Günlerdir dilimden düşmeyen Nutella cheesecake tarifi huzurlarınızda. Ben biraz tarifle ilgili araştırma yaptım. Kimi nutella’yı krema ile kimi de krem peynirle karıştırmış. Hatta krem şanti ile yapan da var. Şanti kullanmak istemedim. Krema ve krem peynir ile yaptım. 1 kaşık da süzme yoğurt koydum. 

Bir büyük pasta yapmak isterseniz kelepçeli kalıp kullanabilirsiniz ama bence küçük küçük ikram etmek daha keyifli olmalı. Onun için de ya derinliği çok olmayan kaseler kullanın ya da varsa mini kelepçeli kalıplarda yapın. 

Malzemeler:

2 paket bisküvi
100g tereyağ
1 çay kaşığı vanilya özütü
2 paket krem peynir (oda sıcaklığında)
1 kaşık süzme yoğurt 
1 çay bardağı pudra şekeri 
100 gr yani yarım kutu krema
400 gr’lık 1 kavanoz evet evet 1 kavanoz Nutella

Yapılışı:

* Elbette önce tabanını hazırlanacak. Bisküvileri ezip tereyağ ile karıştırın ve kalıbın dibine bastırıp şekil verin. Ardından da buzdolabına kaldırın. Eğer dışarıda bekletirseniz tereyağ eriyeceği için taban dağılır. Ben bu sefer paket bisküvi kullanmak yerine Koray’a geçenlerde yaptığım kurabiyeleri kullandım. Kurabiyeleri ezip, biraz kahverengi şeker ve azıcık tarçın ile tavada kavurdum. 

Typic

 

* Tabanı, buzdolabında soğuturken gelelim krema kısmını hazırlamaya. Nutella kullanmak için sabırsızlanıyor insan.

* Krem peynirleri pürüzsüz hale gelinceye kadar çırpın. Yoğurdu ekleyin çırpmaya devam edin. Daha sonra pudra şekerini ekleyin. 

* Pürüzsüz bir karışım olunca krema ile vanilyayı koyun.

* Ve sonunda sıra geldi Nutella’ya. 

IMG_5971

* Bütün malzeme iyice karışınca buzdolabındaki bisküvi tabanının üzerine dökün ve tekrar buzdolabına koyun. En az 2-3 saat bekletin. Ben cheesecake’leri servis etmeden bir gece önce yapıyorum. Bence ne kadar çok beklersen o kadar güzel oluyor tadı.

İşte pişirmeden bir tarif daha. 

IMG_5976

İnsan koca kavanoz Nutella’yı boşalttığına inanamıyor. Elbette tadı çok güzel ama dediğim gibi daha küçük porsiyonlarda sunmak daha iyi bir fikir bence. Bir de kocam, krema kısmının daha ince olması gerektiğini söyledi. Eğer size de fazla yoğun gelirse bunun için malzemeyi 1/3 oranında azaltabilirsiniz. 

Typic

 Afiyet Olsun!