Ispanağı 10 yaşından sonra sevmiş biri olarak şimdi ne kadar çok yediğime hatta çiğ çiğ suyunu içtiğime inanamıyorum. Kışın yemek yapmakta zorlandığım gerçeği de ortada. Ben de herkesin sevdiği malzemeleri değişik formüllerle sofraya getirmeye çalışıyorum.

Örneğin şimdi paylaşmak istediğim tarif için peynirli ıspanak harcını hazırladıktan sonra milyöf yapraklarını muffin/sufle kalıplarına yerleştiriyorsunuz sonra da fırında pişiriyorsunuz. Bu kadar basit ama oldukça lezzetli. Gerekli malzemelere gelince:

Milföy hamuru (Bu tarif için yaklaşık 8 adet hamur gerekiyor)
Bir su bardağı donmuş, doğranmış ıspanak
2-3 diş sarmısak
2 yemek kaşığı süzme yoğurt (Ben bazen 1 yemek kaşığı süzme yoğurt, 1 yemek kaşığı krema kullanıyorum)
3 yemek kaşığı krem peynir (Ben PINAR Beyaz kullanıyorum)
1 bardak rende kaşar peynir
tuz, karabiber

Fırını 200 dereceye ayarlayın.

İlk olarak neden donmuş ıspanak? Bunun gibi tarifleri tam uygulamak için ıspanağı hesaplamakta zorluk çekiyordum önceleri. Bir bardak doğranmış ıspanak 1 bağ mı eder? Yarım kilo mu eder? Deneye yanıla, birkaç kişinin de önerisiyle önceden doğrayıp buzluğa attığım birkaç paket ıspanağım her zaman oluyor artık. Bir su bardağı donmuş ve doğranmış ıspanak da yaklaşık yarım bağ belki biraz fazlaya denk geliyor.

Sarımsakları ezip zeytinyağında biraz çevirince tencereye ıspanakları ekleyin. Zaten hemen pişiyor. Ocaktan alıp soğumaya bırakın.

Bu arada bir kapta diğer malzemeleri karıştırın ve soğumuş ıspanağı ekleyin.

slingomom-peynirli-ispanak

Milföy hamurlarının yumuşadığından emin olun çünkü elimizle biraz sağını solunu çekiştirip kalıbın içine bastırarak yerleştireceğiz. Sonra da iç malzemeyi döküp önceden ısıtılmış fırında 20-25 dakika pişmeye bırakıyoruz.

IMG_5893

IMG_5894

Benim kalıbım biraz kalınca bir silikon malzemeden yapılmış olduğu için üstü kızardığı halde alt kısmı hafif çiğ kalıyor 20 dakika yetmiyor hatta bir 15 dakika daha fırının en alt rafına indirip pişiriyorum. Aslında yapmam gereken eskisi gibi metal bir kalıp almak. Zaten daha çabuk ve daha güzel pişiyor her şey ve silikon kalıplar sandığım kadar pratik olmuyor hiçbir zaman.

Afiyet Olsun!