısmı irice bir kısmı değildi. İri olanları tam ortaladım ama diğerlerini bıçağa daha yakın tuttum ve çevirmeyi hiç bırakmadım. Eğer durup durup çevirirseniz spagetti olmuyordur diye tahmin ediyorum. İlk fırsatta video çekeceğim ürünle ilgili zaten.
   Sevgiler,
   irem

Leave a Response